התנאי להצלחה: הפסקת הירי בתוך הנגמ"ש

אם המתקפות ההדדיות יימשכו, האיחוד לא יועיל והמטרה לא תושג. אחרי הבחירות כולם יוכלו לקונן ולבוא בטענות רק לעצמם.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , כ"ז בתמוז תשע"ט

דבר בעתו מה טוב. האיחוד בימין מהווה בשורה טובה לרבים מאזרחי ישראל, שציפו וקיוו שהוא יתגשם.

אמנם מדובר בבלוק טכני, שהרי קיים שוני בין תפיסות העולם של הבית היהודי והאיחוד הלאומי, לבין הימין החדש.

אולם ניצחון הימין בבחירות למען אזרחי ישראל וארץ ישראל, מגמד את ההבדלים האידיאולוגיים שבין המפלגות. יפה עשו הרב רפי פרץ ונפתלי בנט, שהניחו בצד את סוגיית מיקומם ברשימה ובכך סייעו ליצירת האיחוד.

את הבחירות המיותרות כפה אביגדור ליברמן באמצעות מניפולציה מכוערת בקולות אנשי ימין שהצביעו עבורו. אין לי ספק שבמהרה יתברר מה היה המניע הנסתר, ואת מי מעשיו של ליברמן נועדו לשרת.

מכל מקום, הבחירות הקרובות עתידות להיות מכריעות לעתיד המדינה, כמו גם לשמירה על ההישגים המופלאים שהמדינה הגיעה אליהם בימי שלטון הימין בהנהגת נתניהו. בניגוד לכרזות הרחוב מטעם כחול לבן כאילו נתניהו דואג רק לעצמו, אזרחים נבונים שאינם אכולי שנאה ביביפובית, יודעים להעריך את הגבהים והעוצמות שאליהם הגיעה המדינה.

בבחירות האחרונות מאות אלפי קולות של מצביעי ימין ירדו לטמיון, בגלל מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. האיחוד בימין מבטיח שהטעות לא תחזור על עצמה. אין לימין את המותרות לבזבז קולות לשווא. יש רק לקוות שגם עוצמה יהודית וזהות יצליחו למצוא את עצמן במסגרת האיחוד.

לפעמים מותר ללמוד מהשמאל איך מתגברים על משקעים על מנת לשפר את הסיכויים בהתמודדות בבחירות. כשקראתי את ההכשר שנתן הסופר דויד גרוסמן, המצפן המוסרי של השמאל, לאיחוד עם ברק, אודה שהתמלאתי קנאה מסוימת. בשמאל אפשר למחול על חברות עם פדופיל וקבלת התנצלות על הרג ערבים, ובימין יש קושי לגשר על פערים אידיאולוגיים, על מנת להבטיח את שלמות הארץ.

עם זאת, אסור שהשמחה תהיה מוקדמת מדי. תנאי להצלחת המהלך הוא הפסקת הירי בתוך הנגמ"ש. עוד לא הספיקו לחתום על ההסכם, וכבר מתחילים להישמע מטחים מיותרים מכיוון הליכוד, תגובה על אמירות בעייתיות של איילת שקד ובנט לפני האיחוד. כך לא בונים את חומת הניצחון. אם המתקפות ההדדיות יימשכו, האיחוד לא יועיל והמטרה לא תושג. אחרי הבחירות כולם יוכלו לקונן ולבוא בטענות רק לעצמם.

הפוליטיקה אינה מגרש משחקים של תמימים. לא צריך להיות מומחה פוליטי כדי להבין את המשקעים, האינטרסים והשיקולים האישיים. שקד ובנט חוששים שהליכוד ילך לממשלת אחדות עם גנץ ויותיר אותם בשולי דרכים. הליכוד חושש ששקד ובנט יסכימו להתחבר לכל המרבה במחיר, שהרי ברית אחים עם לפיד כבר היתה בעבר. אולם התשובה הניצחת לחשש, מצויה בעובדה שאם הימין ינצח בבחירות ויוכל להרכיב ממשלה - אין בסיס לחשש, ואם הימין יפסיד - אין לו משמעות.

הגיעה העת לשלב ידיים, לבוא אל הציבור ביחד, כגוש ימין גדול ועוצמתי, על מנת להמשיך ולהוביל את מדינת ישראל במעלה ההר אל פסגות חדשות.

באדיבות "ישראל היום"