חודש הגאווה

הנבחרת החדשה של איחוד מפלגות הימין יכולה להוות בשורה ללא משחקי הגאווה הפנים מפלגתיים.

אסף פאסי , ט' בסיון תשע"ט

דעות אסף פאסי
אסף פאסי
צילום: אודי זיטיאת

משחקי הכבוד של הבחירות הקודמות טריים מאוד בזיכרון. כך גם בזבוזם של למעלה מרבע מיליון מקולות הימין ונראה שאנחנו עדיין לא בתחתית. יהיה יותר גרוע.

ממבזק למבזק ומתוכנית בוקר אחת לשניה אנחנו שומעים שוב מכולם שהם הפתרון. שהם הדרך הטובה ביותר ליצור כאן עתיד אחר לילדנו ושהצד השני הוא הסיבה הגדולה לכישלון.

המאבקים הפנים מפלגתיים בימין הופכים את כל הסאגה הזו למסוכנת במיוחד. הסיכון הוא עצום בין היתר בשל העובדה שלנתניהו יש מטרה אחת- נתניהו.

משהו השתנה אצל המנהיג הכל יכול של ישראל. נתניהו הציוני, המנהיג, אוהב ישראל מורשתה ותורתה פשט את בגדי המלוכה שלו ומתגלה כעת כמפוחד וכשורד. המטרה של נתניהו 2019 השתנתה והיא נמצאת בשרידותו האישית בלבד. הפרט השולי הזה חשוב מאוד כיון שהוא עלול לגרום לאחד משניים: שינוי מדיניות של נתניהו כדי להיות מוגן או שינוי שלטוני מהיר עם ירידתו מהבמה הפוליטית לאחר הרשעה.

נתניהו יודע זאת. זה הדבר המרכזי שגרם לו לקחת את מדינת ישראל לבחירות ולא לתת למישהו אחר להרכיב במקומו את הממשלה, זה הגורם היחיד שמנע ממנו לתת לסמוטריץ (ואולי גם ליריב לוין) את משרד המשפטים או להשאיר שם את שקד, וזו הסיבה שהסכנה כעת גדולה בהרבה ממה שנראה על פני השטח.

על המגרש הפוליטי בימין נמצאים כעת לצד הליכוד איחוד מפלגות הימין בלבד. כולנו התאחדה עם הליכוד, ליברמן לא רלוונטי ולמפלגות החרדיות יש עקרונות שונים מאוד מעקרונות הימין. בשלב זה החרדים מתחברים היטב עם הימין הפוליטי אך החבירה הזו היא טקטית ולא עקרונית.

דווקא בשל כך משחקי הכבוד הקיימים כעת הם משחקי גאווה שעלולים להצעיד את כולנו לכנסת ללא מפלגה שתהיה מימין לליכוד. הטקטיקה הנכונה כעת לימין חייבת להיות מחושבת. נפתלי בנט צריך להיות שגריר ישראל באו"ם. זו צריכה להיות דרישה פוליטית של איחוד מפלגות הימין והדבר חשוב פי אלף מתפקיד שר לחודשי בחירות שאין בו דבר.

זה טוב למדינת ישראל, לפני הכל, וצריך לזכור שזו המטרה הראשית שצריכה להוביל – מה שטוב לישראל! נפתלי בנט ערכי, אוהב ישראל, רהוט, דובר אנגלית כשפת אם ויהיה השגריר הטוב ביותר עבורנו. זה טוב לנתניהו – ירחיק ממנו את בנט ויגשים את חלומו לשנים הקרובות. זה טוב לימין - כי זה יאפשר מפלגה אחת גדולה מימין לליכוד. זה טוב לבנט – יחזיר אותו בענק למפת ההשפעה הישראלית ויהיה נקודת פתיחה אדירה עבורו בעוד מספר שנים. זה טוב לכולם.

במצב כזה איילת שקד תוכל לחבור לאיחוד מפלגות הימין. אני מאמין שאם יובטח לה תפקיד שרת המשפטים הבאה המקום יהיה פחות רלוונטי ובדרך זו יוכלו באיחוד מפלגות הימין להביא מספר מנדטים גדול ממה שהשיגו במערכת הבחירות האחרונה.

הנבחרת החדשה של איחוד מפלגות הימין יכולה להוות בשורה ללא משחקי הגאווה הפנים מפלגתיים. הרב רפי פרץ - רב, איש חינוך, איש צבא וממלכתיות המחובר למפלגות עימם היו יחסים רעועים בשנים האחרונות. בצלאל סמוטריץ שלדעתי הוא אחד האנשים החכמים שיש בפוליטיקה.

מוטי יוגב- איש עשייה שעובד ללא הפסקה מיום כניסתו לפוליטיקה ומחובר מאוד לשטח. אופיר סופר איש הגליל והפריפריה שעוד נשמע עליו רבות. עידית סילמן שמבינה ויודעת איך עובדת התקשורת מחוברת לארגוני הנשים בישראל ולארגוני חברה וסביבה והרב אלי בן דהן שבשקט המיוחד לו יודע לחבר ציבורים וניהל מערכות אדירות במשרדים בהם היה סגן שר.

כמובן שיש גם את עוצמה יהודית והנציג שייבחר שם, שהחיבור עימם, בסופו של דבר, מנע מעשרות אלפי קולות נוספים להיזרק וגם נציגם מביא קולות רבים הקיימים מימין לליכוד. הם, לצד איילת שקד שללא ספק היא אחת המטאורים שצמחו לאחרונה בימין ורבים רבים מבוחרי הימין החדש בחרו בה, יכולים להוות נבחרת מדהימה שתצעיד אותנו קדימה.

ויש את פייגלין. שלאחר שנבחרת כזו תוקם נכון יהיה שיוזמן גם הוא להיות חלק. בתקווה שלאחר התוצאות האחרונות יקבל גם הוא ענווה ויבין את מקומו, במקום לזרוק שוב עשרות אלפי קולות לפח.

אם הכח של מפלגות הימין יושקע בבנייה אנחנו צפויים למערכת בחירות שגם אם הורתה בחטא, תביא תועלת עצומה ותהיה טובה בהרבה מהכנסת היוצאת. אך אם נשקע במשחקי "מי בראש" בכיפופי ידיים ובמחשבה שהכל בכיס שלנו, ייתכן מאוד שבערב ראש השנה הבא עלינו לטובה, נמצא את עצמנו ללא מפלגה מימין לליכוד של נתניהו 2019.