עשרה טיפים להורים לפתיחת שנת הלימודים

אין לכם מושג כמה איחולי הצלחה של הורה למורה אם בשיחת טלפון ואם פנים מול פנים שווים בעיניו.

אבינועם הרש , ל' באב תשע"ט

לקראת פתיחת שנת הלימודים קבלו עשרה טיפים להורים שיעזרו לכם למקסם אותה באופן תכליתי יותר:

1. כשהילד שלכם חוזר מהיום הראשון נסו להוסיף בנוסף לשאלה הקבועה והרגילה: "איך היה לך?" עוד שאלה אחת קטנה: "ואיך היה לחברים שלך?".

בסך הכול משפט אחד, אבל כזה שיעזור לכם לגדל את הילד שלכם לבן אדם רגיש ואנושי שמסוגל לצאת מאזור הנוחות שלו ולחשוב גם על החבר שלו.

2. לא תאמינו אבל לפי הבדיקות האחרונות מסתבר שגם מורים הם בני אדם. וכמו כל בני אדם גם הם מתרגשים ומצפים למילה טובה. אין לכם מושג כמה איחולי הצלחה של הורה למורה אם בשיחת טלפון ואם פנים מול פנים שווים בעיניו. אני לא מדבר על הפקה ופסטיבל אלא על הדבר הכי קטן ופשוט שיש. ותאמינו לי שהמורה יזכור לכם את זה לכל השנה. באחריות.

3. מורים הם עם עמוס. מאוד. גם מלאך לא יכול להגיע לכל תלמיד ותלמיד באופן אישי ומספק בכיתה של שלושים תלמידים. אל תחכו שהמורה יזום קשר אתכם, תזמו את הקשר בעצמכם. להתקשר למורה פעם בשלושה שבועות ולברר על הילד שלכם זה לגמרי הוגן ומקובל:

פעם, פעמיים, שלוש וכבר הילד שלכם ישב על הזום של המורה גם אם תפסיקו להתקשר. בנוסף למדו את הילד שלכם לא לשמור שום דבר בבטן. כמובן שהוא צריך לחוש בנוח ובביטחון עם המחנך שלו, אבל אם משהו מפריע לו (או לכם) אל תשמרו ותפתחו כעסים ורעל. תזמו שיחה ותציפו הכול. רק כך נוכל להתקדם ולשמור על כנות ואמון בין הצדדים.

4. אל תחכו שהילד שלכם יצור אתכם קשר ויגיד לכם במידה וקשה לו חברתית או שעושים עליו חרם. כי הוא לא. הקפידו באופן קבוע לדובב איתו כשהוא חוזר מהכיתה ורצוי לא בשאלות סתמיות שמכבות כל רצון לדיאלוג אמיתי כמו: "איך היה לך? טוב? יופי" לכו על שאלות נקודתיות ומעוררת שיחה יותר כמו: "תוכל לשתף אותי בכמה חברים כבר הספקת לרכוש? למה אתה דווקא התחברת אליהם?".

5. אולי לחלק מההורים זה נראה הזוי כי הם עובדים, אבל אם תצליחו לערוך ולו ביקור אחד בבית הספר תוכלו לקבל את המידע האמין ביותר שיש:

לא יום הורים, הצגה מיוחדת, טקס יום העצמאות או כל אירוע אחר. לכו ותראו איך בית הספר נראה באופן הטבעי שלו. היכנסו לשירותים. תציצו בכיתה. תפגשו את החברים במסדרון. אל תאריכו בשיחה עם המורים (כי בשביל זה צריך לקבוע פגישה) אלא רק תגידו להם שלום.

תאמינו לי שביקור הפתע הזה נחרת בזיכרון של כל המערכת ואף פעם זה לא מזיק לדעת שבכל רגע נתון אתם יכולים להופיע בבית הספר.

6. תגידו ולמדו את הילד שלכם לומר ולהקדים שלום לכל אדם. בעיקר למנקה, אב הבית, מאבטח והאנשים השקופים שהרבה פחות מתייחסים אליהם. זה מה שיבנה אותו.

7.  מעבר לשאלות הרגילות של: "קיבלת שיעורי בית?" ו"איך היה במבחן?" תשאלו גם שאלות שיצמיחו את האישיות שלו כמו:

"זכרת להרים את הכיסא?" או "יצא לך לעשות היום משהו טוב בבית הספר?

אלו השאלות שיהפכו את הילד שלכם למענטש. בן אדם. וזה המון.

8.  בכל וויכוח בין המורה לילד שלכם, תנו לילד שלכם את התחושה שאתם מקשיבים לו ולגמרי שם בשבילו אבל אתם מכבדים את המורה.

אם אתם כבר בוחרים להרים שיחה למורה תשתדלו שהילד לא ישמע ודברו בכבוד. כשאתם מכבדים את המורה של הילד שלכם אתם קודם כל מכבדים את עצמכם ואת הילד שלכם. כשאתם משפילים ופוגעים במורה של הילד שלכם, אתם פוגעים ומשפילים אתכם ואת הילד שלכם. ככה זה עובד.

9.  כעיקרון נסו כמה שפחות להתערב ולהיות 'הורי הליקופטר'.

אם הילד שלכם ידע שהוא קיבל עוד ניקוד במבחן במתמטיקה לא בגלל שבאמת הגיע לו אלא רק בגלל שלחצתם ואיימתם על המורה אז אולי 'ניצחתם' בקרב אבל לגמרי הפסדתם ב'מלחמה' בגלל הסיבה הפשוטה:

הרגע נתתם לילד שלכם קביים ותחושה מדומה ושקרית שאתם תהיו שם בשבילו כל הזמן ואין דבר יותר הזוי ולא נכון מזה: במוקדם או במאוחר הילד שלכם יצטרך ללכת לבד. בלעדיכם. בית הספר

 10.  שום דבר הוא לא מובן מאליו. אין דבר גרוע יותר למורה מאשר התחושה שלוקחים את העבודה שלו כמשהו מובן מאליו: למדו את הילדים שלכם לומר תודה על כל ערב כיתה, פעילות או שיחה מעבר לשעות הלימודים.

אם המורה של הילד שלכם יהיה מרוצה ושמח, הראשונים שירוויחו מכך יהיו הילדים שלכם ואתם.

שתהיה לכם ההורים ולנו המחנכים שנת לימודים מדהימה של צמיחה אמיתית והתחדשות.