דמדומי הימין

בבחירות הקרובות בחירה במפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, וכן בחירה בליכוד שמשמעותה ממשלת אחדות- תביא עלינו בוודאות ממשלת שמאל. דעה

תגיות: אסף פאסי
אסף פאסי , י"ט באב תשע"ט

בעוד פחות מחודש נלך כולנו להצביע בבחירות המיותרות ביותר שנעשו מאז ומעולם במדינת ישראל, המעצבנות ביותר שנעשו כאן, ודווקא בשל כך, הן עלולות להיות גורליות.

זה לא טור אופטימי. בשלב בו אנו עומדים היום המצב נראה רע מאוד. עריקתו של ליברמן וחבירתו לשמאל בנושאי דת ומדינה מטשטשת לראשונה אחרי ממשלת קדימה, את הקו בין הימין והשמאל, בסיטואציה הנוכחית הסיכוי לממשלה ימנית בישראל קלוש.  

ע"פ כל הנתונים הקיימים האופציה היחידה האפשרית, לבד מהליכה לבחירות נוספות היא איחוד כוחות של השמאל הפוליטי והימין הפוליטי בישראל. וזה מסוכן. מאוד מסוכן.

רבים שוכחים את העובדה שמי שביצע את ההתנתקות היא מפלגת הליכוד. מנהיג הליכוד דאז, אריאל שרון שבר את כל הכלים הדמוקרטיים ועשה מעשים שעברו בשקט מופתי בעולם המשפט והתקשורת הישראלי. הוא לא היה לבד. שרי הליכוד -  ישראל כ"ץ, סילבן שלום ולימור לבנת הצביעו בעד ההתנתקות בכל ההצבעות בכנסת ולצידם עוד אחד - ראש הממשלה בנימין נתניהו. את הסיפור דיבררה בעיקר בנחישות השרה מירי רגב ששימשה אז כדוברת צה"ל.

חשוב להבהיר- הליכוד איננה מפלגה שמאלנית, לא לכך כוונתי. יש לליכוד ולחברי הכנסת שבמפלגה זו זכויות עצומות בשמירה על העם והארץ שלנו. אך יחד עם זה, הליכוד היא מפלגה שהוכיחה שללא מצפן ימני הסיכויים שתאבד את דרכה גדולים מאוד. זה נעשה כבר בעבר בשותפויות השונות שהיו לה, וזה עלול לקרות שוב בוודאי עם הלחץ האדיר בנושאים המשפטיים שנתון בו ראש הממשלה והצורך בלגיטימציה רחבה ככל האפשר. 

בנוסף לכך, אנחנו לקראת תוכניתו המדינית של טראמפ שגם אם היא מושתקת שוב ושוב בטענה שהערבים לא יסכימו לה, היא שמה על שולחן המשא ומתן, את הנכסים היקרים ביותר למדינת ישראל. בשלבים או בבת אחת ובגיבוי ולחץ בינלאומי חסר תקדים.

במצב הנוכחי, מי שארץ ישראל חשובה לו, חייב לבחור במפלגת "ימינה" - ואסביר.

אמת, הכעס האדיר של "עוצמה לישראל" שנותרו ללא סיכוי לנציגות בכנסת מוצדק. אך גם בטלקסופ חלל לא ניתן להבין את ההבדלים המדיניים או הדתיים בין איתמר בן גביר לבין סמוטריץ לבד מהעובדה שהאחרון התנסה במציאות פוליטית שהראשון לא היה בה עד עתה.

אמת, הרצון האדיר של מצביעי "זהות" להקים משטר מחדש עם מצע ודרך מוסדרת מובן. אך מי שהייתה רחוקה בבחירות האחרונות מרחק של 20,000 קולות מאחוז החסימה, ולאחר מסע פרסום חסר תקדים שנעשה לה וציפייה ודאית שתעבור את אחוז החסימה ברוב הסקרים. לא תצליח להתקרב שוב להצלחתה הקודמת ובוודאי שלא לאחוז החסימה.

