מתי הרבצ"ר יטפל?

לפני שנה, חודש אייר אשתקד, פניתי לרב הצבאי הראשי לאחר שהתגלתה בעיה רצינית בכל חיל השריון. 

עידן לוי , כ"ו באייר תשע"ט

דעות לוחמים באימון
לוחמים באימון
צילום: דובר צה"ל

שירתתי כלוחם שריון באחת החטיבות הידועות. כל חייל שומר מצוות בא לצה"ל כדי לבצע כל משימה תוך שמירה על יהדותו כהלכה. לחייל שומר מצוות חשוב לשמור על ערך הצניעות, כדי שיזכה להקים בית נאמן בישראל עם אישה אחת ויחידה - אשתו לעתיד.

בכל פלוגת שריון שמורכבת ממספר טנקים יש נגמ״ש אחד של החוליה הטיפולית (החיילים שמטפלים בטנקים בשעת שגרה וחירום). החוליה הטיפולית היא חלק מהפלוגה לכל דבר: הם משתתפים בתרגילים בשטח, הווי משותף, מנקים ביחד את הפלוגה ועוד.

בשנים האחרונות התחיל צה''ל לשבץ בנות לחוליה הטיפולית. הדבר יוצר פלוגה מעורבת לכל דבר, הלוחמים השריונרים נמצאים ימים שלמים ביחד בבסיס ובשטח עם בנות תומכות לחימה שהן חלק אורגני מהפלוגה. הבנות שמרגישות, בצדק, שהן חלק מהפלוגה באות לכל שיחת פלוגה, יושבות ברחבת הפלוגה ביחד עם החיילים ונמצאות איתם בכל מקום שהלוחמים נמצאים. ברגע שראיתי את זה הבנתי שיש פה בעיה מערכתית ושנוצר מצב שאנו, חיילים דתיים, וחיילות משרתים ביחד באותה הפלוגה.

התירוץ של הצבא הוא שהן טכנית לא תחת הפלוגה אלא תחת המפקדה, אבל זה לא נכון. כל שריונר יודע שבלי חימושניק הטנק לא יזוז. 

הדבר הגיע עד לכדי שינה מעורבת בשטח – בנים ובנות ביחד באותו נגמ"ש ליד חיילים לוחמים דתיים (ולא בזמן תרגיל), הרבצ״ר הכיר את הנושא בפעם הראשונה ממני וענה: "אבדוק ואעדכן". 

חלפה שנה וכלום לא קרה. אולי לא מפתיע אבל כאן הבעיה. האם הגיוני שהרבנות הצבאית מתעלמת ולא עושה כלום בנושא השירות המשותף?

תחת הרבנות הזאת מתבצע מהפך ״שלא בידיעתה״ בשקט בשקט במסגרתו גברים ונשים משרתים ביחד בפלוגות לוחמות בלי שאף אחד יזהיר אותם ובלי שיזהירו את ראשי הישיבות ששולחים לפלוגות מעורבות אלו את התלמידים שלהם - ללא ידיעתם.

נכון, אפשר לתרץ כל מיני סיפורים של פקודת השירות המשותף שנכפתה (לא נכון. היא אושרה על ידי הרבצ"ר), ושאין לרבנות מספיק כוח בצבא הגדול (רצון יש?) וזה לא תלוי ברבנות אלא באכ״א, ועוד. אבל חז״ל אמרו שאין חכמה ואין תבונה ואין עצה לנגד ה'. אסור לנו לחפש תירוצים כדי לפטור את עצמנו מאחריות לחיינו כיהודים, בטח בצבא היהודי.

אז כבר פנינו לרבצ״ר בנושא והוא לא טיפל. מי עוד צריך להתערב כדי שחיילים דתיים לא ישרתו עם בנות בשריון? ובכלל? כדי שחיילים לא יפגעו? אנו דורשים שכל מי שיוכל להשפיע על מוסד הרבנות הצבאית ועל הרבצ״ר בפרט יפעל ויתקן את השגעון של הפלוגות המעורבות.

הרבצ"ר ביחד עם הרבנות צריכים לעמוד איתנים מול כל מי שדורש מאיתנו לעבור על ההלכה שוב ושוב, האמון ברבנות יורד ואם הם ימשיכו להתעלם ולחשוב שהם בסדר ולא לטפל בבעיות שחיילים מציפים מהשטח בשלל נושאים נוספים, גם הרבנים והארגונים שתומכים ברבנות הצבאית כבר ייאבדו את האמון ולא ישתפו פעולה. הציבור מבחוץ מנסה לתמוך ברבצ"ר (כמו לנסות להחזיר את דרגת האלוף שאבדה אי שם לפני שני עשורים) אבל אם הם לא יעזרו לעצמם לא יהיה כבר למי לתת את הדרגות.