של מי המדינה הזאת?

בנימין שיינברג , י"א באב תשע"ט

במשך שנים ארוכות לא האזנתי לגלגל"צ. ידעתי שאין לי סיכוי לשמוע שם את השירים שאני אוהב.

רק כשגדלתי התחלתי לשאול את עצמי - למה בעצם? למה ברי סחרוף ומשינה כן אבל יעקב שוואקי ואהרון רזאל לא? הרי זו תחנת רדיו ציבורית, למה שלא תהיה מתאימה לכלל הציבור?

התשובה כמובן ברורה. ברי סחרוף הוא 'ישראלי', כלומר חילוני, לכן אפשר להשמיע אותו בתחנה 'רגילה'. אבל שוואקי - הוא לא 'ישראלי', הוא דתי. רוצה לשמוע מוזיקה של דתיים? לך לערוץ נישה.

עם השנים אני נתקל בתופעה הזו יותר ויותר. ישנה איזו מוסכמה לפיה המרחב הציבורי הישראלי הוא חילוני ואילו כל ביטוי של יהדות צריך להתנצל על עצם קיומו.

הנה דוגמא: פעם ניהלתי דיון על שירת נשים בטקסים ציבוריים. בשלב מסוים אמר לי החבר החילוני, "אתה יודע מה, בטקסים שלכם תעשו מה שאתם רוצים, אבל אל תתערבו לנו בטקסים שלנו". הבנתם? טקסי יום הזיכרון הממלכתיים הם 'שלהם', של החילונים, ומי אנחנו הדתיים שנתערב באופי שלהם.

למה? האם צה"ל שייך לחילונים? האם חללים חילונים הם ממלכתיים יותר?

דבר דומה קרה סביב סוגיית משחקי הכדורגל בשבת. "אל תגעו לנו בכדורגל!", זעקו הארגונים האנטי-דתיים. סליחה, מי זה 'לנו'? האם הכדורגל שייך לכם? רק חילונים אוהבים כדורגל או יודעים לשחק? אדרבה, עצומת כדורגלנים הראתה שכמחצית מהשחקנים בשתי הליגות הבכירות רוצים שלא לשחק בשבת. האם הם פחות ישראלים מאשר אלו שכן מוכנים לשחק בשבת? ואיך נוצר בכלל המצב האבסורדי שבו 20% מהאוכלוסייה אינם יכולים לשחק או לצפות בליגת הכדורגל הישראלית? הרי לא מדובר בעסק פרטי אלא בענף שמתוקצב מכספי המסים של כולנו.

הדוגמא האחרונה (בינתיים) מגיעה מעפולה. בית המשפט פסק שאין לקיים מופע של זמר חרדי עם מחיצה בין גברים לנשים. גם כאן נשמעו אותם קולות, "באירועים פרטיים תעשו מה שאתם רוצים, אבל לא במימון העירייה".

ושוב הבן שואל, למה? האם עיריית עפולה שייכת בטאבו לחילונים? התושבים החרדים אינם משלמים ארנונה? הם אזרחים סוג ב'?

אלו כמובן רק דוגמאות. 'השבט הלבן' החילוני הצליח ליצור את הרושם לפיו הוא המייצג של הישראליות הקלאסית וכל השאר הם רק 'סקטורים'. למרבה הצער גם אנחנו לעיתים משתכנעים ומתכנסים אל תוך המגזר, מבקשים שלפחות לא יפריעו לנו באירועים שלנו.

אבל סקרים ומחקרים מראים שזה ממש אינו המצב. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כעשרים אחוזים מהישראלים הם דתיים וחרדים ועוד כארבעים אחוז מגדירים עצמם מסורתיים. אז למה אנחנו משלימים עם המשוואה לפיה ישראלי=חילוני?

הגיע הזמן לשנות את המרחב הציבורי ולהפוך אותו לציבורי באמת. כן, גם אני רוצה לשמוע גלגל"צ ולמצוא שם את השירים שאני אוהב. לא רק את חנן בן ארי ששר 'פופ ישראלי' אלא גם את יידל ורדיגר ויצחק מאיר.

נשמע הזוי? ביום שזה יישמע לנו נורמלי נדע שסוף סוף משהו השתנה.