הסיכון גבוה מידי

מי היה מאמין שדווקא הצבעה ל'עצמה' ו'נעם' תביא את ההפך הגמור ממה שהן נלחמו עליו? 

יהונדב וינברגר , ט' באלול תשע"ט

דעות הפתקים בקלפי
הפתקים בקלפי
ערוץ 7

חברים ושכנים יקרים, לפעמים דברים טובים נגמרים. אחרי עשר שנים על הקרקע, בישוב שבנינו בעמל וביזע, בעשר אצבעותינו, כל אחד מאיתנו נאלץ להיפרד  לדרכו.

"אין אני תוהה על אותם המעשים הטובים שעשיתי ח"ו" מהגירוש והחורבן של הישוב, אינם גורעים מאומה מהמהלך המפואר שעשינו, המהפך באזור כולו והדגל שהרמנו לכל ההתיישבות הצעירה. ברוך ה' שנתן לנו את הכח להיות המובילים בתחום הזה. זו גם הסיבה שמתוך אלפי המגורשים האחרים, דווקא אנחנו זכינו להיות הדגל של המאבק. אני בטוח שכל אחד ימשיך להיות נציג של הישוב בכל מקום שהוא. נציג של התיישבות, נציג של תורה.

לא, לא שמותר לדבר על זה בקול, אבל בשקט, בשיחות שקטות, נראה לי שעדיין אפשר ללמד את ילדינו תורה מה היא, ושאנחנו בעד ארץ ישראל. וכל עוד מותר להתפלל בבתי כנסת (אם ללמוד תורה אסור, לפחות להתפלל מותר) אנחנו יכולים להתפלל שנחזור לנחלת אבותינו ולישוב שהקמנו. ככה זה כשסתיו שפיר שרת החינוך. קשה. הוציאו את רבני בית הספר החוצה, אסרו על עמותות שמלמדות מסורת להעביר תכנים במערכת החינוך ובצבא.. אבל עדיין בתוך הבית מותר להגיד לילדים את האמת. קשה.

 אולי, אולי בבחירות הבאות נלמד מהטעות שעשינו כל מערכת בחירות ולא נצביע שוב למפלגות שכ"כ צודקות, וכ"כ נלחמות על התורה ועל ארץ ישראל... יותר מכולם הן נלחמות על הנושאים האלו. 

מי היה מאמין שדווקא הצבעה ל'עצמה' ו'נעם' תביא את ההפך הגמור ממה שהן נלחמו עליו? 

הרי אם הן לא היו מבזבזות שני מנדטים הייתה יכולה לקום ממשלת ימין (ליכוד, ימינה וחרדים) של 61 מנדטים

אבל שני המנדטים שלהן, שני מנדטי ימין שהלכו לאיבוד, גרמו לניצחון של כחול לבן וממילא לממשלת "אחדות" בראשות גנץ. גנץ-לפיד+ליכוד (בלי ביבי שפרש, אבל עם ישראל כץ ורגב- כן, האלה מההתנתקות)+ המחנה הדמוקרטי.

דווקא ההצבעה למפלגה ששמה את התורה כדגל יחיד בלי פשרות- גרמה למינויה של שרת חינוך שצמצמה  מאוד את לימודי הקודש בבתי הספר, והכפיפה את המפמ"רים לתנ"ך הסטוריה ואזרחות לוועדת היגוי של פרופסורים מהאקדמיה שלא בדיוק גדלו במסדרונות הר המור.

דווקא ההצבעה ל'עצמה' שכ"כ רצתה לפנות את חאן אל אחמר, כאילו היא המפלגה היחידה שדחפה לזה, גרמה לכך שברק הִתמנה לשר הביטחון, לפינוי של כל הישובים שלא הושלמו האישורים שלהם ופגיעה רחבה בהתיישבות שמחוץ לגושים. ואנחנו עדיין בפני איום ממשי של פינוי 90,000 איש. את חאן אל אחמר כנראה כבר לא יפנו.

הרי ידענו את הסכנה בהצבעה למפלגות האלה. כמה אמת יש בהצבעה לשתי המפלגות האלו, וכמה חורבן יש בהצבעה להן.

