חוסר המודעות העצמית

בזמן שבנט מנסה לפלס את דרכו ללשכת שר הביטחון, אנחנו נמשיך לבנות את החזון הציוני-דתי.

בנימין שיינברג , ט' בסיון תשע"ט

בואו נתחיל בעובדות. שלושה חודשים לפני הבחירות בחר נפתלי בנט לעזוב את מפלגת האם שלו ולצאת לדרך חדשה. המטרה הייתה להשיג כוח פוליטי גדול יותר או לכל הפחות להגדיל את הגוש.

ובכן, הוא נכשל. המפלגה שלו לא עברה את אחוז החסימה, הגוש נפגע קשות ובסופו של תהליך גדול יותר נגררנו לבחירות חדשות.

בחודשיים שעברו מאז הבחירות לא זכור לי ששמעתי מבנט שום חרטה או לקיחת אחריות. אדרבה, הוא מיהר להכריז שהימין החדש יתמודד גם בבחירות הבאות. חברו מתן כהנא אמר בראיון השבוע שהבעיה שלהם הייתה הקמפיין. שום בעיה מהותית, לא טעות אסטרטגית, רק ניהול לקוי של הקמפיין.

האם מישהו שם מתכוון להפיק לקחים, לשנות משהו בהתנהלות כדי שהתוצאה תהיה אחרת? בפעם הקודמת, עם נבחרת מרשימה, הימין החדש לא הצליח להיכנס. מהרשימה הזו לא נשאר הרבה. קרולין גליק, שיבי רייכנר ואורי שכטר כבר הודיעו שלא יתמודדו שוב. איילת שקד עוד מחפשת את דרכה. למרות הכל, ממשיך בנט להמר על קולות הבוחרים ולסכן את שלטון הימין.

היום בחר בנט לצאת במתקפה נוספת כנגד הבאר ממנה שתה, מפלגת הבית היהודי. בתגובה לדברים חריפים שאמר עליו ח"כ יוגב, פרסם בנט פוסט תקיף בו לא הסתפק ביוגב אלא בחר לתקוף את המפלגה כולה.

הפוסט של בנט רצוף סתירות פנימיות ואי-דיוקים. הוא כותב על יוגב, "פעם אחר פעם, אתה תקפת אותי שדרכי "אינה דרך הציונות הדתית האמיתית", כאילו שיש לך מונופול על מהי הציונות הדתית האמיתית". זה לא מפריע לכתוב בתחילת דבריו "הפכת את הבית היהודי למקום שממש איננו מרגיש כמו בית, והוא רחוק מאד מערכי הציבור הציוני דתי". אז לך, בנט, יש מונופול על ערכי הציבור הדתי?

בנט מנסה להסביר את הסיבה להקמת הימין החדש ("אינני מתחרט על המהלך"). לדבריו, "עשיתי זאת כי אתה ואחרים בסיעה ומחוצה לה חטפתם את מפלגת הבית היהודי". אתם מבינים, זה שהקים את "ישראלים", רצה להיכנס לליכוד, חבר לבית היהודי ולאחר שש שנים נטש אותה רגע לפני בחירות, הוא מדבר על לחטוף מפלגה? האיש שלקח מפלגה דתית וניסה לנער ממנה כל מחויבות לדת, הוא יטיף על חטיפת מפלגה? אין טיפת בושה?

בנט ממשיך ותוקף ללא אבחנה את כל חברי הבית היהודי.

"אני גדלתי בבני עקיבא שיצר גאווה בלב שלנו. "כיפה סרוגה" או חצאית היה סמל להתנדבות, ליישוב ארץ ישראל, לתורה, לשירות קרבי בצה״ל, למסירות למאור-פנים … אלא שהנציגים הפוליטיים הנוכחיים מקרינים תמונה הפוכה לחלוטין!"

באמת בנט, תמונה הפוכה לחלוטין? מוטי יוגב גר בדולב, זה לא מספיק יישוב הארץ בשבילך? אל"מ במיל' זה לא מספיק שירות קרבי? לרב רפי פרץ אין מספיק מאור פנים? לעידית סילמן אין מספיק התנדבות? רק אתה יודע מה טוב ומה נכון? רק אתה מייצג את דרכה של הציונות הדתית, יותר מכל הרבנים מהם ביקשת להתנתק?

אינני הדובר של מוטי יוגב ואני לא רואה צורך להצדיק כל אמירה שלו, אבל ההשתלחות של בנט במפלגה כולה היא מופת של חוסר מודעות עצמית. במקום לשבת בבית ולשאול איפה טעה, הוא בוחר לתקוף את כל מי שמסביבו.

אז בזמן שבנט מנסה לפלס את דרכו ללשכת שר הביטחון, אנחנו נמשיך לבנות את החזון הציוני-דתי. חזון שלא מסתפק רק בלאומיות וביטחון אלא מבקש לקחת את מדינת ישראל צעד אחד קדימה. יותר ערכים, יותר תורה, יותר קדושה, יחד נקדם את מדינת ישראל להיות יסוד כסא ה' בעולם.