תנחתו או תתרסקו

הפתרון הוא שתי מפלגות מימין לליכוד. האחת היא איחוד מפלגות הימין שתהיה בית למצביע הדתי, ומפלגה נפרדת, יהודית, ליברלית בהיבט הכלכלי וחזקה מבחינה לאומית.

בועז העצני , י' בסיון תשע"ט

דעות סמוטריץ' ובנט
סמוטריץ' ובנט
צילום: גרשון אלינסון

בצלאל סמוטריץ'. בחור מבריק, בעל כושר ביצוע, רהוט, חד אידיאולוג, מנהיג.

משה פייגלין. האיש שהרים את המחאה הרצינית היחידה נגד אוסלו כשהקים את תנועת "זו ארצנו", חסם את המדינה, איחד מאחוריו אנשים מכל הקצוות, חטף מכות משוטרים וישב בכלא על "המרדה". אדם אמיץ ומבריק בעל רעיונות מקוריים ומהפכניים, מנהיג.

נפתלי בנט. קצין סיירת, לוחם נועז, איש הייטק שהצליח בגדול, בחכמה, נועזות, יוזמה, ולאחר מכן פנה למגרש הלאומי, והיכן שנגע חולל שינוי ניכר לטובה. מנהיג שמוכן לקחת סיכונים, שלפעמים גם נכשלים.

איילת שקד. חכמה, מוכשרת, אמיצה, בעלת כושר ביצוע. היכן ששמה את ידה, הכל פורח.

הרב רפי פרץ. טייס, ראש מכינה קדם צבאית שהעמידה דורות של חניכים טובים ומסורים, נענה להיכנס לביצה הפוליטית בשעתו הקשה של הבית היהודי.

איתמר בן-גביר. איש הפלג הרדיקלי. עורך דין מבריק, גם בלי הסכמה לדעות והסגנון אפשר להודות שהוא אדם המסור בכל מאודו לעם ישראל וארץ ישראל.

יש לנו כאן חבורה משובחת של מנהיגים טובים שכל מפלגה או ציבור היו מתברכים בהם, אלא שהם נכנסו למלחמת אגו, למרות שיש לאגו שלהם דווקא סיבות טובות להתכווץ נוכח הטעויות הפוליטיות הגדולות שעשו.

פייגלין הצטרף לליכוד והכריז שהוא בא להיות ראש ממשלה, מבלי שהיו לו מספיק מתפקדים לכך, עד שנפלט משם. כל הקריירה שלו רצופה שרשרת כישלונות פוליטיים שכעת לא ברור כיצד יתאושש ואיך ימשיך לגייס תרומות.

בנט ניהל קמפיין בחירות מחריד בימין החדש מבלי לאפיין נכון את קהל היעד, את הקו האידיאולוגי והמסרים, דבר שהביא אותו לכישלון מהדהד ואל מחוץ לכנסת, בניגוד לכל הציפיות.

סמוטריץ' התרוצץ כדי לפשר בין נתניהו וליברמן, למרות שנתניהו סירב להיענות לדרישות האידיאולוגיות והפרסונליות שלו, ולמרות שהיה ברור שאם ברגע האחרון תהיה ממשלה, הוא ישלם את המחיר, הוא יהיה הכבש שיישחט לכבוד החאפלה. סמוטריץ' גם שיחק לידי ליברמן שהתחדש במהדורה אנטי דתית, עם דבריו על משפט התורה, וכך שיחק לידי נתניהו שהשתמש בזה כדי לא לתת לו את תיק המשפטים, אלא לאמיר אוחנה, הומוסקסואל שמינויו על רקע הדיבורים על מדינת הלכה, החריב לשמאל את הקמפיין. רשימת כישלונות פוליטיים נאה בפרק זמן של כשבועיים.

עוזריו של הרב פרץ חותרים תחת סמוטריץ', הוא מתכתש חזרה, מוטי יוגב נגד בנט, הוא עונה לו, וכל הסערה הזו מתרחשת בשלולית קטנה שהולכת ומתכווצת, כי המשך מריטת הנוצות ההדדית, חסרת האחריות, ממאיסה את כל החבורה על הבוחר שימשוך בכתפיו, יצביע לליכוד או בכלל לא, ולול התרנגולות המצווח הזה ייזרק קומפלט אל מחוץ לכנסת.

ובינתיים בליכוד ישנה רשימה מצויינת עם ח"כים ימניים לא פחות ממפלגות הימין, אנשים בעלי רשימת הישגים נאה. ראש הרשימה, ראש הממשלה, הוא מנהיג מליגה גבוהה בהרבה מכולם, ומה שהוא שכח אחרים עוד לא למדו, אבל ישנה בעיה קטנה אחת. נתניהו הוא איש מרכז ולא איש ימין. נתניהו משמר את מסלול אוסלו, מקפיא את ההתיישבות היהודית ביו"ש ובעיקר בירושלים, הוא מתכנן מדינה פלשתינית, הוא מחמיץ בכוונה את ההזדמנות של פעם במאה שנה לחסל את המזימה הפלשתינית, הוא מאפשר לרש"פ להשתלט בענק על שטחי C ושולח את המנהל האזרחי לדכא את היהודים ביו"ש, הוא מנהל מדיניות רופסת בגזרת עזה, אינו נוקף אצבע בסוגיית המסתננים, ומונע כל שינוי בהשתוללות מערכת המשפט ובג"ץ. הח"כים הליכודניקים הפכו למסדר שתקנים שאינם מעיזים לומר מילה נגד החורבן המדיני והמשפטי שנתניהו מחולל. התוצאה היא דיבורי ימין ומעשי שמאל.

אז לבוחר הימני יש דילמה כפולה ומכופלת. מרוב אנשים מצויינים אין למי לבחור. חבורה אחת עסוקה בקרבות אגו, חבורה שניה כושלת במבחן עמוד השדרה האידיאולוגי.

הבוחרים מתחלקים לקבוצה אחת שאינה מוכנה להצביע לראש ממשלה מסובך בפלילים. קבוצה אחרת שלא תצביע ליכוד שמדבר ימין ועושה שמאל אבל אינה מתחברת לקו הדתי של הבית היהודי, ולעומתם קבוצת בוחרים דתית שלא תתפשר על הקו הדתי.

הפתרון צריך להגיע באמצעות יצירת שתי מפלגות מימין לליכוד. האחת היא איחוד מפלגות הימין שתהיה בית למצביע הדתי, ומפלגה נפרדת, המוגדרת יהודית ולא דתית, ליברלית בהיבט הכלכלי וחזקה מבחינה לאומית, שתהיה מורכבת מהימין החדש וזהות של פייגלין, כשאיילת שקד בראש, כי מה לעשות, היא מביאה תוצאה טובה יותר.

אחרי יצירת שני הגושים הללו אפשר ליצור בלוק טכני ביניהן כדי לדלג מעל אחוז החסימה האכזרי, לאחר שראינו כיצד הפוטנציאל ל-8 ח"כים מימין אבד על חוט שערה של 1400 קולות.

זו הדרך הנכונה להגיע לבחירות הללו ולצאת מהן בשלום. כדאי שהפוליטיקאים מהימין ימהרו לסיים את המריבות הילדותיות כדי לתת שהות לציבור לשכוח אותן, להיזכר בצדדים הטובים שלהם וכך לחדש את האמון, כי ממרומי האגו - אם לא תנחתו – תתרסקו.