לעמוד לצד יהונתן ואסתר

אלישמע סנדמן , י' באב תשע"ט

בראש חודש אב ערכו נוער הגרעין התורני בנצרת עילית בשיתוף סניף בנ"ע המקומי יום הולדת 65 ליהונתן פולארד במרכז המסחרי 'רסקו' בעיר. 

החגיגה היתה לא שגרתית בהתחשב בגילו של חתן השמחה ובעובדה שאינו נוכח כלל בחגיגה, אלא נמצא הרחק מארץ ישראל. 

כסא מקושט בבלונים, שלטי 'מזל טוב' ועוגה שחולקה לעוברים ושבים היו חלק מהחגיגה שגרמה לאנשים להרים גבה, להתעניין ולהביע תמיכה.

מאז נפתחו חגיגות יום ההולדת לפולארד בנצרת עילית לפני קצת יותר משבוע נערכו ברחבי הארץ חגיגות מאותו הסוג ביותר משבעים מוקדים, כאשר השיא היה ביום שישי האחרון בתאריך המדוייק של לידתו, ח באב.

את החגיגות ברחבי הארץ הובילו הנוער למען פולארד שלא שוכח לרגע את הנושא החשוב ומעלה אותו בכל פעם מחדש לסדר היום הציבורי, כפי שאמרו - אחינו יהונתן פולארד עדיין תחת מגבלות כבדות של ארה"ב אחרי שכבר ריצה שלושים שנות מאסר, וכל עוד זה המצב אנחנו לא חוזרים לשגרה.

ולמה אני מספר את כל זה?
בראיון שהעניק במהלך השבוע שעבר פולארד לחדשות 12 סיפר שאשתו אסתר מתמודדת בימים אלו עם מחלת הסרטן בפעם השלישית בחייה. מצבה לא פשוט ובימים הקרובים תתחיל לעבור סדרת טיפולים.

פולארד ציין כי מייד שהתבשרו על מחלתה של אסתר הוא יצר קשר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש שיתערב באופן ישיר מול נשיא ארה"ב טראמפ ויסייע בתנאי שחרורו.

פולארד מרגיש שמדינת ישראל נטשה אותו. כך הוא סיפר בראיון אחר שנתן לתקשורת הישראלית לפני מספר חודשים. דווקא בשעה כזו חשוב להדגיש - אחינו יהונתן, לא שוכחים אותך!

ביותר משבעים מוקדים (!) ברחבי הארץ חגגו לך בשבוע האחרון יום הולדת. החוגגים ברובם נערים שלא הכירו אותך ולא היו חיים בזמן שתפסו אותך, אבל גם אותם נערים גדלו על השם והסיפור שלך, גם אותם נערים יודעים להרצות ולספר לאדם ברחוב על הזכויות שלך, על התרומה שלך לעם ישראל ועל האכזריות המכוערת כלפיך.

בשעה כזו אסור לנו לתת לסיפורו של פולארד לרדת מסדר היום, זו ההזדמנות שלנו להחזיר לו מעט טובה. עלינו להשאיר את הנושא בשיח הציבורי ולדרוש ממנהיגינו להפעיל לחץ כבד עד לשחרורו המלא של פולארד.

זה הזמן לצאת בקריאה גדולה לראש הממשלה "פעל לשחרורו המלא מכל מגבלה", דווקא עכשיו בתקופת הבחירות נפתח חלון הזדמנויות מיוחד שאסור לפספס.י

יהונתן פולארד עצמו הוא לא כל הסיפור, אשתו אסתר היא חלק משמעותי בסיפור. במהלך כל השנים אותן העביר יהונתן בכלא אסתר לא הפסיקה להעלות את הנושא בכל מקום, להפגש עם מנהיגים, להשתתף בהפגנות של בני נוער ולחזק אותם במלאכתם ויחד עם הכל גם לחזק את רוחו של בעלה הכלוא.

עכשיו, כך נראה, מנסה יהונתן להשיב לאסתר על הטובה שהיא גמלה איתו בעשורים האחרונים. מן הראוי שכפי שהיינו שם עם אסתר לטובת יהונתן, נהיה כאן עכשיו לצידו ולטובתו של יהונתן לטובת אסתר.