די לחסימת הכבישים

למה גלעד ארדן מאפשר חסימת כבישים? מי שרוצה להפגין שיעשה את זה כחוק, לא על חשבון הציבור.

צחי לוי , כ"ט בסיון תשע"ט

דעות Ethiopian Israelis protest following the death of 19-year-old Solomon Tekah
Ethiopian Israelis protest following the death of 19-year-old Solomon Tekah
צילום: עצמי

הגיע הזמן לומר ״מספיק״ לחסימות הכבישים ברחבי הארץ. לא יכול להיות שבכל פעם שלסקטור מסוים כואב משהו הוא ישתק את המדינה. גם אם הוא צודק. גם אם אלו נכים, עולים מאתיופיה או כל מגזר אחר.

פעמים רבות אני כואב את כאבם של המפגינים, אבל בין זה לשיבוש החיים במדינה המרחק גדול. זו לא מחאה לגיטימית. הגיע הזמן שמשטרת ישראל תפנים שחסימת צירי תנועה מרכזיים במדינה היא סכנת חיים.

מי שרוצה להפגין שיעשה את זה כחוק, לא על חשבון כלל הציבור. בהקשרים אחרים (לא מחאת העדה האתיופית), חסימת כבישים היא סחיטה באיומים של סקטור אחד אל מול כלל הציבור: לא תשלמו מיליארדים – נשתק את המדינה. תפקידה של המשטרה היא למנוע את הסחיטה הזו.

אז למה משטרת ישראל לא אוכפת את החוק ומפנה מפגינים שחוסמים כבישים? בגלל תרבות התקינות הפוליטית שפשעה במחוזותינו. לפוליטיקאים שלנו "לא נעים" על חשבוננו. קחו למשל איש ציבור רב זכויות שאני מאוד מעריך, השר בצלאל סמוטריץ', שכתב אתמול בחשבון הפייסבוק שלו: "עומדים כבר שעה במחלף ראשון לציון בשל חסימת הכביש בהפגנת מחאה של אחינו יוצאי אתיופיה. לא זוכר מתי עמדתי כך תקוע בפקק בהבנה ובלי להתעצבן. מחיר נסבל בהחלט של מחאה דמוקרטית צודקת מאין כמוה". 

כשזה המצב אצל הדמות אולי הכי שמרנית בפוליטיקה אתם כבר מבינים כמה גרוע המצב. גם אני אוהב אהבה עצומה את אחינו עולי אתיופיה, אבל הייתי שמח אם שר התחבורה היה מגלה הבנה גם לאדם חולה שתקוע שעות בפקק בדרך לטיפול רפואי, לתינוקות שצורחים באוטו, לנשים בהריון שסובלות שעות בפקק, לקשישים באוטובוס שמזמן איבדו סבלנות, לאדם שמאחר לראיון עבודה חשוב ולהורים שמאחרים לקחת את הילד מהגן ועכשיו עושים שמיניות מהפקק למצוא סידור לילד. אף לא מילה בפוסט.

אבל האשם העיקרי הוא כמובן לא סמוטריץ' החביב אלא השר לביטחון פנים גלעד ארדן. עם כל הכבוד, משטרת ישראל לא עובדת אצל עצמה. אנחנו, הציבור, מינינו לה אחראי מטעמנו ואף נתנו לו סמכויות למכביר, בראש ובראשונה כדי לוודא שהמשטרה אוכפת את החוק ושהאינטרס הציבורי נשמר.

פעם אחר פעם נכשל ארדן בתפקידו כאשר כל סקטור עם מעט יחסי ציבור חוסם כבישים והשוטרים עושים משהו שהוא בין מעט מאוד לכלום. שר ביטחון פנים שמקבל את אכיפת החוק הסלקטיבית הזו לא ראוי לתפקידו. לפני שנתיים ראיתי 4 נכים חוסמים את כביש החוף, אך השוטרים סביבם לא עושים כלום, ומאחוריהם פקק של 20 ק"מ של אנשים מיואשים שעומדים מחוץ לרכב. למה?!

תחת כהונת ארדן כל אחד יכול לחסום כבישים, תוך פגיעה אנושה בשלטון החוק והסדר הציבורי. וזה עוד לפני הכישלון, פעמיים, למנות מפכ"ל וחוסר המשילות המחפיר במגזר הערבי למרות התקציבים והמשאבים שהממשלה הפנתה לנושא. תחת גלעד ארדן מתפתחת אנרכיה שאת שיאה אנו רואים הערב בכבישים בכל רחבי ישראל.

אדוני ראש הממשלה, אם זה גדול על השר ארדן, אולי הגיע הזמן להחליף? לא אלמן ישראל ולא הליכוד. יש מספיק אנשים ראויים למשרת השר לביטחון פנים.