פחות אגו - יותר לגו

לא אגו יש כאן אלא מלאכת הרכבת רשימה מאוזנת, מלאכת לגו מסובכת לבניית חומה בצורה נגד דרדור בערכים הציונים והיהודים של מדינתנו.

תגיות: רפי קפלן
רפי קפלן , כ"ה בתמוז תשע"ט

לקראת הדקה התשעים הלחץ גובר, כך הם טבע הדברים. במקרה הזה של סגירת (או אי סגירת) הסכם בין "המפלגות מימין לליכוד" הלחץ הוא כפול. לחץ אחד הוא מצד הציבור ולצדו לחץ התקשורת המגזרית (לא רק). 

הלחץ מצד כלל הציבור הוא לאחדות בין המפלגות מימין לליכוד, לחץ אנשי התקשורת השונים הוא בעיקר בכיוונו של הרב רפי פרץ בטענה שהוא צריך להתגבר על האגו. כדוגמא- חברי ישובי חגי סגל ובנו עמית (שאת שניהם אני מכבד הן כבני אדם והן כאנשים פקחים) הביעו דעתם, כל אחד במדיומים שתחת ידם, בצורה נחרצת על החובה להעמיד את אילת שקד בראש הרשימה המשותפת בימין.

חגי, במדורו כעורך מקור ראשון פנה יותר מפעם אחת לרב פרץ בדרישה  שיתגבר על האגו ויפנה את המקום הראשון לשקד, והכתב הסלב עמית טען כי לא נשאר בין אנשי הבית היהודי מי שתומך ברב רפי פרץ כמי שצריך לעמוד בראש הרשימה המשותפת. שניהם טועים.

מבלי להתעלם מאווירה ציבורית די ברורה לטובת הצבת אילת שקד בראש הרשימה, חגי לא צודק שרק אגו משחק כאן. עמית טועה אם הוא חושב שאין אנשים רבים בתוך הבית היהודי שמחייבים את העמדת הרב רפי פרץ בראש הרשימה מסיבות עקרוניות.  

אני לגמרי מצדד בחיבור. חיבור גדול ורחב.  רוב אזרחי מדינת ישראל ציונים ורובם מסורתיים. במילים אחרות- רוב הישראלים מאמינים בקב"ה ומכבדים את המסורת היהודית, ומדינת ישראל היא ערך חשוב בעיניהם. נכון, רק חלק מהם יגדירו עצמם "ציונים דתיים". על אף שהם ציונים ועל אף שהם מגיעים בהזדמנויות שונות לבית הכנסת וצמים ביום כיפור. אין סיבה שלציבור זה תהיה נציגות חלשה ומפולגת בכנסת.

המגוון הוא אמנם גדול. גם בין אנשים הרואים עצמם "ציוניים דתיים" יש מנעד גדול ביותר. אינני רוצה להיכנס שוב לנושא של "דתיים על הרצף" אבל לי ברור שעדיין ניתן למצוא מכנה משותף רחב ביותר המאפשר לפעול יחד ולהשפיע לטובת חיזוק צביונה היהודי של המדינה וחיזוקה החברתית, הכלכלית והמדינית.

יש ציבור שלפי כל המשאלים והסקרים הוא מיעוט והוא הציבור החילוני- אתאיסטי. לעומתם ציבור גדול, שמתוך אמונתם הדתית אינם רואים עצמם יכולים להיות שותפים של ממש עם ציבור אפיקורסי ועל כן אינם יכולים להיות מזדהים עם מדינת ישראל וסמליה.

הרב קוק ראה ערך גדול בתנועה הציונית, ובפועלו של הרצל. מתוך כך הוא קרא להיות שותפים לפעילות למען שיבת ציון, (ובניגוד לאגודת ישראל, קבלו "המזרחי" החלטה גורלית והצטרפו לתנועה הציונית), אך דרש שלא נסתפק במדינה "כמקלט מדיני" אלא לפעילות "מבפנים" לשאיפה ל"קומה השניה", לא מדינה ככל העמים.

