יציאה מהמלכוד הימני

אסף פריד , כ"ו באייר תשע"ט

דעות אסף פריד
אסף פריד
צילום: עצמי

"אי־שפיות זה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות." (איינשטיין)

שוב פעם הולכים לבחירות ושוב פעם הימין יזרוק את הנצחון לפח. הבוקר כבר התבשרנו שבנט מתכנן לרוץ, וכנראה גם פייגלין. הסיכוי שלהם להיכנס לכנסת אחרי הנזק שגרמו בבחירות האחרונות ומתן מפתחות הממלכה לפוליטיקאי האופורטוניסט ביותר, קלוש עד אפסי. אבל את הנזק הם יגרמו.

אפשרות נוספת שנמצאת כרגע על השולחן היא הקמת שתי מפלגות מימין לליכוד (בנט+פייגלין, תקומה+מפדל+עוצמה) זה רעיון הרסני, שתי המפלגות יתקוטטו בינהם על אותם מצביעים עד שביבי יוציא את הקשית וישאיר אותנו לאכול קש...

לכוחות הפוליטיים מימין לליכוד יש פוטנציאל של 15-20 מנדטים ופעם אחר פעם מצליחים פוליטיקאים קטנים למסמס את הכח הזה ולהפוך אותנו להיות ילד הכאפות של ביבי.

נכון, השיטה דפוקה

אחוז חסימה גבוה וממשלה שתלויה בכנסת, הפכו את הכנסת מגוף מחוקק העוסק באידאולוגיה ובקרת השלטון לגוף שעיקר עיסוקו בהשרדות הממשלה.

נכון, השיטה דפוקה וצריך לתקן אותה:

צריך לנתק בין הממשלה לכנסת, באמצעות בחירה ישירה של ראש ממשלה, וביטול הצבעת האמון

צריך להגדיל את מספר חברי הכנסת, לפני 70 שנה היו בארץ 600,000 אזרחים על 120 ח"כ היום יש פי 15 יותר אזרחים על אותו מספר ח"כים

וכן, צריך לבטל לחלוטין את אחוז החסימה.

אבל זה לא יקרה, בטח לא עד הבחירות הקרובות, וכך אחוז חסימה דורסני יהפוך את הבחירות לרולטה רוסית אחת גדולה, כאשר האקדח מוצמד לרקה של כולנו. ואת זה חייבים למנוע!

אז מה הפתרון?

הקמת מסגרת פוליטית חדשה, אשר יהיה לה סעיף אחד ויחיד במצע - מחויבות מחולטת לשלמות הארץ. לא מדובר במפלגה אלא במעיין "בלוק טכני" או "איחוד פולטית" או "כנסת קטנה" שתייצג את הציבוא הימני כולו, על מגוון האידאולוגיות בתוכו, עיקר מטרתה של ההתארגנות הזאת היא לשבור את השיטה ולהכניס לכנסת את כל נאמני ארץ ישראל, בלי לאבד קולות ובלי שכל תת מפלגה תאבד את זהותה היחודית.

בחירת המועמדים תתבצע בפרימריס בשיטת ה״ארוויזיון״ כל מצביע נותן נקודות בסדר יורד למספר מועמדים בשביל לאפשר לכל מפלגה להכניס אנשים בצורה הוגנת בלי לדרוס אף אחד.

כל מתפקד יתחייב בחתימת ידו להצביע למפלגה , גם אם המועמד/ים שלו לא הצליחו להתברג בפריימריס.

כל מועמד יתחייב לחתום על שטר חוב ע״ס 10,000,000$ שבכל מקרה לא יצטרף למפלגה אחרת, לא לפני הבחירות ולא לאחר הבחירות.

באופן טבעי הגוף הזה יתפקד כ״מפלגת על״ או ״בלוק טכני״ וטבעי שיתקיימו בו סיעות, מהלך זה הוא טבעי ומתבקש כל עוד הכללים שהצגנו למעלה מתקיימים. כל סיעה תתנהל בכנסת בצורה עצמאית לחלוטין (תקציב, חברות בקואליציה, הצעות חוק וכו')

התנהלות כזאת תביא לנאמני ארץ ישראל 15-20 ותאפשר לאיתמר בן גביר לרוץ באותה מסגרת עם רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ ומשה פייגלין. כאשר כל אחד שומר על יחודו ועל האג׳נדה שלו.

תחשבו לבד מה ניתן לעשות עם 20 מנדטים.

אם הערבים, שהפערים האידאולוגיים ביניהם אדירים מוכנים לשבת ביחד, האיסלמיסט הקיצוני עם הקומוניסט האתאיסט רק בשביל לעבור את המשוכה של אחוז החסימה. אנחנו לא יכולים?!

ולא תהיה כוהנת כפונדקית!