מפלגת "ימינה" תתפרק יום לאחר הבחירות לשתי מפלגות שונות. "הימין החדש" תהיה מפלגה חילונית ליברלית (שיש בה דתיים כמובן) אך לא תהיה חלק מהמפלגה הדתית לאומית. היא תהיה בית לחילונים ולדתיים ליברלים רבים.

הבית היהודי והאיחוד הלאומי סביר להניח יישארו יחד, ויהיו בית לחברי כנסת דתיים לאומיים. בכל הקשור לדת ומדינה עמדתם תהיה כפי שהייתה עד עתה ואף ימינה מכך, בשל עזיבתם של בנט ושקד. הפירוק הזה עלול לתת פתרון לרבים מ"עוצמה" ומ"זהות". אלה המחפשים מפלגה דתית יותר ואלה המחפשים מפלגה ליברלית. החיבור כאן היה מוכרח וחשוב, והוא יגרום לשתי הקבוצות להיות עם נציגים לעמדותיהם ודעותיהם בכנסת.

בבחירות הקרובות הלוקסוס של הצבעה למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה לא יכול להיות קיים. אם יקרה אנחנו עלולים להתעורר לבוקר חדש בו "חאן אל אחמר" לא רק שלא יפונה, אלא תוקם במקום עיר ערבית בחסות "פלסטינית". מאותה סיבה בדיוק, אסור גם להצביע הפעם "ליכוד". לא בשל העובדה שהליכוד היא מפלגת שמאל, אלא בשל העובדה שבקונסטלציה הנוכחית ליכוד גדול יקדם ממשלת אחדות עם השמאל.

ומה המשמעות? אני יודע שהדברים קיצוניים אבל הם עלולים לקרות: לקום לבוקר בו סתיו שפיר מבטלת כשרת החינוך את לימודי היהדות בבית הספר, בו ברק נושא ונותן כשר החוץ על הר הבית, בו מגורשים מאות אלפי יהודים ונפתחים שערי הארץ לפליטים ערביים, אריתראים ולכל אזרח בעולם שרק יחפוץ להפוך אותנו למדינת כל אזרחיה. יום בו המהפך המשפטי של אהרון ברק ייראה לנו כליטוף לעומת מהפכות משפטיות דרקוניות וכח בלתי מוגבל לאנשי המשפט שיבטלו את הדמוקרטיה הישראלית. יום בו הצחוק של נתניהו על "מדינת ההלכה" שהמציא עבור סמוטריץ יהפוך להיות הרבה פחות מחויך וישנה את סדר היום היהודי במדינת ישראל. בשל שותפים טבעיים חדשים.

אני לא מגזים. אני מתאר מצב שרבים בשמאל הישראלי חולמים עליו. הם יודעים כי הבחירות הקרובות הן ההזדמנות האחרונה בשל השעון הדמוגרפי של ישראל. אם ינצחו, הם יעשו הכל כדי לשמר את שלטונם ללא כל צורך בדמוקרטיה שעם הזמן הופכת להיות לרעתם.

בבחירות הקרובות בחירה במפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, וכן בחירה בליכוד שמשמעותה ממשלת אחדות- תביא עלינו בוודאות ממשלת שמאל. 

ממשלה שתמיט כאן אסון דתי בשל הרצון לייצר שלטון משפטי של מיעוט לפני שיהיה להם מאוחר מדי בשל "ההתרבות הדתית", ממשלה שתמיט כאן אסון מדיני בשל הצורך להוכיח הצלחה בהבאת הסכם אוסלו נוסף, ממשלה שתמחק את האפשרות של חברות לצמוח ולהצליח בישראל ותמיט אסון על הכלכלה הישראלית ובייחוד על החלשים בחברה. 

זה לא טור אופטימי. אם לא נתעורר כעת, אנחנו עלולים להתעורר עוד חודש למציאות שתפיל את מדינת ישראל.