באגרתו המפורסמת ל"מזרחי" כתב: "האומה בכללה... לא תוכל בשום-אופן להיות מצטמצמת רק בהעוגה הצרה של חלומו של ד"ר הרצל ז"ל, עם כל יופיו ועזו, לפי-הערך...לא הד קול שעם שנוא בעולם הולך לבקש לו מקלט בטוח מרודפיו... ראוי להשיב לתנועת עולמים זו את חייה – אלא שגוי קדוש, סגולת העמים, גור אריה יהודה, נעור מתרדמתו הארוכה, והנה הוא הולך ושב אל נחלתו, "אל גאון יעקב אשר אהב סלה". 

השתתפתי השבוע בשיחה של אברי גלעד בפני תושבי עפרה. בחלקו הראשון של המפגש אברי שימח את הציבור. כל עוד הוא "נכנס" בעיתון הארץ, ובתקשורת השמאלנית הקיצונית התמוגגו כולם מנחת. אבל כשנשאל על חוסר הלגיטימיות שהוא נותן להשמעת דעות המתנגדות להכרה במשפחות חד מיניות הוא יצא משלוותו ואמר שכשהוא "מחזיק בשאלטר" הוא לא יתן להשמיע דעות נגד חתונות של להטבי"ם. "כאן"  הוא הסביר, "אני מפסיק להיות ליברל"! שוב הובהר לי שלא מספיק להיות בעל דעות ציוניות ימניות על מנת שתהיה כאן מדינה יהודית.

הבית היהודי צריך לעניות דעתי להיות שותף וחלק מרכזי בתנועה למען חיזוק מדינת ישראל והאחיזה בארץ ישראל, אבל גם ללחום את מלחמת המוסר היהודי וצביון היהודי במדינת ישראל. "איחוד מפלגות הימין" זה שם לא כולל לערכים שיש להילחם עליהם. כמוכן, אילת שקד מסמלת רק חלק מהערכים שלמענם חייבים לפעול בנמרצות כיום. אני כחבר מרכז הבית היהודי יחד עם עוד מאות חברי המרכז בחרנו כרב רפי כיו"ר המפלגה בגלל מה שהוא מסמל (מי עוד הציב בראש הרשימה תלמיד חכם, טייס קרבי, ממלכתי בכל רמ"ח איבריו, שצמח ב"פריפריה" וגר שם גם כיום?) ובגלל דעותיו היציבות והמתונות והממלכתיות. הרב רפי הוא בעל אישיות הכוללת את כלל ערכי הציונות הדתית, ולכן מבחינה ערכית היה ראוי שהוא יעמוד בראש התנועה הדתית לאומית, לא בגלל אגו, אלא בגלל השליחות שהטלנו עליו.

לא אגו יש כאן אלא מלאכת הרכבת רשימה מאוזנת, מלאכת לגו מסובכת לבניית חומה בצורה נגד דרדור בערכים הציונים והיהודים של מדינתנו. גם אם בסקרים (שראינו שהם לגמרי לא יודעים לדייק) לצד אווירה תקשורתית וציבורית מסתמן שהצבת אילת שקד בראש הרשימה תגרוף יותר מנדטים מהצבתו של הרב רפי במקום זה, הרכבת הרשימה ותכנון המבנה הפרלמנטרי מסובכת ואין לוותר על הצורך באיזונים הערכיים הנכונים ואיוש הרשימה באישים שירכיבו בצורה מגוונת וכוללת  רשימה בעלת דעות וכיוונים מרכזיים שונים בציבור הציוני האמוני .

לא רק לכיוון "הימין לליכוד" אלא להעמיד נבחרת אידיאולוגית מוכשרת שתפעל לערכים הנוספים הלא פחות חשובים לציבור זה. אני משוכנע שבימים הקרובים ימצאו צוותי המו"מ את הדרך לחיבור רשימה מאוחדת, ואני מקווה שהלחצים השונים וההאשמות מכל הכיוונים לא יפריעו להרכבת רשימה שכזו שתוכל לעבוד יחד ככוח גדול, מאוחד ומשמעותי להשגת היעדים המשותפים, וכל אחד מהמפלגות המרכיבות את שרשימה למען הערכים והיעדים הייחודים להם.