נזקי הפופוליסטיות למשפט התורה

יו"ר מפלגת האמונה - בתגובה לדבריו של חבר הכנסת סמוטריץ' אודות מדינת הלכה ביום ירושלים בישיבת מרכז הרב.

הרב יצחק חי זאגא , א' בסיון תשע"ט

דעות הרב יצחק חי זאגא
הרב יצחק חי זאגא
צילום: ניסים לב

איש לא העלה את נושא המשפט התורני ברמה הפוליטית מזה שנים. "פיסקת ההתגברות", "אקטיביות שיפוטית", "סניוריטי".

כאילו שיטת המשפט בסדר ורק צריך לשפר אותה פה ושם. מילה אחת על קידום משפט התורה בישראל, לא נאמרה מפיהם של הפוליטיקאים הדתיים. תרדמת רבת שנים אחזה בהם. אחד מחבריי, מראשי הדיינים, סיפר לי לפני כשנתיים, שניסה לפנות בהצעה מפורטת שחלקה יוצג להלן, ולבקש לחולל שינוי, אך נתקל באדישות.

והנה לפתע, הכריז חה"כ סמוטריץ בכנס המתוקשר בישיבת מרכז הרב, שהוא שואף למדינה בה המשפט יהיה משפט התורה. לכאורה נפלא. מסתבר שלא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששתק לחה"כ ליברמן, על אף ש"האשימו" כמי שמבסס מדינת הלכה, יצא מגדרו ופרסם בטוויטר – "מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה". תוצאה גרועה כזו מקבלים, כששותקים שנים ולא עושים דבר מהותי אמיתי לקידום משפט התורה, ואז מתבטאים בנושא באופן פופוליסטי ובלתי מקצועי, רק כדי להתחבב על בוחרי הסקטור.

ברור לכל שאי אפשר לעשות את השינוי במעבר חד, ללא שום הכנה. מוכרחים לעבוד במקצועיות ובשלביות, על מנת לבנות מוטיבציה לאומית, לקבל מחדש את משפט התורה. הכיצד?

ברמה המקצועית, כפי שכתב הרב הרצוג בהקדמה לספר 'הלכה פסוקה', עלינו להקים מערכת משפט תורנית מקבילה. מערכת זו תשפוט שלא על פי חוק הבוררות, ולא תהיה כפופה למערכת האזרחית. זו תהיה מערכת משפט עצמאית, שתאפשר לעמך ישראל להישפט על פי משפט התורה.

חוקי היסוד הקיימים של מדינת ישראל, לא רק שאינם סותרים הקמת מערכת כזאת, אלא אף מחייבים את המערכות לאפשר לאזרח את החרות לעשות בקניינו כפי רצונו. אם שני הצדדים רוצים להישפט בדיני ממונות בדין תורה, מי ימנע זאת מידם.

לא יהיה זה שיפוט בתוך מערכת בתי הדין הקיימת, הכורעת תחת עומס הגירושין בישראל, אלא הקמת מערכת ממלכתית יעודית לדיני ממונות, בפיזור ארצי, אולמות קטנים, הרכבים יעילים, שיהיו מחוייבים למתן פסק דין תוך 14 יום מפתיחת התיק לכל היותר.

נהיה יעילים יותר, טובים יותר, איכותיים יותר מהמערכת הקיימת. נתחרה בה ונמשוך את הלבבות, עד שיאמר העם בלב שלם, שהוא מעדיף את משפט התורה על המערכת האזרחית הקיימת.

אין לי ספק שבעלי כושר דיינות רבים מאד, שאינם מתפקדים היום כדיינים, ישמחו להשתלב במערכת הזאת, ויהיו במידת הצורך, גם מוכנים להסתפק במשכורות הרבה פחות יקרות, מאלה הניתנות כיום לשופטים ודיינים.

עצה מקצועית זו, שהועלתה כאמור על ידי ראשי הדיינים, ממתינה שנים לפוליטיקאים הדתיים. אך מלבד אמירות פופוליסטיות, דוגמת זו של חה"כ סמוטריץ, איש לא הזיז את עצמו עד לרגע זה.

הקמת מערכת משפט תורנית מקבילה. זהו אחד מהצעדים הראשונים בהם תנקוט מפלגת האמונה בראשותי.