איילת שקד - לליכוד

איילת שקד, בדרכה השקטה, חוללה מהפכה של ממש במערכת המשפט – ואינני מדבר רק על המינויים לתפקידי שיפוט.

ד"ר חיים משגב , כ"ח באייר תשע"ט

אני מצהיר בזה - לא כחסיד שוטה של ראש הממשלה המכהן אלא כמי שראה מקרוב את הדברים במשך שנים רבות  - צריכה להימצא דרך משפטית שתבטל את כוחה הדורסני של מערכת אכיפת החוק.

היא פועלת ללא פיקוח ציבורי אפקטיבי -  ולכן, פגיעתה רעה כל כך. לא יעלה על הדעת, שקבוצה של משפטנים, עם אג'נדה אישית ועם אספירציות מגלומניות, שנתמכת בידי כמה שופטים בבית המשפט העליון, מי  שמונו בדרכים שונות ומשונות לתפקידם - כן, כן, ואני מכיר חלק מן השיטות ששימשו בזמנו את אהרן ברק כדי לקדם את מי שהוא חפץ בו - תנטרל את רצונם של מיליוני בני אדם.

ולכן, אם בנימין נתניהו ייבחר שוב, וזה מה שיקרה, לעניות דעתי, יש לעשות את הדברים הנכונים כדי שבחירתו לא תסוכל; הן לפני הבחירות  - והן לאחריהן.

וכצעד ראשון, יש בדעתי להציע לראש הממשלה, לצרף את איילת שקד לליכוד, ולהצהיר כבר עתה, בעיצומה של מערכת הבחירות, שהיא תהיה שרת המשפטים הבאה. לבצלאל סמוטריץ', אול, יקפוץ הפיוז,  אבל אני לא רואה אותו "שובר את הכלים" כמו אביגדור ליברמן.

צעד כזה יהפוך עד מהרה את ההתלהמות של גורמים בשמאל, אובדי העצות, לנוכח העובדה שאין ביכולתם להציב מועמד ראוי לתפקיד ראש הממשלה, ללא רלוונטית. הם כבר לא יוכלו לטעון שנתניהו שבוי בידי גורמים אנטי דמוקרטיים, כביכול, שמבקשים "להרוס"  את הדמוקרטיה.

בד בבד, יש לי הודעה לכל המפקפקים: איילת שקד, בדרכה השקטה, חוללה מהפכה של ממש במערכת המשפט – ואינני מדבר רק על המינויים לתפקידי שיפוט, בין השאר, בבית המשפט העליון.

אינני יודע אם רבים יודעים, אבל המהפכה הגדולה ביותר שקרתה במערכת המשפט מאז שאהרן ברק הכריז ש"לוחות הברית" בידיו, הייתה בעת שהחוק תוקן באופן שאין עוד אפשרות לפנות ישירות לבג"ץ בנושאים  הכרוכים בבעלות-לכאורה על קרקעות ביהודה ובשומרון.

עמותות שמאל לא יכולות עוד לעתור לבית הדין הגבוה לצדק בדרישה לפינוי בתים של מתנחלים כיוון שערבי זה או אחר טוען שהוא "הבעלים" של הקרקע. זה היה פשוט טירוף. בית המשפט העליון הוצף במאות עתירות ללא כל יכולת אמיתית לבחון את אמיתות העובדות; מה שגרם לכמה וכמה החלטות שגויות שהמיטו הרס וחורבן בכמה יישובים. נתיב האבות ובית אל, כמו גם עמונה, היו רק חלק מן היישובים שסבלו מחוסר היכולת להתנגד לדרישות "הבעלות" על הקרקע.

וכידוע, לא מעט מדינות באירופה עמדו מאחורי התביעות/עתירות  הללו. לא עוד. מעתה, כל עתירה/תביעה לקביעה שקרקע מסוימת שייכת לעותר/תובע צריכה להיות מוגשת לבית המשפט המחוזי. שם יש אפשרות לברר בנחת את העובדות, במסמכים, בעדויות ובשאר האמצעים העומדים, בדרך כלל, לרשותו של שופט מן הערכאה הדיונית. לא עוד מחטפים.

ועוד דבר טוב צמח מן השינוי הזה. מחלקת הבג"צים לא מעורבת עוד בהליכים הללו. וצריך להזכיר לכל מי שכבר שכח, שבמחלקה הזאת יושבים לא מעט "שפוטים"  של בית הדין הגבוה לצדק עצמו. חלקם מאוד רוצה להגיע לתפקידי שיפוט. לכן, לא אחת, מיהרו שם "להסכים" עם העתירות של העותרים הממומנים, כאמור, על ידי גורמים עוינים למדינת ישראל. עמותות ללא "זכות עמידה" עשו שם כמו בחצר האחורית של ביתם.

הרחבתי בנקודה זאת, כדי להראות שתחת מעטה של  שקט תעשייתי אפשר לחולל נפלאות. השינוי הדרמטי הנ"ל עבר מתחת לרדאר הציבורי מבלי שקמה כל מהומה תקשורתית – ונדמה לי שגם בבית המשפט העליון ברכו עליו.

ומכאן, אני חוזר לנקודת ההתחלה. כל מטרתי היא להבטיח שבנימין נתניהו ינצח בבחירות הבאות עלינו לטובה - כן, גם בזה אני מאמין - בענק. זמנה של החסינות יבוא, אם יהיה צורך בכך, והיא תעמוד איתנה, גם ללא פסקת ההתגברות, אם כי אינני בטוח עוד שנתניהו ירצה בה.

כך או אחרת, אינני רואה  את בית המשפט העליון מתערב בהחלטה של מליאת הכנסת להעניק  חסינות לראש הממשלה. זה עוד לא קרה – וקשה לראות את זה קורה עכשיו. אם ההחלטה תהיה מנוסחת כראוי, השופטים יכבדו את ההכרעה ליתן חסינות לראש הממשלה – ובכך גם תינתן הלגיטימציה הציבורית הדרושה להמשך כהונתו עד תומה.

מכל מקום, כמו שאני רואה את הדברים, הדרך סלולה לניצחון אלקטוראלי גדול – ולאחריו הכול יהיה טוב.