הבן יאיר לי

אל"מ במיל' טל בראון , ח' באלול תשע"ט

אגרת הרמב"ן לבנו פותחת את פסקתה השנייה בדברים אלו: "תתנהג תמיד לדבר כל דבריך בנחת לכל אדם ובכל עת, ובזה תנצל מן הכעס, שהוא מידה רעה להחטיא בני אדם.

וכן אמרו רבותינו זיכרונם לברכה: כל הכועס כל מיני גיהינום שולטין בו שנאמר: "הסר כעס מלבך, והעבר רעה מבשרך"... וכאשר תנצל מן הכעס תעלה על לבך מדת הענווה שהיא מידה טובה מכל המידות הטובות, שנאמר: "עקב ענוה יראת ה'".

לאחר קריאת פסקה זו, מוצגות לפני הקורא הרגוע והתבוני מבחר התנהגויות והתבטאויות, מהפחות מכבדות ומכובדות מבית היוצר של יאיר נתניהו בתקופה האחרונה.

זאת מתוך כוונה משולשת, האחת- לשפר את איכות השיח ולנהלו באופן ענייני, ראוי ומכובד, גם אם ביקורתי ונוקב, כיאה לדמות ציבורית, תקשורתית ובעלת ייחוס, המתאווה להיחשב כתרבותית, נאורה וקשורה למסורת ישראל.

השנייה- כדי למנוע פגיעה לא רצויה בזמנו היקר, תדמיתו וסיכוייו של ראש הממשלה להתמודד בהצלחה עם אתגריו כי רבו בעת הזו.

השלישית- כדי לשמור על שלום בית וכבוד בני המשפחה, בפרט כשהאב כבר הטיף מוסר לבנו (שלא שמע את מוסר אביו כנראה) באמצעות כלי התקשורת, כפי שיצוין להלן:

הפינה לשיפוטכם

לאחר דיון סוער בבית המשפט השלום בתל אביב, בו התבטא יאיר נתניהו באופן שאינו מכובד כלל ועיקר, במסגרת תביעת דיבה שניהל נגד הפעיל החברתי אייבי בנימין ב-9 בדצמבר 2018, פירסם יאיר פוסט ובו כתב כי הפוליטיקאים מהשמאל והתקשורת מצדדים תמיד באויב – ואף כינה אותם "בוגדים".

אביו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, העלה בתגובה פוסט ובו כתב שהוא דוחה את השימוש במונח בגידה מכל צד שהוא בוויכוח הפוליטי. 

ב-14 באוגוסט השנה צייץ יאיר בטוויטר כי הביטוי "שומרי סף" לא קיים בעולם, הומצא לכאורה בישראל, וכי הגדרת שומר סף היא "פקידים קטנים ועלובים, אשר משרתים אג'נדות שמאל קיצוניות, בניגוד לרצון הבוחר, תופרים תיקים, ומדליפים באופן פלילי חומרים מסולפים לחבריהם בתקשורת השמאל".

ב- 25 באוגוסט צייץ ראש הממשלה לשעבר ויו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, בעמוד הטוויטר שלו כי "הפקרת עוטף עזה ע"י נתניהו מטפסת לשיא חדש. אלו אזרחי המדינה, מגיע להם לחיות בשקט ובביטחון! עאלק ׳מר בטחון׳. ׳איש חלש, שעושה שטויות!׳ אמר עליו בצדק הפרזיט הצעיר, יוצא חלציו. נכנע לסמוטריץ׳. נכנע ליחיא סינואר. מזל שיש לנו את צה"ל, את המודיעין והשב"כ, המוסד וחיל האוויר".

בתגובה, כתב לו בחריפות רבה יאיר בזו הלשון המצוחצחת: "חתיכת זבל חובב פדופילים שכמוך! בגללך ובגלל החברים שלך שעשיתם את אוסלו, ההתנתקות והיציאה מהלבנון אנחנו במצב הזה! אם ערפאת לא היה מציל אותנו ממך בשנת 2000 היום כבר לא הייתה מדינה! לך לאשפוז כבר!"

