המתמטיקה של המשא ומתן לאיחוד בימין

גם אם נפחית מהערכת כוחה של עוצמה יהודית, לימין החדש מספר קולות שווה או גבוה יותר מהבית היהודי ותקומה יחדיו.

פרופ' אשר כהן , כ"א בתמוז תשע"ט

דעות איילת שקד
איילת שקד
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

במסגרת המשא ומתן לקראת איחוד מזהירים אותנו חלק מנציגי איחוד מפלגות הימין ש"אסור להסתנוור מסקרים", "סקרים לא שווים כלום" ומסכמים ש"הסקר האמיתי והקובע היה באפריל".

בתוך כך מתפרסמת שוב ושוב התביעה שהרשימה תחולק באופן שכל מפלגה תקבל שליש מהמקומות: שליש לבית היהודי, שליש לתקומה ושליש לימין החדש.

נניח לרגע את ההנחה הפשטנית והמוטעית הזאת שהתוצאות באפריל הן המצב הקבוע כאילו שלא התרחשו כמה וכמה שינויים מאז עד היום וכאילו שבאמת הסקרים לא משפיעים. 

נתוני יסוד: איחוד מפלגות הימין השיג 159,468 קולות והימין החדש השיג 138,598. 

חשבון בסיסי ביותר מבהיר שבחבילת הקולות הזאת של שתי הרשימות, איחוד הימין מהווה 53.5% והימין החדש 46.5%. עתה נתרגם זאת לחלוקת המנדטים בעשירייה הראשונה של האיחוד: 5.35 מנדטים לאיחוד הימין ו-4.65 מנדטים לימין החדש. 

כל החישוב לעיל כולל בתוכו קולות של עוצמה יהודית. בלעדיה, הבית היהודי ותקומה לא עוברים את אחוז החסימה. גם אם נפחית מהערכת כוחה של עוצמה, לימין החדש מספר קולות שווה או גבוה יותר מהבית היהודי ותקומה יחדיו.

מצוין וטוב שמתנהל משא ומתן לאיחוד מכיוון שאסור לסכן קולות. אבל שלא יהיו אשליות כאילו האיחוד הזה יקום בכל מחיר. הוא לא יקום ללא שהימין החדש יזכה לכל הפחות במחצית מהמקומות ברשימה.

מי שלא מבין מדוע, שימתין לסקרים בסוף שבוע זה. ייתכן שלאחר הסקרים של השבוע, הבית היהודי ותקומה גם את זה לא יקבלו.