המהפכה הפמיניסטית

יש מחיר למאבק הפמיניסטי. הנה אמרנו את זה. ויש מי שמשלמים אותו. אגב, לא מדובר בהכרח בגברים.

הרב אברהם סתיו , כ"ו בתמוז תשע"ט

כולם מדברים על בנות צלפחד אבל אף אחד לא מדבר על ראשי האבות למשפחת בני גלעד שגילו פתאום שחלק מהנחלה המשפחתית שלהם עובר לחבורה של ילדות שילכו ויתחתנו עכשיו עם מי שבא להן ויעיפו לכל הרוחות את המבנה הפטריאכלי היציב והנוח שהולך איתנו כבר ארבע מאות שנה.

יש מחיר למאבק הפמיניסטי. הנה אמרנו את זה. ויש מי שמשלמים אותו. אגב, לא מדובר בהכרח בגברים. זה יכול להיות נשים של ואמהות של ובנות של כל מיני גברים שנדחים ממשרות שהם יותר ראויים להן בגלל הצורך בשוויון מגדרי, או מוכפשים לעיתים על לא עוול בכפם בגלל שקודם כל אנחנו מאמינים למתלוננת.

זה יכול גם להיות נשים עצמאיות לגמרי, שתחטופנה מטחים של בוז על לבוש שבו בחרו הן עצמן, על פי שיקול דעתן, אבל למישהו הוא נראה כובל ו-'דכאני'. וזה יכול להיות סתם בני-אדם שקמים יום אחד ומגלים שהאמונות והערכים שלהם הם "תודעה כוזבת" שהפטריארכיה כופה עליהם.

הם לא באו מיד בפרשת פנחס, ראשי האבות. כאילו לא רצו להרוס להן את החגיגה. כי זה ממש ממש בסדר שנשים תירשנה גם הן, ובעצם כשחושבים על זה אנחנו היינו צריכים להציע להן בעצמנו. אבל אחרי תשעה פרקים, ממש בפסוקים האחרונים של ספר במדבר, גם הם ניגשים, נבוכים, למשה, ואומרים לו שבעצם זה לא כל-כך הוגן העניין הזה עם הנחלות, ושתכל'ס כל המהפכה הפמיניסטית הזאת באה קצת על חשבונם.

משה יודע טוב מאד מה יעשו לו על זה בפייסבוק. אבל משה הוא משה. ובדיוק כפי שאמר "כן בנות צלפחד דוברות", הוא יודע לומר גם "כן מטה בני יוסף דוברים". והוא מוציא פסק הלכה מורכב, מסויג, שמאלץ את בנות צלפחד להינשא בתוך משפחת מטה אביהם. פסק הלכה שבטוח תסכל עד מוות את בנות צלפחד וכל החברות שלהן, ותקע יתד רצינית מאד בגלגלי המהפכה.

עכשיו תראו, זה לא הסוף של הסיפור. בדורות הבאים ידרשו חכמים שהסייג הזה נאמר לבנות צלפחד בלבד, דווקא לראשונות שנשכבו על הגדר, ואחריהן תוכלנה גם נשים יורשות להינשא כאוות נפשן, ועל הדרשה הזו נקבע יום ט"ו באב כיום חג. הזעקה של בנות צלפחד לא גוועה במדבר, אלא הולכת ומהדהדת בתקנות הקהילות לאורך כל ימי הביניים לחזק את כוח ירושת הבת, עד ימינו אנו כשאין שום עדיפות מעשית לגבר על פני אישה בדיני ירושה.

כי המהפכה הפמיניסטית היא גילוי עמוק של דבר ה' בעולם, ואסור לה שתיעצר, אבל צריך לפעמים לדעת להטות אוזן גם לראשי האבות למשפחת בני גלעד.