15 שנים להקמת הפורום המשפטי

נחי אייל , ד' באלול תשע"ט

דעות נחי אייל
נחי אייל
צילום: יח"צ

בימים אלו אנו מציינים חמש עשרה שנים לייסודו של הפורום המשפטי למען ישראל. 

היום לאחר קדנציה מדהימה של שרת המשפטים לשעבר שקד, קשה לדמיין כי רק לפני זמן לא רב מערכת המשפט הייתה מנותקת ומאופיינת בחד צדדיות מובהקת בכל הקשור לתפיסת העולם הימנית.

די להיזכר בסירובם של שופטי העליון להגיע לבקר בגוש קטיף, ולמנוע מהממשלה לגרש את תושביו בטרם יימצא פתרון סביר למגורים ותעסוקה לאנשי הגוש המגורשים.

מה שהעצים את האבסורד הייתה סוגיית העתקת כלובי הדגים מים סוף לים התיכון. ישיבות רבות ועיכובים נעשו על ידי בית המשפט עד שהוא השתכנע שהדגים לא ייפגעו. לעומת זאת לפורום המשפטי שעתר בעניין גירוש מתיישבי גוש קטיף וצפון השומרון, והתריע על כך שאין פתרונות למתיישבים וייגרם להם נזק בל ישוער הקצה בית המשפט חצי שעה בלבד. כן כן, שלושים דקות תמימות לשטוח את טענותיו שהוגשו על ידי עורך הדין יצחק מירון על גבי מאות עמודים, סקירת תקדימים, וטיעונים משפטיים ומוסריים למכביר.

מעצר סיטונאי של נערים ומעצרם על ידי השופט ספי אלון באופן בלתי חוקי מובהק תוך גיבוי מבית המשפט העליון ושל הפרקליטות, ועוד דוגמאות רבות למכביר של התעמרות וזלזול בחוק לצורך ביצוע הגירוש, חיזקו באופן מוחלט את ההכרה בכך שמערכת המשפט שלנו זקוקה לניעור רציני.

בתקופה זו זיהיתי כי מערכת המשפט הינה שמורת טבע שמאלנית שהימין מתעלם ממנה ומאפשר לה להתעמר ולגרום נזק אחר נזק בלי לפעול לשינוי המצב. מה שסייע לי להבין את העניין הייתה חשיפה של הפורום המשפטי של "תכנית המשפטנים של הקרן החדשה", שבה עורכי דין מהפרקליטות נשלחים ללימודים והשתלמויות בחו"ל על ידי הקרן, ובתמורה עליהם להתנדב באחד מארגוני הקרן החדשה למשך שנה.

בהמשך פרקליטים אלו מתמנים לשופטים. כך יוצא שארגון של הקרן עותר לבג"ץ נגד הימין, הפרקליט שאמור לייצג את המדינה בתגובה הינו פרקליט שנשלח על ידי אותו ארגון או ארגון דומה לו לחו"ל ואף התנדב למענו.

העתירה נידונה בפני שופט שעבר את אותו התהליך, וכך הפסיקה ברורה מלכתחילה והמעגל נסגר. חיפשתי בתנ"ך איפה כתוב שבית המשפט חייב להיות שמאלני קיצוני ולא הצלחתי לאתר את המקור לכך. על כן הבנתי כי ניתן וצריך לשנות את המציאות האומללה הזו. 

מאז הקמת הפורום המשפטי, שהיה הראשון שנכנס לזירה זו במגמה לשנות אותה, המודעות למציאות זו גדלה. כך צמחו ארגונים נוספים שנכנסו לעסוק בסוגיה זו. הפורום עודד עורכי דין ומשפטנים להיכנס לשפיטה, הפורום פעל להגברת השקיפות של מערכת המשפט כמו לדוגמא חיוב הוועדה למינוי שופטים לרשום פרוטוקולים. הפורום יזם את הקמת נציבות הביקורת על מייצגי המדינה בערכאות וכן יזם דיונים בוועדות הכנסת ועתר פעמים רבות על מנת להתמודד עם המציאות ההזויה הזו. 

כאשר לקראת הכנסת הקודמת דרשו אנשי הציונות הדתית באופן חסר תקדים את תיק המשפטים, הרגשנו בפורום כי לפחות בנושא המודעות לחשיבותה המכרעת של מערכת המשפט הגענו להישג. הקמת נציבות הביקורת על מייצגי המדינה ועיגונה בחוק היה רגע שיא נוסף בהצלחת המהלכים של הפורום.

גם המינוי המבריק של השופט שטיין על ידי השרה שקד, היה מהלך שהביא לידי ביטוי את השינוי שעובר על מערכת המשפט. לא לחינם נזעקים ארגוני השמאל ועליונים לשעבר על המהפך המתחולל לנגד עיניהם. מישהו החליט להזיז את הגבינה שלהם וברוך ה' המהלך קורם עור וגידים.

מה שכן מצאתי בכתובים, הוא את הציווי מפרשת השבוע "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך...ושפטו את העם משפט צדק...צדק צדק תרדוף למען תחיה וירשת את הארץ אשר ה' אלוקיך נותן לך". אם חפצי חיים אנחנו בארץ, חובה עלינו לדאוג למערכת משפט הגונה, ישרה וצודקת.

לשם כך אנו פועלים בפורום המשפטי. טיבם של מהלכים אלו שהם לוקחים זמן רב על מנת להגיע לשינוי הנדרש. לשם כך יש צורך באורך רוח, סבלנות ובעיקר דבקות במשימה וכמובן גם את השתתפות הציבור בתמיכה ישירה או עקיפה במהלך.