הנשק של השמאל: פרחים בקנה

המניפולציה הצינית מול בוחרי הימין היא המשך מובהק לסטריאוטיפים שיוחסו להם עוד בשנות ה־50 במאה שעברה.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , ז' בתמוז תשע"ט

ראשי מפלגות השמאל - בתקווה שאינם נעלבים מהתיאור - גנץ, לפיד, ברק ופרץ, מתמודדים ביניהם בנושא אחד בלבד: מי מהם יכול לגרוע ארבעה מנדטים מהימין. לא חזון, לא דרך, לא אמת, רק מניפולציה צינית.

חיש מהר התברר שגנץ, עוד משחר נעוריו, היה מחסידי ארץ ישראל השלמה; שלפיד משוכנע שתורת משה היא תעודת הביטוח להמשך קיום העם היהודי; שברק מתנצל בפני הערבים והחרדים על יחסו העוין והמתנשא כלפיהם; ושפרץ מתפלל בכל בוקר מכיוון שכיפת ברזל וכיפה סרוגה הם המפתח לביטחון המדינה. 

המניפולציה הצינית מול בוחרי הימין היא המשך מובהק לסטריאוטיפים שיוחסו להם עוד בשנות ה־50 במאה שעברה. מפא"י לא מתה, היא קמה לתחייה שוב ושוב על פי הצורך. לשיטת המפא"יניקים הישנים והחדשים, קו ישר מחבר בין גיבורי הסרט "סאלח שבתי" להבחנות העמוקות של שבתי שביט, ראש המוסד לשעבר, בענין תבונתם בגובה דשא. בדרך היו גם תחנות ביניים אצל דודו טופז, גרבוז, עודד קוטלר ואייקוני תרבות נוספים. 

מי שחושב שמצביעי הימין הם חולות נודדים שילכו שבי אחרי מנגנים בחליל, פסנתרנים ופורצי מנעולים, מנותק לחלוטין מהחברה הישראלית ומהתהליכים שעברו עליה מאז אשליית השלום הכוזב והאינתיפאדה. הרוב הגדול מקרב אזרחי ישראל היהודים מחובר למורשתו העתיקה, משוכנע שהאחיזה ביו"ש מבטיחה את ביטחון המדינה גם מעבר לחשיבותם כמולדת ההיסטורית, ולאחר שהתרגלו לנשום אוויר חופשי איש מהם אינו רוצה לחזור לעידן הסוציאליסטי שיצר את הפערים בחברה, וכן את ישראל השנייה, שנעלמה בינתיים. 

לימין הישראלי יש דרך וחזון, ואיש לא יוכל לקנות את הבוחרים במתק שפתיים ובהבטחות שווא. עם חכם ונבון לא הולך שולל אחרי מגוון תחפושות ומלל כזבני אינסופי. הניסיון למשוך קולות ימין באמצעות מניפולציה הוא ביטוי מובהק להישגי שלטון הימין בתחומים רבים של חיינו. כשאי־אפשר להתמודד חזיתית עם ההצלחות, ובהיעדר אלטרנטיבה אמיתית, מאלתרים פוזות בתקווה שיש תמימים שישתכנעו. אין לכך היתכנות. 

ראשי השמאל בונים בעיקר על תקשורת מגויסת בצו 8. הטאלנטים המוכרים לא הצליחו להשתחרר מהמילואים הקודמים ושוב התייצבו לשירות השמאל. ברק, פרץ וגנץ זוכים בתקשורת בכל יום לבמות הסברה. שלשום גויס למערכה רמטכ"ל מאוד לא מוצלח כדי להפריח פייק פרשנות כאילו לישראל אין מדיניות מול לעזה. כנראה שבמימוש מהיר של מניות ובכדורסל הוא מעודכן יותר. 

גם במערכת הבחירות הזו תקשורת השמאל תפסיד. רק מעטים מייחסים אמינות כלשהי לתועמלנות שלהם.

באדיבות "ישראל היום"