הפסדת מערכה? תנצח בקרב

ברגע אחד יכול כל אחד מאיתנו, לקום ממצב הכריעה והשכיבה, לגלות את הכוח האמיתי הטמון בו ו"לכבוש את הפסגה".

הרב שמואל רסקין , ט"ז בתמוז תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

סר אדמונד הילרי הניו-זילנדי היה מטפס הרים עם שאיפות גדולות, כשהגדולה בהן היתה לכבוש את פסגת הר האוורסט. הוא השתדל בכל מאודו להגיע אל פסגת ההר, ובשנת 1952 הצליח להתקדם בצורה משמעותית, אך לא השלים את המשימה.

באנגליה ראו בזה ניצחון גדול וערכו לכבודו חגיגה גדולה. כשהתבקש לנאום באירוע לקול מחיאות הכפיים הסוערות של הקהל, הוא הרגיש מבוכה - הוא לא הרגיש שזה מגיע לו, כי באמת לא הגיע לפסגת האוורסט כפי ששאף ותכנן, להיפך - הוא הרגיש נכשל, הוא הרגיש מאוכזב.

לפתע הוא הביט לאחוריו, שם התנוססה תמונה ענקית של הר האוורסט. הוא התבונן בתמונה, והחל לדבר עם ההר הנשקף ממנה: "הר האוורסט", אמר, "במלחמה שביני ובינך - אתה ניצחת אותי. אבל רק בפעם הראשונה. אני מבטיח לך שבפעם השניה - אני אנצח אותך. אתה באמת גדול, ענק וגבוה, לעומתך אני קטן, חלש ונמוך. אבל ההבדל בינינו, שאתה הפסקת לגדול ולצמוח, ואני - לא מפסיק לצמוח, לגדול ולשגשג. בפעם הבאה אני אנצח אותך". ב-28 במאי 1953 היה סר אדמונד הילרי לאדם הראשון שכבש את פסגת האוורסט.

בפרשת בלק אותה קוראים השבוע בחו"ל, אנו למדים על דבריו של בלעם, שבא לקלל ויצא מברך: "כרע שכב כארי וכלביא, מי יקימנו". בזמן הגלות, עם ישראל במצב של "כרע" ו"שכב", במצב של ירידה ותרדמה. הוא אינו במלוא כוחותיו ועוצמתו אלא כפוף ורדום. אך גם אז - הוא נמשל לארי וללביא. הוא אינו חסר אונים, וגם במצב נמוך זה לאומות העולם אין שליטה אמיתית בעם ישראל, אלא זה רצון ה', ולכן גם במצב כזה אין לגלות שליטה על היהודי ומניעה אמיתית לעבוד את ה' ולקיים מצותיו.

כך אמר פעם אדמו"ר הרש"ב - רבי שלום דובער מליובאוויטש: "רק הגוף היהודי נמסר לגלות ולשעבוד המלכיות, אבל הנשמה היהודית לא שולחה לגלות ולא נמסרה לשעבוד המלכיות. עלינו להכריז גלוי לעין-כל, שבכל הקשור לדתנו, התורה והמצוות ומנהגי-ישראל - אין לזרים שום סמכות, ואין כוח בעולם שיוכל לשנות בזה משהו".

לפעמים ב"סיבוב הראשון" נראה שעולם כמנהגו נוהג, ושכביכול יש לעולם שליטה על ה"ארי" וה"לביא", על עם ישראל. ברגעים כאלו עלינו לזכור שזו רק אשליה, העלם והסתר שקיים בזמן הגלות. ה' יתברך מראה לנו גם בזמן הגלות ניסים גלויים, שמזכירים לנו ש"אין עוד מלבדו", וכי ברגע אחד יכול ה"ארי" וה"לביא" - כל אחד מאיתנו, לקום ממצב הכריעה והשכיבה, לגלות את הכוח האמיתי הטמון בו ו"לכבוש את הפסגה", לפעול בעולם ולהפוך אותו לדירה ראויה לה' יתברך, בביאת משיח צדקנו.

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט