שביט ויוהרת האליטה הישנה

אני מאמין לבוגי יעלון ששנאת החרדים של לפיד גורמת נזק לכחול לבן. בידוע הוא שכל מי שזורע שנאה - קוצר סופה.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , י"ח בסיון תשע"ט

מפלגות אידיאולוגיות קורסות לאורך זמן, מפלגות אווירה מתפוררות במהירות כמעבר כוכב שביט בשמים. 

מפלגת העבודה מסיימת בימים אלה את תפקידה ההיסטורי. תרועת האשכבה כבר נשמעת בראש חוצות. מפלגה, ששורשיה במפא"י ונוסדה בשנת 1930, הגיעה לסוף דרכה. מפא"י, שהובילה את הציונות המעשית ואת המפעל האדיר של ההתיישבות העובדת, וניווטה את היישוב העברי לקראת הקמת המדינה, עברה לשולי ההיסטוריה הפוליטית הישראלית. מהמעבר ממעמד לעם, מהאקטיביזם הציוני, ומעליונות הביטחון, נותר כעת איחוד עם מרצ. דוד בן־גוריון, ברל כצנלסון ויצחק טבנקין ז"ל, מי יגול עפר מעיניכם, לראות את מעשי ידיכם ופרי הגותכם, נבלעים אל תוך חור שחור? מפלגה שמתרחקת משורשיה בקרקע ובוחרת בשורשי אוויר, אין לה תקומה ונגזר דינה להיעלם. 

מפלגת כחול לבן היא במהותה מפלגת אווירה. שבשבת פוליטית, המורכבת משלוש מפלגות וארבעה ראשים, שנבנתה בחופזה לקראת הבחירות האחרונות. מפלגה שאין לה חזון, דרך, ואפילו לא שביל. סוג של חמין (צ'ולנט) המצוי בתוך קדירה, וכל אחד מוסיף לתבשיל על פי רצונותיו וגחמותיו. בלשון יותר מכובסת - מפלגת מרכז. הרבי מקוצק לימד שבני אדם הולכים בצד ימין או בצד שמאל, במרכז נעות עגלות הנמשכות על ידי סוסים.

הצלחתה היחסית של כחול לבן בבחירות נבעה מהתלכדות האליטות הישנות תחת הסיסמה "רק לא נתניהו". לשעברים מתוסכלים, פייק פרשנים, אקדמאים מנופחים ומשפטנים בוגרי אינדוקטרינציה בחסות קרנות חדשות וישנות, עשו כל מאמץ לשכנע ששלטון הליכוד בראשות נתניהו יביא לקץ הדמוקרטיה, להתגברות הפשיזם ולהשחתת החברה הישראלית. מבוקר עד ערב טפטפו את הארס, שנועד להכיש את היסודות הבריאים בחברה. המשימה לא צלחה, הכישלון מהדהד. כל בר דעת יודע שאי אפשר לחזור על אותה מערכה פעם נוספת. הזדמנות שהוחמצה - אין לה תקומה, ולעולם אינך נכנס לאותו נהר פעמיים.

את הביטוי המובהק ביותר לתחושת הכישלון והתסכול נתן ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט. לקראת יום הולדתו ה־80 הוא כל כך קיווה שהשלטון יוחלף, והתאכזב. את זעמו, מעומק נפשו המיוסרת, הוא פרק על מצביעי הליכוד. בראיון איתו הוא הסביר שבוחרי הליכוד "הם אנשים חסרי דעת, חסרי הבנה. שהסף הנורמטיבי שלהם הוא בגובה דשא". ביטויים מתנשאים מעוררי שאט נפש, של חבר בכיר באליטה ישנה שהולכת ונעלמת. כל מי שלא חושב כמוהם הוא פרימיטיבי, משתטח על קברים, מנשק מזוזות ובעיקר צ'חצ'ח. כל אלה שרוממות הדמוקרטיה והשוויון בגרונם הם הצבועים הגדולים ביותר. היוהרה וההתנשאות במהותם. אין לי ספק שאמירות שביט יתרמו תרומה משמעותית להצלחת הליכוד גם בבחירות הקרובות. הליכודניקים יוכיחו שיש להם יותר אחריות ושכל ישר מאלה שמשפילים ומבזים אותם.

באותו ראיון נלעג אומר שביט: "בארץ ישראל של סמוטריץ' לא אשאר דקה". בכך הוא מצטרף לדוברי שמאל "פטריוטים" שמציעים להגר לברלין, לאוסטרליה או לארה"ב. ברלין מלאה בעשרות אלפי צעירים ישראלים שבחרו באלטרנטיבה שמציע שביט. הריני מצהיר שחבריי בימין ואני נישאר בארץ ישראל גם אם שבתי שביט ואחמד טיבי יעמדו בראש. מי שנמצא במולדת על תנאי, לא ראוי לה.

אני מאמין לבוגי יעלון ששנאת החרדים של לפיד גורמת נזק לכחול לבן. בידוע הוא שכל מי שזורע שנאה - קוצר סופה. שנאת החרדים של לפיד מזכירה אמירות אנטישמיות ישנות. אני מאמין ללפיד, שאם יעלון היה רץ בראש רשימתו, הוא לא היה עובר את אחוז החסימה. אין ספק בעיניי שגנץ משוכנע שהסכם הרוטציה עם לפיד פוגע קשות בסיכויי כחול לבן. סביר מאוד שאשכנזי מאמין לסקרים הקובעים שאם הוא היה עומד בראש, הסיכויים לנצח היו טובים יותר. עם ארבעה מאמינים ומשוכנעים שכאלה, אין שום סיכוי לכחול לבן. החגיגה הסתיימה, ההתפוררות בשער.

אל מול האתגרים, ימין מלוכד ינצח בבחירות הקרובות, יצליח להקים ממשלה יציבה ויוביל את מדינת ישראל להמשך ההישגים בכל תחומי חיינו במולדת.

באדיבות ישראל היום