מועד ב' לימין

שפני הליכוד חוששים להתבטא נגד נתניהו ולהרים את נס המרד. די בהתפרצות של הנחשון בחבורה והמגדל של נתניהו ומשפחתו יפול כמגדל קלפים.

ד"ר צבי מוזס , א' בסיון תשע"ט

דעות ד"ר צבי מוזס
ד"ר צבי מוזס
צילום: עצמי

ליברמן טירפד את הקמת ממשלת הימין ובלי להתכוון נתן למפלגות הימין מועד ב' לבצע מהפך פנימי ולבצע שינוי בהנהגה ובסגנון. הוא הבטיח לחסל את הנייה, אבל ללא יכולת לבצע חיסול ממוקד שכזה ביצע חיסול ממוקד לנתניהו.

ללא היכולת לחוקק את חוק החסינות וההתגברות, שלח ליברמן את נתניהו ליפול טרף בשיני מערכת המשפט והשמאל, ולפרפר את דרכו האחרונה. גם חזרה על ניצחון דומה בבחירות, ולא סביר שזה יקרה, סופו הקרב ברור מתמיד.

כוונתו של ליברמן היתה לקלל ולחסל, אך באופן פרדוכסלי יתכן ויצא מברך. זו יכולה להיות הברכה הראשונה של תנועת הימין לכיוון הרצוי, ימין ממלכתי, מאוזן ושפוי, בונה ירושלים ויהודה ושומרון, לא כנתניהו המתחזה לימין, ולא נתון לקפריזות של שרה ומשפחת נתניהו, שאין בינם ובין הימין מאומה.

בנט ושקד קבלו מועד ב', וחשוב שלא יכשלו בשנית, אחרת ספק אם יקבלו מהציבור מועד ג', נתניהו בנסיון שקוף של הפרד ומשול, פיטר אותם ועומד להציע לאיחוד הימין תפקיד שרים. רק לא משפטים כמובן.

קיים חשש מסוים שהם יתפתו למלכודת הדבש של שרים בממשלת מעבר, אבל ניתן לקוות שלא. שרי הליכוד סימנו להם דרך שלא כדאי לשמש שרים זמניים. ה"קסם" הפוליטי של נתניהו פג, וכמו כל קוסם ואמן חושים כאשר מתגלים סודותיו ושיטותיו, הוא מאבד את יכולותיו. אבדן היכולת התגלה היטב בכישלון להרכבת הממשלה, בתנאים יחסית אופטימליים.

אם יש עדיין שפנים באמתחתו, זה נראה שיותר שפני הליכוד אשר חוששים להתבטא נגדו ולהרים את נס המרד. די בהתפרצות של הנחשון בחבורה והמגדל של נתניהו ומשפחתו יפול כמגדל קלפים. ויש לחפש את הנחשון, בין אם בכיר יותר או זוטר. למרבה הצער דווקא בתחום זה התגלה שהשמאל צודק. נתניהו מנהל מערכה אישית של שלטון והישרדות, בכל מחיר למשתמש, וניתן היה לראות זאת בהצעה למפלגת העבודה. גם בתחום המדיני, לא ניתן לימין ולהתיישבות לסמוך עליו יותר מדי, ויש לכך הרבה עדויות וסממנים.

יש המנסים להציע לבנט ושקד לחזור לבית היהודי במקומות נמוכים לאחר הרב פרץ וסמוטריץ'. מקום שלישי ושמיני...נו באמת. מעבר לבעיית האגו, הבעיה העיקרית היא שזו כניסה למקום בו לא יוכלו לבצע שום שינוי משמעותי בימין, שעדיין רובו חילוני.

סמוטריץ' סובל כרגע מ"תיסמונת בנט", כלומר התבטאויות אימפולסיביות לא ריאליות ומזיקות, והתנהגות ילדותית של פוליטיקאי מוכשר ולא בשל. ההצהרה להחזיר את המערכת המשפט למה שהיה בתקופת מלכות המלכים דוד ושלמה, מלמדת על כך שהבחור לא השתחרר ממנטליות הבינ"יש , ולא מבין את הקודים של החברה הישראלית הרחבה והמורכבת.

שקד ובנט הם המועמדים הראויים להנהגת הימין העתידית, הרבה יותר משרי הליכוד המסתתרים מאחרי נתניהו. אלא אם כן גדעון סער יצא מהכוך, ויתחיל להנהיג ולהוביל. בנט לעומתו גילה בגרות ובשלות רבה בנאום הפרידה בפרס ישראל ובנאום שלאחר פיטוריו, וניתן להבחין שהמכה הקשה שחטף בבחירות רק עזרה לו להתמתן ולהשתבח. שקד לעומתו, רצוי שתחבור בחזרה לבנט, לאחר שהובהר לה שאין לה מקום כרגע במפלגה ומיקום משמעותי אחר. ראשונה או שנייה, לא משנה.

המשימה של בנט ושקד לקראת הבחירות היא למצוא סדק בליכוד בין השפוטים של נתניהו, רצוי מישהו בכיר ומשמעותי, אבל גם כל ח"כ מהספסלים האחוריים עשוי להיות הראשון בשרשרת הדומינו שתבשר על סופו של נתניהו.

החבירה הדרושה היא למרכז הימין ולא לשוליים. לא רצוי שתתחיל מדמויות כמו פייגילין, איתמר בן-גביר או מיכאל בן ארי. אפשר לחבר אותם כאחרונים, אבל לא כראשונים. העיתוי הרצוי הוא לקראת הבחירות בספטמבר, גם אם המציאות הפוליטית תבשיל אולי מאוחר יותר. ונכון להקדים תרופה למכה, לפני ניצחון מפתיע אבל לא בלתי אפשרי של כחול לבן.

ימין חדש עכשיו.