נדרשת ענווה מנהיגותית

אביגדור ליברמן, מסיבות שעוד יתבררו ושלדעתי אין להן כל קשר לסוגיות אידיאולוגיות, אלא אישיות בלבד, החליט לפגוע בשלטון הימין.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , ד' בתמוז תשע"ט

כל בחירות הן חשובות ומהותיות לעתיד המדינה והחברה הישראלית. לבחירות הקרובות, בנסיבות שהן נכפו על ישראל, יש חשיבות מיוחדת.

אביגדור ליברמן, מסיבות שעוד יתבררו ושלדעתי אין להן כל קשר לסוגיות אידיאולוגיות, אלא אישיות בלבד, החליט לפגוע בשלטון הימין.

שלטון שלאורך השנים הביא את ישראל להישגים בלתי רגילים בתחומים רבים ומגוונים. זאת דווקא בימים שבהם נפתחים ערוצים חדשים ומעניינים למאבק באיום האירני ובקידום הסדרים עם מדינות ערביות באזורנו. 

הבחירות הפעם אינן בשאלה האם ישראל היא דמוקרטיה. מלבד הכוכב הישן־חדש אהוד ברק וכמה מחברי כחול לבן, איש לא מטיל ספק בהיות ישראל דמוקרטיה מהותית. ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שבהן הרוב, לא פעם, צריך הגנה מפני מיעוט שמנסה להכתיב את אורחות חייו ותפיסת עולמו.

השאלה האמיתית שעומדת למבחן היא: האם מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי? האם חזרנו למולדת ההיסטורית אחרי אלפיים שנה כדי להקים את סן פרנסיסקו לחופי הים התיכון? האם אנו כובשים שצריכים לחזור לגבולות 67 ולהתעלם מכך שהמאבק האמיתי הוא על גבולות 48? רוב גדול בציבור מעדיף את תשובות הימין לשאלות.

חבל מאד שבימי מבחן כאלה, שוב החל לפעול בימין מנגנון הרס עצמי, המוכר וזכור משנים עברו. מנגנון ייחודי ומוזר, היחיד שיכול להעלות את השמאל לשלטון ולהחזיר אותנו לימים קשים שאחרי הסכמי אוסלו וליצור תחושת ניצחון אצל הפלשתינאים, תחושה שיכולה להעצים את הרצון שלהם לפגוע בכל אזרחי ישראל, ללא הבדל בין אלה שגרים בתל אביב או ביהודה ושומרון.

למרות הסיכוי המצויין שיש למפלגות ימין מאוחדות לקבל כמות הגונה של מנדטים, על כמה ממנהיגי הימין השתלט האגו. השתלטות עויינת, שמסיטה את הדיון מערכים לאישים. ברגעים שכאלה חשוב להזיז בדחיפות את השיקולים האישיים הצדה. כל אחד מהגורמים המעורבים, גם כאלה שנכשלו בבחירות האחרונות וגרמו לאבדן של מאות אלפי קולות, חייבים להתעלות ולאפשר ריצה משותפת של מפלגות בימין. לאוהבי ארץ ישראל אין את המותרות לגרום שוב לאבדן מנדטים יקרים מפז.

הצעתי לראשי מפלגות הימין החדשות והישנות, לא להאמין לסקרים שמשקפים יותר את משאלות הלב של הסוקרים מאשר את המציאות. פרישתה של מינה צמח מעריכת סקרים היא סוף הדרך עבור הסוקרים והסקרים.

אלה המסתמכים על סקרים שוב טועים ומטעים. אם הימין ינצח ויהיה מלוכד, המקום ברשימה לא משנה, אם הימין יפסיד אזי למקום ברשימה אין משמעות. חשוב מאד שגם בליכוד יגלו אחריות ולא ינסו לשתות קולות ממפלגות ימין. דרישה לאחדות הימין לא עולה בקנה אחד עם ניסיון לשתות קולות. ימין מאוחד מתמודד כולו במשותף מול השמאל.

משה המנהיג הדגול היה ענו מכל אדם. מנהיגות לעיתים היא ענווה ולא שימוש ציני במידת הגאווה. בימים שכאלה נדרשת בדחיפות ענווה מנהיגותית.

באדיבות "ישראל היום"