כחול לבן כבר לא תוכל להמציא את עצמה פעמיים

בימים אלה נחשפנו לסרטון של הפרזנטור יאיר לפיד, שכולו משטמה ושנאת חרדים. הכללה מרושעת שמזכירה ימים אפלים בהיסטוריה היהודית.

תגיות: חיים שיין
הרב ד"ר חיים שיין , ו' באב תשע"ט

בעוד שנים רבות סטודנטים למדעי המדינה ילמדו על התופעה הפוליטית המוזרה המכונה "כחול לבן".

מאז ראשית הפוליטיקה הישראלית לא היתה מפלגה שכולה כלאיים ושעטנז, חיבור בלתי אפשרי, על גבול הדמיוני, בין אנשים ודעות, שרק אלכימאים בימי הביניים ידעו להמציא. אלכימאי כחול לבן ניסו לייצר תמונה ארבע־ראשית, שיודעת להסתכל לכל כיוון בה בעת, מבלי למצמץ.

קשה להבין מהו המכנה המשותף המינימלי בין יעלון, האוזר והנדל לבין גרמן, עופר שלח ואבי ניסנקורן. ימין ושמאל רק חול וחול, שחברו יחדו תחת סיסמה מרושעת "רק לא ביבי". קשה לי להאמין שיש מצביע אחד בישראל שיודע מהם החזון והדרך של כחול לבן, פשוט משום שאין דרך ואין חזון. ואקום אחד גדול, כמו חור שחור ששואב לתוכו את הגופים הנעים בחלל, בחדוות תמימותם. 

בימים אלה נחשפנו לסרטון של הפרזנטור יאיר לפיד, שכולו משטמה ושנאת חרדים. הכללה מרושעת שמזכירה ימים אפלים בהיסטוריה היהודית. גנץ מבין שאסור לאבד את הציבור החרדי ודוחה את המסר של לפיד, תוך שהוא מנסה ללטף את החרדים.

יעלון מתבקש לשתוק ולא למתוח ביקורת כדי לא לחשוף את שכולם כבר יודעים. יום לאחר הבחירות, כחול לבן תתפרק לרסיסי המפלגות שמרכיבות את השותפות הזמנית בהחלט. גורמים בכחול לבן כבר מדברים על כך. הפירוק יאפשר לגנץ להצטרף לקואליציית הימין שנתניהו ירכיב לאחר הבחירות, ולצבור ניסיון. גבי אשכנזי מוזעק ומוצג כעת כאטרקציה מזדמנת לבוחרי הימין. יש להם אדם לכל עת, דובר לכל כיוון, שום דבר לא עמוק ולא אמיתי. סוג של קלות דעת וצביעות.

בכל מטות ההימורים הפוליטיים הסיכוי שבני גנץ יהיה ראש ממשלה בעתיד הנראה לעין נמוך מאוד. ספק בעיניי אם הוא בכלל מעוניין בתפקיד. לא צריך להיות מומחה לשפת גוף או לבעיות שמיעה כדי להבחין שלגנץ אין האנרגיות, הכישורים והכריזמה הנדרשים כדי להנהיג את ישראל.

גנץ אדם טוב, שמתוך העבר האישי שלו וניסיונו הצבאי, שהיו בו עליות ומורדות, יודע שמדינת ישראל היא אחד הפרויקטים המסובכים ביותר בעולם. הוא מעולם לא היה ממנה לתפקיד אלוף פיקד קצין שלא עבר הכשרה ומסלולים כהכנה. מינוי ללא ניסיון והכנה הוא חוסר אחריות משווע, וגנץ הרי אדם אחראי. לכך יש להוסיף את הסכם הרוטציה עם לפיד, שמסופקני אם גנץ ויעלון היו מאפשרים לו לפקד על פלוגה מבצעית. שנאת חרדים, מדור לדור ומאב לבן, לא מספיקה כדי להוביל מדינה.

תקשורת מגויסת, סקרים שקריים, מלל מתחנחן ואופוריה תל־אביבית לא יכולים להמציא את עצמם פעם נוספת. בני אדם תבוניים לא מענישים את עצמם פעמיים.

באדיבות "ישראל היום"