שעת חירום דתית לאומית

כן, הכל מנדטים וניסיון פוליטי ויכולת לאחד את כולם. הציבור רוצה אחדות, הציבור רוצה איחוד. הציבור האמוני רוצה את אילת שקד בראש.

הרב חיים רטיג , ט"ז בתמוז תשע"ט

דעות ריקודגלים בתל אביב
ריקודגלים בתל אביב
צילום: עצמי

מכתב לידידי ניר אורבך

קראתי בעיון רב את מכתבך ואת הסבריך על המשא ומתן ועל מגעים לאיחוד. כמו גם, על הסקרים שאינם משקפים. ועל ה"עליהום" שנוצר בתקופה זו על הציונות הדתית. בהחלט דברים של טעם, ואת הערכתי העמוקה אליך לא כאן המקום לכתוב.

אני רוצה להניח לכל שלל הנושאים ולשים נושא אחד מרכזי על השולחן, התמשכות המשא ומתן והספינים המלווים אותו גורמים לנזק בלתי הפיך למפלגה, ואני יודע כי אתה לא אחראי לכך, אך הציונות הדתית נמצאת היום במצב שלא הייתה במשך שנים רבות מאוד. ולכן, אני חייב לומר ולא לשתוק.

נקלענו למשבר בגלל עזיבה חפוזה של האלונקה על ידי נפתלי בנט ואיילת שקד, לא יכולנו לדעת אבל התוצאות היו גרועות בכל קנה מידה. הציבור התפצל וגם מעל חצי מהקולות הלכו לאיבוד. המסקנה המתבקשת היא שחייבים איחוד, חייבים מפלגה גדולה , וכן, הכל מנדטים בפוליטיקה. בני עליה והם מועטים לא שייך במגרש הפוליטי.

האיחוד צריך להביא את הציבור הגדול ביותר שאפשר להיות תחת מטריה אחת, המטריה של הציבור האמוני לאומי (הכולל גם כיפות שקופות ושאינו שומר שבת בפועל) ימין אמוני אחד גדול שייקח את המדינה למקום אחר, למקום יהודי מאמין יותר, למוסריות יהודית גבוהה יותר מכל הרוחות הזרות המנשבות היום במדינה.

איחוד מאוחר לא גורם לשחיקה, לחוסר הערכה, לאפקט לא טוב אצלינו הבחורים הפשוטים. עליכם ובמיוחד על הרב רפי פרץ שמנהל משא ומתן מול הגורמים השונים לסיים את זה באופן מיידי. את הפצעים ואת השברים לא תוכלו אחר כך לאחות וזה יבוא לידי ביטוי בקלפי.

כן, הכל מנדטים וניסיון פוליטי ויכולת לאחד את כולם. את בן גביר השליכו מאחורי הגב, למדבר הפוליטי, האיום של הסקרים ממשי תאמין לי. אני שומע את הקולות ומדבר עם המונים. הציבור רוצה אחדות, הציבור רוצה איחוד. ויותר מכך, הציבור האמוני רוצה את אילת שקד בראש.

ראש בקיר מול הרוחות הנושבות בעם הן מתכון למפלה פוליטית, רק מי שקורא את רוח העם ויודע להביא אותו אל המחוזות של הערכים המיוחדים לנו, יכול להוביל ולהנהיג. והיום זו שעת חירום דתית לאומית, עת לעשות לה' ויתכן שם ההמשך נכון.

לכן, לך אל הרב רפי פרץ ואמור לו את שעל ליבך, מספיק נגמר הזמן, מאסנו בכל המריחות ובכל הספינים, רוצים אחדות, והמביא מנדטים יעמוד בראש גם אם אינו שומר שבת כהלכתה. איחוד טכני, איחוד קבוצות, כל קבוצה תשמור על הייחודיות שלה. נוכל לצרף אם ירצו גם את אנשי נועם לאיחוד טכני כזה.

ולרב רפי אני מצרף קריאה ברורה. הגיע הזמן להכריע, רוצה לרוץ לבד? תאמר לנו, נחליט אנחנו במי לבחור, רוצה להתאחד? ראה נכוחה את הכוח שבמפלגה ומה טוב יותר לציבור. וכמו שתקבל שכר על הדרישה תקבל שכר גם על הפרישה.

הכוחות של הציבור האמוני לאומי גדולים ועצומים וחבל שהם יתנפצו לשלל מפלגות קקיוניות שלא עוברות את אחוז החסימה. ואסור לחשוב שיש זמן עד לסגירת הרשימות, אנחנו מאסנו בכל הפוליטיקה הזו.  רוצים שתביאו אותנו למקום בו הציבור האמוני לאומי צריך להיות בהנהגת המדינה.

אוהבך, חיים רטיג.