חשבתי על זה שבעצם, כולנו ידענו שהצבעה להן תשרוף קולות על פארש. הו, כמה שזה מזכיר את התיאור של ברוך בן נריה שמביא את המגילה שכתב מפי ירמיהו לשרים- כולם נרעדים ונפחדים. אבל אז הם עולים אל המלך, שכ"כ בטוח בצדקת דרכו, למרות שכווולם חושבים הפוך ממנו:

וְהַמֶּלֶךְ יוֹשֵׁב בֵּית הַחֹרֶף בַּחֹדֶשׁ הַתְּשִׁיעִי וְאֶת הָאָח לְפָנָיו מְבֹעָרֶת.  וַיְהִי כִּקְרוֹא יְהוּדִי שָׁלֹשׁ דְּלָתוֹת וְאַרְבָּעָה יִקְרָעֶהָ בְּתַעַר הַסֹּפֵר וְהַשְׁלֵךְ אֶל הָאֵשׁ אֲשֶׁר אֶל הָאָח עַד תֹּם כָּל הַמְּגִלָּה עַל הָאֵשׁ אֲשֶׁר עַל הָאָח. וְלֹא פָחֲדוּ וְלֹא קָרְעוּ אֶת בִּגְדֵיהֶם הַמֶּלֶךְ וְכָל עֲבָדָיו הַשֹּׁמְעִים אֵת כָּל הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה.

זהו, נחתם החורבן. כולם ידעו, כולם הבינו את משמעות המעשה והשלכותיו. כולם ראו. אבל הוא נעשה בכל זאת...

ועוד הזכירו לי, חברי המפלגות, את הקנאים בבית שני, הם היו כ"כ בטוחים בצדקת דרכם שהם שרפו מחסנים שהיו יכולים להחזיק את ירושלים במשך עשרים ואחת שנים! 

איך? איך לא למדנו מהם שאסור לשרוף את המועדון גם אם אתה בטוח בצדקת דרכך? בשביל מה למדנו את הגמרא הזו בערב ט באב כל שנה?? איך לא הֵקַשנו מהגמרא לחיינו? תורת חיים!

האמת שהתשובה ברורה לי (ובינינו, כבר כששמנו את הפתק בקלפי ידענו שזו תהיה התוצאה של ההצבעה העיוורת וחסרת הפשרות שלנו)- כי המפלגות דיברו אמת טהורה. אין פניות, אין אפשרות לפשרות, התורה לא יצאה מבית המדרש מעולם! הם לא זכרו את דברי רב אברום שפירא זצ"ל: "נשאלתי אלפי שאלות בחיי, מעולם התשובה לא היתה כתובה בשולחן ערוך".

הם גם לא זכרו את מעשה ר' זכריה בן אבקולס שאמר הלכה טהורה, שלא ירדה למציאות: "יאמרו בעלי מומים קרבים לגבי המזבח??!, יאמרו מטיל מום בקדשים יהרג??!"

ועליו אמר ר' יוחנן: ענוותנותו של רבי זכריה בן אבקולס, החריבה את ביתנו, ושרפה את היכלנו, והגלתנו מארצנו!

נכון, בנט קידם את הרחבה הרפורמית. אך ההצבעה ל'נעם' ו'עצמה' החריבה בתי מדרשות ולימוד תינוקות של בית רבן, והגלתה אלפי אנשים מיהודה ושומרון. 

בהצלחה חברים בהמשך. היה מדהים להיות שכן של כולכם עד... שהעלינו בהצבעה שלנו את השמאל לשלטון..

חברים יקרים.

הבחירות הקרובות הן לא סביב השאלה אם תהיה הסדרה או לא תהיה הסדרה. הבחירות הקרובות הן על השאלה אם יפנו את הישוב, או שהוא ימשיך להתקיים. האם יהיה שר חינוך שמרן, או שר חינוך שיוציא את לימודי הקודש ממוסדות החינוך.

בואו לא ניקח את הסיכון שהאפשרות הרעה הזו תקרה.  אל תצביעו ל'נעם' ו'עצמה'. הצבעה להן מביאה את ההיפך הגמור מהפתק שתשימו בקלפי. הסיכון גבוה מידי.