הזחיחות של הימין גרמה לו נזק ממשי

סוף דבר במחשבה תחילה ומצווה שלא לומר דברים שלא נשמעים. זחיחות דעת מהווה נזק ממשי וסמוטריץ' כבר גרם לו.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , א' בסיון תשע"ט

התרגיל של ליברמן לאחר הבחירות יתפוס מקום של כבוד בלקסיקון הפוליטי הישראלי, יחד עם: כלנתריזם, התרגיל המסריח והמיצובישי של אלכס גולדפרב.

עיוות בחירות דמוקרטיות בשירות אדם אחד. בפועל, התוצאה הינה שליברמן - המאותרג החדש - נותן יד לגורמים יחידים וקולניים בפרקליטות, שכדי להפיל את נתניהו מוכנים לבחון הגדרות חדשות ותקדימיות לעבירות (סיקור אוהד), ובמקרה קודם, בהקשר של מינויים פוליטיים על ידי שר, מחליטים שלא להתייחס אליהם כהפרת אמונים מאחר שמדובר בתקדים, והרי אין עונשין אלא אם כן מזהירים קודם. ביצוע של ניסוי משפטי כזה הוא פגיעה של ממש בדמוקרטיה וברצון הבוחרים.

תוצאות הבחירות לתפקיד מבקר המדינה הוכיחו שאילו ליברמן היה עומד בהבטחתו לבוחריו - ניתן היה להקים קואליציית ימין איתנה ויציבה, שתבטיח לעוד שנים את שלמות הארץ ואחדות ירושלים עם שגשוג כלכלי אדיר. אנשי ישראל ביתנו הפנימו חיש מהר את הנזק העצום שנגרם למפלגה, ודאגו לקיים מסדר זיהוי באמצעות צילומי ההצבעה שלהם לתפקיד המבקר. נפוליאון טען שאילו היו שגיאות פוליטיות חטאים בעיני האל, שום פוליטיקאי לא היה זוכה לסליחה.

מערכת הבחירות הקרובה תהיה קשה מקודמתה. אנשי השמאל בהנהגת כחול לבן חשים שהקדמת הבחירות, ושיתוף פעולה עתידי עם ליברמן, מאפשרים להם מקצה שיפורים. רבים בשמאל שכבר החלו לאפסן את "כלי הנשק" העיקריים שלהם חזרו לביצת הבחירות המיותרות. מפלס מי הביצה הדלוחים יעלה מיום ליום. את הפרומו יכולנו לראות מתגובת פרשנים ופוליטיקאים.

המבקר עוד לא נכנס לתפקידו וכבר מנסים לשכנע שהוא עבד נרצע, מכשיר למאבק בשלטון החוק, ומכיוון שאינו שופט הוא לא יוכל לקבל החלטות ראויות. כשהוצגה מועמדותו של גיורא רום על ידי האופוזיציה, איש מהם לא טען עליו שאיננו שופט. אילו היה נבחר, כל דוברי השמאל היו מהללים ומשבחים את הבחירה. המחזה על קלות דעת וצביעות נכתב גם על האופוזיציה בישראל. 

דוגמה נוספת היא ההתנפלות הסוערת על דבריו המיותרים בהחלט של ח"כ סמוטריץ', באשר להשלטת המשפט העברי על חיינו. כבר זמן רב לא נראה סומק על הלחי של לפיד וליברמן. חשוב מאוד שדוברי ימין ייתנו לתבונה לנצח. סוף דבר במחשבה תחילה ומצווה שלא לומר דברים שלא נשמעים. זחיחות דעת מהווה נזק ממשי וסמוטריץ' כבר גרם לו.

אתגר הימין הישראלי בבחירות הקרובות מורכב. כבר לפני שנים הוכח שיש בימין מנגנון הרס עצמי, שמשכפל את עצמו מפעם לפעם. מנגנון שכבר בעבר הוכיח עד כמה הוא מסוכן לחברה הישראלית כולה. הסכמי אוסלו האומללים הפכו את השמאל לדת בלי אידיאולוגיה, ובימין התגלתה אידיאולוגיה בלי דת. יש בימין קבוצות שבשם האידיאולוגיה לא מוכנות לקבל מרות, ואחרים בשם היהירות והזחיחות גורמים לפיצול ולאובדן מסיבי של קולות. בבחירות האחרונות אבדו לימין שישה מנדטים רק בגלל הפירוד.

אם הימין חפץ חיים, ולא להיות כאותם לווייתנים העולים לחוף, מתייבשים ומתים, חשוב מאוד להפסיק את ריבוי המפלגות והאינטרסים. חובה לאחד את הכוחות ולהציג חזית אחת במערכה על דמות המדינה, דרכה וחזונה. יש ימים שבהם מן הראוי לשים בצד את האגו, הזחיחות והיהירות ולהתגייס ביחד לשמירה על שלמות הארץ ואחדות ירושלים לקראת מבחנים שעוד נכונו לנו. הנביא ישעיהו מנבא "קוֹל צֹפַיִךְ נָשְׂאוּ קוֹל יַחְדָּו יְרַנֵּנוּ כִּי עַיִן בְּעַיִן יִרְאוּ בְּשׁוּב ה' צִיּוֹן". הצלחת האתגר הענק של שיבת ציון מותנה בהשמעת קול אחד יחדיו. אם לא עכשיו - אימתי? ואם לא אנחנו - מי כן?

באדיבות "ישראל היום"