תובנות מההופעה בעפולה

עדי בן ישי נסעה לחגוג את הניצחון על שדולת הנשים בהופעה בעפולה וחזרה עם תובנות מעניינות.

עדי בן ישי , י"ד באב תשע"ט

דעות ההופעה הנפרדת בעפולה
ההופעה הנפרדת בעפולה
צילום: עצמי

לא יכולתי שלא להצטרף לחגיגת הניצחון על שדולת הנשים אתמול בעפולה, ונסעתי להופעה של הזמר מוטי שטיימנץ. 

חוץ מחגיגת ניצחון, (שבהמשך הערב גם התבדתה עם פסיקתו של בג"צ), נפשי כספה לעפולה ולו בשביל השיר "נפשי", שאין מרגש ממנו בעולם. 

אז בהרכב נשי, ותוך הקפדה על הדרת האיש שלי לטובת בייביסיטר על הילדים, נסעתי להופעה.

ניידות משטרה הקיפו את הפארק בעפולה וקידמו את פניי, אבל שום אוירה דרוכה או קודרת לא היתה שם. משפחות משפחות על צאצאיהן, כן ירבו, צעדו אל הפארק מנתניה, מבני ברק או מעפולה. אשה בעלת חזות חילונית סיפרה לי שהיא שומרת שבת והגיעה למופע כי "אני מאד מחוברת לא-לוקים". שדולת הנשים, אגב, ממש לא מעניינת אותה. 

את הפרובוקציה של רון קובי החמצתי כיון שהגעתי קצת באיחור, ולכן הערב עבר לי באופן רגוע למדי. תוך כדי המופע, מילותיהן של שדולת הנשים הדהדו בי: "התפיסה שנוכחותן של נשים מטמאת- מחלחלת. נשים נחשבות למשהו מטמא- בעצם נוכחותן וקיומן במרחב". 

השימוש הפרוע במילה "טומאה" והדמיון הפורה שלהן לגבי האופן שבו נשים חרדיות נחשבות בעיני בעליהן מטרידה ומשעשעת גם יחד. היא נובעת מבורות וסילוף זדוני.

אני הסתכלתי סביב וראיתי טהרה. המרחב היה מאוורר, משוחרר וטבעי. משפחות, ילדים, פשטות וחיים. שדולת הנשים מבקשת לפגוע בזהות היהודית של מדינת ישראל ורק משתמשת באיצטלות פמינסטיות לקידום מטרתה.

כאן עולה שאלה. כיצד אלו שמנסות כל ימות השנה לפרום את הקשר בין איש לאשה, בתמיכתן הנלהבת בארגוני הלהט"ב, בעידוד יוזמות למען חד-הוריות ועוד, לא מסוגלות לסבול הפרדה בין המינים באירועים? הרי שדולת הנשים היתה אמורה לחגוג על "שחרור האשה מהדיכוי הגברי" ולו לכמה שעות של הופעה. 

כיון שהדבר אינו כך, אני נוטה לחשוב שבשדולת הנשים הן סוברות שההפרדה מייצרת חיבור בריא וטבעי בין נשים לגברים, ולכן הן פועלות כל כך במרץ לבטלו.

בזמן שמוטי שטיימנץ שר את השיר המופלא "זכרתי לך חסד נעורייך, אהבת כלולותייך, לכתך אחרי במדבר.." חשבתי לעצמי כמה זוגיות הנעורים המתוארת בשיר מושתתת על חסד, אהבה, כמיהה ונאמנות. איפה הדיכוי? מילות הפסוק מירמיהו הן שיר אהבה בין איש לאשתו, ובין עם ישראל לבורא עולם.

וזו לגמרי השיטה- חילחול תפיסות מפרקות ביחסים שבין המינים ופירוד בין איש לאשה, הן המפתח לפירוד בין עם ישראל לאלוקיו. באופן הזה ניתן לקעקע את הזהות היהודית ממדינת ישראל, שזו מטרתה הבלתי מוצהרת של שדולת הנשים. 

אבל איך חמותי אומרת? "בקודש אי אפשר לפגוע", ואתמול הוא ניצח בגדול.