ביום שישי האחרון, ה-6 בספטמבר, עורר יאיר הצעיר סערה לאחר שתקף את ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל בציוץ זה: "רבין עבר על החוק עשה הרצאות באמריקה בעודו עובד ציבור הרוויח הון תועפות. שעלו עליו הפיל את התיק על אשתו, וסגר את זה בשיחת סלון נעימה עם אהרן ברק. רבין רצח ניצולי שואה באלטלנה. רבין הביא לפה את ערפאת ועוד עשרות אלפי מחבלים מטוניס והביא למותם של 2000 ישראלים".

בחזרה לאגרת הרמב"ן

בהמשך אגרתו, כותב הרמב"ן את ההמלצות הבאות לבנו: "על כן אפרש לך איך תתנהג במידת הענווה ללכת בה תמיד. כל דבריך יהיו בנחת, וראשך יהיה כפוף, ועיניך יביטו למטה לארץ, ולבך למעלה, ואל תביט בפני אדם בדברך עמו, וכל אדם יהיה גדול ממך בעיניך, ואם חכם או עשיר הוא, עליך לכבדו.

ואם רש הוא, ואתה עשיר או חכם ממנו, חשוב בלבך כי אתה חייב ממנו והוא זכאי ממך, שאם הוא חוטא הוא שוגג- ואתה מזיד, בכל דבריך ומעשיך ומחשבותיך ובכל עת, חשוב בלבך כאלו אתה עומד לפני הקב"ה, ושכינתו עליך, כי כבודו מלא העולם, ודבריך יהיו באימה וביראה כעבד לפני רבו, ותתבייש מכל אדם, ואם יקראך איש אל תענהו בקול רם, רק בנחת כעומד לפני רבו".

האיגרת נחתמת בציוויו של הרמב"ן לבנו: "תקרא האיגרת הזאת פעם אחת בשבוע ולא תפחות, לקיימה וללכת בה תמיד אחר השם יתברך, למען תצליח בכל דרכיך ותזכה לעולם הבא הצפון לצדיקים".

הארה ליאיר ולעוד אדם יהיר

אגרת הרמב"ן נפתחת במשפט קצר אחד: "שמע בני מוסר אביך, ואל תטוש תורת אמך". מבלי לשפוט את הוריו של יאיר חו"ח, לא בכדי לא פתחתי את מאמרי זה במילים אלו, אלא בחרתי לעסוק בתוכן האיגרת ובמהותה.
יתירה מכך- לא הייתה כוונתי אף לבחון עתה את אמיתות האמירות והעובדות ההיסטוריות לכאורה, אותן ציין יאיר בדבריו, אלא להתמקד באיכות השיח בלבד.

על כן, אמליץ בפנייך יאיר לשנן היטב את האיגרת, לספור עד 10 (בכפולות, בחזקות או בעצרת) בכל פעם שמתחשק לך להתנגח באדם אחר, בכל אדם ובוודאי אם הוא בוגר ממך או בר מינן, בעל זכויות ולו רק מעטות, לעניות דעתך.

הווה ברור לי כי כל רצונך הוא להיחלץ לעזרתם של הורייך, המותקפים לעיתים בשפה נבזית ובצורה אכזרית השכם וערב. היה סמוך ובטוח כי אביך ידע להתמודד עם הדברים, כשם שיודע הוא להתמודד עם אתגרים רבים ומורכבים אחרים משחר נעוריו, בין אם בחייו האישיים באזרחות ובצבא, בפוליטיקה ובהנהגת המדינה, כל זאת ועוד ללא עזרתך המוחצנת...שבנינו, כעת לא ממש עוזרת.

וכדי לאזן את המפה, בטרם אושמץ ואוכפש על ידי מי שכנראה לא הבין את שקרא - מוטב כי פוליטיקאים, מנהיגים ואישי ציבור ותיקים כצעירים, חסרי ניצרה וללא פתיל השהייה, ישלטו במוצא פיהם אם ברצונם להוביל, לחנך וליצור כאן מציאות טובה ושפה מכבדת יותר ופחות בוטה, בזויה ואלימה!