בלי השוואות

תמונות של דוגמניות לא מוסיפות לאשה חן בעיני עצמה כשהיא נעמדת מול דמות דיוקונן. זהו הדגל של בנין שלם. להיות שלמה עם עצמך. גם אם את לא מושלמת.

ד"ר חנה קטן , י"ד בתמוז תשע"ט

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

היא נכנסת לחדרי בליווי של אחותה הגדולה, חיוך מתוק על שפתיה, ומתיישבת בנינוחות. היא בחורה קצת מלאה, עם ברק בעיניים. 'דוקטור, אימא שלחה אותי אליך כדי שתעשי בי שיפוצים', היא פותחת.

אני סך הכול מרוצה מעצמי, אבל אמא חושבת שאולי כדאי לבדוק את ההורמונים. האם תוכלי להפנות אותי לבדיקות?' היא מיישרת אלי מבט סקרן. האמת היא שזה לא ממש מתאים לי. אני לא שיפוצניקית, והבחורה שממולי היא דווקא חביבה מאד בעיני. אולי אוכל להציע שינויי תזונה קלים... לא מעבר לכך.

כמה חשוב הוא דימוי הגוף. בוודאי בגיל ההתבגרות, אז מתעצבת הזהות הכללית, אבל –לא רק. כשאשה מרגישה טוב עם עצמה, מתבוננת על עצמה בעין טובה, היא תעביר את השדר הזה הלאה, ללא מילים. וגם לקשר הזוגי היא תביא את השמחה בנשיות, שהיא כל כך חיונית לחיים ביחד.

צאו וראו. עין לא ראתה כל אלה- את יריד הנשים בבנייני האומה, מבית בנין שלם. ומכל עושר ההיצע, המטפחות עלו על כולנה. בתקופה הפרה-היסטורית של שנות נישואינו הטריים היה זה ניסיון לא קל לכסות את הראש כראוי - היו כמעט רק מטפחות משי פשוטות שהחליקו מהראש, וכל יראת השמיים שלי היתה נתונה לחסדי סיכות הראש הרבות שהחזיקו את המטפחת בחירוף נפש ממש... ואילו היום, בעידן השפע הכללי, כל כך קל להתחבר בשמחה לנשיות היהודית דרך מטפחות משולבות, ומלופפות, ומקושטות.

הצורך של נשים להתחדש, להתנאות, להתבטא דרך הלבוש, הוא צורך בסיסי וקיומי. בלבוש שלנו מקופל סיפור מאד אישי וייחודי. חשוב לשמוח ביופי ולתת תשומת לב להופעה ולאסתטיקה. גם קשישה על ערש דווי תדע לתאר בפרטי פרטים, ובעיניים בורקות, את שמלת התכלת הרקומה שלבשה במסיבת האירוסין לפני שבעים שנה.

אבל פריחת ירידי הנשים – בריאה חדשה היא. זאת חלק מרקמת החיים בעולם השפע; וכך נמצא גם בתי ספר למחול ברוח היהדות, שיעורי תורה למכביר, זמרות ומלחינות שמוליד דורו של משיח, והכל בקדושה ובטהרה.

פריחת היצירה הנשית בעיצוב בגדים צנועים וגם באומנויות אחרות על טהרת הקודש, מדהימה אותי כל פעם מחדש. הנה, מול עינינו, מתקיימת נבואתו של מרן הראי"ה קוק זצ"ל על עקבתא דמשיחא ופריחת האומנות: הצדיקים מוקירים את העולם ומכבדים אותו, והרגשת הנועם והיופי שבו מתגדלת אצלם בקדושה ועדינות עליונה, עד שהינם תמיד חיים חיים מלאים, שיש בהם כל שיקוי הלשד של כל ההנאות האסטטיות בהכרת היופי שבמראות, שבשירה ושבסדר; והעולם הולך ומזדהר ביופיו ומתעלה בתפארתו, וכל בעלי האומנויות היפות מתעלים מתעדנים ומתברכים, והתפארת הולכת ומתפשטת על כל היצורים ועל כל מעשיהם ועל כל רחשי ליבם...

דימוי גוף הוא חלק משמעותי מהדימוי הכללי של האישה. וחשוב להתחבר למראה המדויק שריבונו של עולם העניק לנו. הוא נכון לנו. קלסתר הפנים וצורת הגוף הוא חלק מהותי ממי שאנחנו וטוב לשמוח במה שיש, ולהביט על עצמנו בעין טובה. חבל לפזול ימינה ושמאלה, בלי השוואות, שהן כל כך הרסניות. תמונות של דוגמניות לא מוסיפות לאשה חן בעיני עצמה כשהיא נעמדת מול דמות דיוקונן.

וזהו הדגל של בנין שלם. להיות שלמה עם עצמך. גם אם את לא מושלמת. בדיוק כמו הבחורה המתוקה והחייכנית שיושבת כעת מולי.