סופו של שלטון ה"סטאטוס קוו"

פעיל העלייה להר הבית מספר על שיתוף הפעולה עם משטרת ישראל שבזכותו עלו יהודים להר הבית לראשונה בחג איסלאמי.

אסף פריד , י"ב באב תשע"ט

דעות הר הבית
הר הבית
צילום: עצמי

הסטאטוס קוו כידוע מושל בהר הבית. למי ששכח, משה דיין מסר את מפתחות הר הבית לידי הוואקף תוך שמירת "המצב הקיים" בהר הבית מלפני שחרורו במלחת ששת הימים, הר הבית בניהול הוואקף הירדני.

יהודים רשאים לעלות להר הבית כ"תיירים" ואסורה עליהם כל פעילות דתית כמו תפילה, לבישת טלית הנחת תפילין וכו'. כמו כן הבית פתוח יהודים רק בימים בהם אין חג איסלמי, בימי שישי ובימי חג איסלמי אין כניסת יהודים להר הבית!

האמת, הסטאטוס קוו הוא  סוג של בדיחה, הסטאטוס קוו השתנה אין ספור פעמים בהר הבית ב-50 השנה האחרונות, אולם תמיד לטובת הצד המוסלמי. השמירה האדוקה מצד ממשלת ישראל על הסטאטוס קוו לא הפריעה לערבים לחפור בור ענק בהר הבית, להוציא משם 400 משאיות מלאות בחורבות המקדש, ולהפוך את מתחם אורוות שלמה למסגד הגדול ביותר במזרח התיכון. תחת הסטאטוס קוו סגרו הערבים את הר הבית בפני יהודים לשלוש שנים, בזמן אינתיפאדת אל-אקצה.

לא אלאה אתכם כאן ואפרט לכם עוד עשרות שינוים גדולים וקטנים שבוצעו בסטאטוס קוו, כולם לטובת הערבים.

השנה היה כאן משהו חדש, ממשלת ישראל בכוונת מכוון ובראש צלול משנה את הסטאטוס קוו לטובת היהודים, ובעצם מכריזה "נגמר שלטון הסטאטוס קוו בהר הבית".

כבר לפני כשנה הצגנו למשטרה את המצב המיוחד שמתרחש כל 30 שנה, שגם יום ירושלים וגם תשעה באב נופלים בימים בהם הערבים נוהגים לחגוג. יום ירושלים בסוף הראמדן (חצי חג), ותשעה באב באיד-אל-אדחא, אחד החגים החשובים באסלם.

לפני כשבועיים, ישבנו מספר חברי וועד מטה ארגוני המקדש עם השר לבטחון פנים גלעד ארדן בדיוק על הנושא הזה. הבנו שהם מעריכים שבשעה 06:00 יהיו 30,000 ערבים בהר (להם הם מאפשרים להכנס כחלק מחופש הדת), ובהערכה שבשעה 08:00 או קצת יותר מאוחר הערבים יתפזרו, הוא ימליץ על פתיחת ההר ליהודים ביום חג איסלמי, לראשונה מאז שחרור הר הבית. על החשיבות בדיסקרטיות אין צורך להסביר, כל הכרזה על כך מראש, עלולה לעורר דובים מיותרים ולהבעיר את השטח לקראת המפנה ההיסטורי.

בהתאם לכך שלחנו הודעות שקטות לאלפי פעילים, שהר הבית לא יפתח בשעות הבוקר הראשונות. 

למרות השקט מצידנו יצאו הערבים במאבק לשבש את כניסת היהודים ולצורך זה הם הפעילו את כל התותחים שבידם. הוואקף והמופתי יצאו באופן גלוי למאבק חזיתי למניעת כניסת היהודים להר הבית בכל מחיר. והמחיר שהם שילמו, ועוד ישלמו, היה גבוה.  הם קראו לכל המוסלמים להגיע בתשעה באב להר הבית, ולמנוע כניסת יהודים למקום.

באופן תקדימי הם דחו את תפילת השחר שלהם משעה 06:00 ל-07:30 הלוא היא שעת הפתיחה הקבועה של הר הבית ליהודים, בשביל שההר יהיה גדוש במוסלמים, שלא יאפשרו עליית יהודים אליו.

הם הכריזו על סגירת כל המסגדים במזרח ירושלים, כדי שהמוסלמים ייאלצו להגיע להר הבית. הם פרסמו שכל מצוות האיד-אל-אדחא (שחיטה + שחיטה + שחיטה) נדחים מהיום ראשון של החג ליום השני. בנוסף ארגנו קרנבלים והפעלות לילדים בהר הבית כדי לגרום לשהייה ממושכת במקום. 

בכל הצעדים הללו הם נקטו כדי לגרום להמון איסלמי לציית להם ולהישאר במשך כל היום בהר ובכך למנוע את פתיחתו ליהודים.

והם הצליחו. בשעה 07:30 היו על הר הבית 80,000 ערבים. במצב כזה לפתוח את ההר ליהודים זה לקחת סיכונים עצומים. ביטחוניים ומדיניים. 

אנחנו מאידך פרסמנו הודעות צער וגינוי על סגירת ההר, בנוסף לכל מיני "הדלפות" שלפיהם הר הבית סגור בפני יהודים. עשרות אלפי ערבים עזבו את ההר באופוריית ניצחון בכך שהם מנעו את גישת היהודים למקום הקדוש.

הוואקף והמופתי שהרגישו כי המשטרה נערכת לפתיחת ההר, יצאו לצעדת התנגדות והפרעות אלימה. המשטרה פרצה להר כמתוכנן בכח מתוגבר שהוכן מבעוד מועד, ופיזרה את ההמון המוסת, והר הבית נפתח לכניסת יהודים. לראשונה הר הבית נפתח ביום חג איסלמי. ו-1729 יהודים זכו לפקוד אותו ביום חורבן המקדש.

כל זה כמובן לא ברור מאליו  ועל כך תודותינו העמוקות:

לגלעד ארדן, השר לבטחון פנים, שאלמלא הוא, לא היה בכלל מה לדבר על פתיחת ההר ביום כזה. 

למפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד על האומץ והנחישות שמילה שלו היא מילה. 

למפקד המרחב נצ״מ חיים שמואלי שעושה הכל להגנתנו האישית והלאומית במרחב הכי אתגרי בעולם. 

למפקד הימ״ק סנ״צ יובל ראובן שהיה כל היום בקו האש ממש.

לכל השוטרים והקצינים שהוכיחו היום שיש למדינת ישראל ריבונות בהר הבית.

לראש הממשלה שנתן את דברו המכריע בעניין, ואת הצהרתו הלאומית לאחריה.

ואחרונים חביבים. 1729 העולים היקרים שמסרו נפשם כלוחמים בחזית ועלו להר הבית ביום צום תחת אי ודאות גדולה. 

עשיתם היסטוריה.