דרושים: גנרלים של העם היהודי

מדינת ישראל זקוקה למועמדים לכנסת שלא יוותרו על עתיד העם היהודי בשביל סחר-מכר פוליטי.

עו"ד אלעד קפלן , כ"ד בסיון תשע"ט

דעות אלעד קפלן
אלעד קפלן
צילום: דוברות

מערכת הבחירות הקרבה, אפילו יותר מקודמתה, מביאה איתה מצעד של קצינים בכירים. בני גנץ, יואב גלנט, גבי אשכנזי, אהוד ברק, יאיר גולן, משה יעלון ורבים מקודמיהם בחרו להתגייס בשנית ולהביא את ניסיונם הצבאי אל המערכת הפוליטית.

לקציני צה"ל, מסיבות מובנות, יש ביקוש גדול במפלגות השונות שמבקשות להרים את הדגל הביטחוני. הבוחרים יודעים שאנשי צבא בכירים ידעו לתת מענה לאתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל. אך מה עם אתגריה היהודיים של מדינת ישראל? האם יש מי שיתגייס גם למענם?

בחודש האחרון, אנו שומעים מנהיגי מפלגות שמבקשים סוף כל סוף לחזק את דמותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לשם כך, כדאי להזכיר להם ולציבור את הנושאים המרכזיים שבהם יש לטפל. כך למשל, במשך שנים סוגיית הגיור נזנחה, והתוצאה היא, כפי שנחשף לאחרונה, שרק אחד מתוך ארבעה מתגיירים משלים את התהליך בהצלחה.

דוגמא נוספת היא הקשר בין מדינת ישראל לבין יהדות התפוצות אשר נמצא בשפל חסר תקדים, שמביא לתחושת זרות הולכת וגוברת כלפי מדינת ישראל. כך גם מאות אלפי העולים המתמודדים עם חקירות יהדות מחמירות, בדיקות דנ"א וממסד דתי בדלני – כאשר כל רצונם היה להתחתן בארץ שאליה עלו מתוך זהות יהודית ותודעה ציונית עמוקה. בנוסף לכל זה, מצב הנשים העגונות ומסורבות הגט, שטרם נקבע פתרון הלכתי מלא למצוקתן. כל זאת מהווה רק חלק מרשימה ארוכה של אתגרים העומדים לפתחה של ממשלת ישראל, ויש הרבה מה לעשות.

ההתעוררות הפוליטית בתחומים אלה הנשמעת כעת היא מבורכת ביותר , אך היא איננה מספיקה. מי שמבקש לעשות ולתקן לא יכול להסתפק בפוסט בפייסבוק או הודעה לתקשורת – בטח לא אחרי שנים של התעלמות מן השאלות האלו. כמובן שתנאי הכרחי הוא שיח ציבורי ובניית תכניות עבודה, אך בכדי להצליח בזירה הפוליטית נדרש משהו מעבר לזה: חברי כנסת שיתגייסו ויציבו את העם היהודי בראש סדרי העדיפויות.

בעשור האחרון היה בכל רגע נתון רוב של חברי כנסת שתומכים, ברמה העקרונית, בפתרונות השונים להסדרת יחסי דת ומדינה ובניסוח מחודש של היחס בין הממסד הדתי לבין אזרחי ישראל. אמנת גביזון-מדן, למשל, הייתה זוכה, ברוב סעיפיה, ברוב מובהק בכנסת לו הייתה הצבעה חופשית ללא שיקולים פוליטיים.

הבעיה היא שנושאים אלו, שכל כך חיוניים לעתידה של מדינת ישראל וללכידות העם היהודי, נדחקו פעם אחר פעם הצידה בשם שיקולים פוליטיים. ברגע האמת, ידעו תמיד לספר לנו שיש דברים חשובים יותר לטפל בהם כרגע, ושיש להסיר מסדר היום נושאי דת ומדינה, שעלולים לערער את הקואליציה שהוקמה למטרות אחרות לחלוטין.

משום כך, דרושים לא רק מנהיגי מפלגות שמצהירים שיש לתקן את הסטטוס-קוו התשוש, אלא אנשי מעשה שגם יפעלו בכדי לממש בפועל את הסיסמאות וההכרזות שלהם. במילים אחרות, מדינת ישראל זקוקה למועמדים לכנסת שלא יוותרו על עתיד העם היהודי בשביל סחר-מכר פוליטי.

כשם שמי שמבקש להוביל סדר יום ביטחוני דואג לשבץ ברשימתו גנרלים יוצאי צבא, כך מי שמבקש להוביל סדר יום יהודי צריך לצדו מומחים בתחום זה.

יש לא מעט רבנים, אנשי ונשות ציבור, אוהבי ישראל, שבאים עם תכנית עבודה ונכונות לבנות מחדש את ברית הייעוד של העם היהודי. אני מקווה שבעתיד הקרוב לפחות חלק מהם יפעלו לצד הגנרלים למען מדינת ישראל, ולמען צביונה היהודי והדמוקרטי.