איחוד עם בנט ושקד מתוך הוגנות

הרב עופר שלם אלישיב , כ"ב בסיון תשע"ט

בזמן האחרון ישנן יותר ויותר כתבות שקוראות לאיחוד על חשבון הנהגת הבית היהודי, בהבלטת שקד כמנהיגת הבית, בהבלטת פועלו של בנט ומאמריו וכו'.

צריך לומר בקול ברור בנט ושקד מוכשרים בתחומם. בטוחני שכוונותיהם טובות למען עם ישראל, והרבה זכויות באמתחותיהם, אבל לא ניתן לשכוח את עזיבתם את הבית בשעת צרה (-לקראת בחירות).

אפשר שכוונותיהם היו טובות להגדלת גוש הימין ואילו היו עוברים את אחוז החסימה לא היינו נזקקים לליברמן וסיעתו, אבל עדיין אי אפשר לקחת מהם את האחריות למעשיהם באיבוד 3.5 מנדטים מגוש הימין. איך אמר בנט מי שלא מעז לא טועה וצודק הוא בזה, אבל עדיין טעות היא היתה ולה יש אחריות.

אמנם לצערי מבחינה ציבורית נראה שאין סימטריות בין ה'ימין החדש' ל'יחד'. אחר בחירות 2015 בה נכשלה מפלגת 'יחד' בקבצה את תלמידי הרב טאו עם אנשי אלי ישי ועוצמה יהודית, היה אז עליהם כעס גדול בציבור באבדם כ3.5 מנדטים, ואלי ישי ויוני שטבון (נציג הרב טאו) הסיקו את מסקנותיהם וירדו אל המחתרת מבחינה פוליטית.

לעומת זאת כעת ישנם יותר ויותר כותבים המנסים לפמפם לנו שאם נציג ליברלי כדוגמת בנט או שקד לא יהיה בראש (ועוד הגדילו לעשות לבקש רשימת ריץ'-רץ'), או אז מפלגת הבית היהודי לא תעבור את אחוז החסימה או שנשב באופיזציה וכו' וכו'.

וכאן הבן שואל: היכן הענווה המצופה מנציגי ציבור שנכשלו?? היכן ההגינות כלפי אלו שהנהיגו את הבית בשעת קושי- הרב פרץ וסמוטריץ'?

הדבר הכי מרתיח הוא שבזמנו עם הקמת מפלגת 'יחד' אני כחרד"לי ורבים מחברי נאבקנו להסביר למה אין לנו להתפצל למפלגות שונות- ליברלית וחרדל"ית, אע"פ שראינו בחיוב וכבשורה מרעננת איחוד של הציבור הדת"ל והחרדי במפלגה אחת. עם כל זה ערך האחדות של כל חלקי הציבור הדתי לאומי על כל גווניו תחת מפלגה אחת היה גדול יותר. בשם זה פעלנו במרחב אני וחברי החרדל'ים להסביר למה אע"פ שבראש עומדים בנט ושקד עם כל זה חובתינו לא לפרוש מן הציבור ולהצביע יחד כציבור אחד, שהרי בסופו של יום המפלגה כללה נציגים של כל חלקי הציבור.

אם כן כעת הדבר זועק לשמים- מדוע אם בראשנו עומדים ליברליים חובתינו להתאחד אבל אם בראשנו עומדים קצת חרדליים אין הדבר כן?? מדוע ראש מפלגה ליברלי יכול לייצג את כל חלקי הציבור יותר מנציג חרד'לי??

מדוע כשבנט היה בראש רבים מנאמני הרבנים הצביעו למפלגה בראשותו וכעת סביבתם של בנט ושקד-תוך כדי תדרוך כתבים בלתי פוסק- מפמפמים לנו בלי הרף שאילו הם לא יהיו בראש- המפלגה לא תקבל מספיק מנדטים, קרי דתיים ליברלים רבים לא יצביעו לה?

היכן האחדות שהטיפו לנו כל הזמן, היכן הענוה המצופה אחר הכישלון? מדוע אם כן שליברליים לא יציבעו למפלגה שבה בנט ושקד נוכחים אבל אינם בראש??

מסקנת פרשתינו פרשת קורח היא שהמחלוקת היא איומה והאחדות מחייבת, אבל על חשבון מי? על חשבון זה שטעה...