עשר מחשבות לקראת יום הבוחר

פוליטיקה היא אמנות האפשרי. אין מפלגה עלי אדמות, ובוודאי עלי אדמת ארץ ישראל שהיא אופטימלית בזהות אנשיה ובערכיה

ד"ר יוסי לונדין , י"ב באלול תשע"ט

א. פורפורציה 1: בי"ז  באלול תרצ"ט פלשו הנאצים לפולין, והעם היהודי נכנס לתקופה האפלה בתולדותיו. שמונים שנה בדיוק לאחר מכן, בי"ז באלול תשע"ט,  למעלה משישה מליון יהודים בוחרים בעצמם את המנהיגות שתוביל מעצמה כלכלית, מדינית וביטחונית עם לימוד התורה והשגשוג הלאומי הגדול בהיסטוריה. יש חתיכת חצי כוס ריקה, אבל  צריך להסתכל על המלאה. היא יותר מחצי.

ב. פורפורציה 2: השמש תזרח בע"ה גם ביום ד. הגאולה לא תגיע כנראה אם יהיה ניצחון סוחף לימין, וחורבן לא  יתרחש חלילה אם יעלה השמאל. להזכירנו, רק לפני חודשים ספורים, התברר לפתע שכל מאמץ הבחירות היה כלא היה..

ג. דמוקרטיה: הדבר החשוב ביותר בבחירות אלו, הוא החזרת הדמוקרטיה במלואה למדינת ישראל. סוגיית האקטביזם השיפוטי, שירדה משום מה מכותרות הקמפיינים האחרונים לא הולכת לשום מקום. בלי עשיית סדר בנושא הזה, כל החלטה שהיא בתחומי דת, בטחון כלכלה ותרבות, לא שווה את הנייר עליה היא כתובה. אם בעקבות הבחירות תתכנס כנסת שתחוקק חוק יסוד ברור וטוב בשאלת הגדרת הסמכויות של בית המשפט העליון, ותתפזר מיד לאחר מכן-דיינו.

ד. מצוה הבאה לידך: מי שאינו הולך להצביע-פושע. מי ששם פתק לבן או מצביע למפלגות שבוודאות (בדגש על וודאות..) לא עוברות אחוז החסימה-סוג של מפגין, שמפגין ומבזבז כוחו לריק במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון.

ה. האויב של הטוב: פוליטיקה היא אמנות האפשרי. אין מפלגה עלי אדמות, ובוודאי עלי אדמת ארץ ישראל שהיא אופטימלית בזהות אנשיה ובערכיה. יהודים בכלל ודתיים פרט נהנים עד בלי די מההעצמת ההבדלים הקטנוניים בין גישות, ומטענות אין סופיות כלפי מועמדים. להזכירנו: האויב של הטוב הוא הטוב ביותר.

ו. חזק וברוך: לכל המתמודדים. כל מי ששם נפשו בכפו, יורד  מדרגשי המעודדים, ונכנס למגרש הסוער ראוי להערכה. רובם ככולם, כולל המעצבנים ביותר, היו יכולים להרוויח יותר וליהנות יותר בתפקיד אחר ובכורסא מול הטלויזיה, ורובם ככולם, עושים את זה מתוך רצון לקדם תפיסת עולם ורעיונות. וכל העוסקים בצרכי ציבור באמונה.

ז. מלחמת אחים: כל מי שנדהם מתעצומות השנאה ומבכה את הקיטוב, פשוט לא מכיר היסטוריה. בעבר הלא מאוד רחוק במאבקים בין מפלגות ישראל, תומכים ומתמודדים נקלעו לעיתים תכופות להתנגשויות פיזיות, נפשות אבדו כפשוטו, וזיוף בחירות במחוזות מפא"יניקים מסוימים היה סוג של נורמה. מותר ורצוי לעדן את הנעשה במרשתת, אבל עדיין טוקבק עדיף על אלות.

ח. האחוז: שיטת אחוז החסימה הנוכחי היא נוראית. מחד, הוא מונע מקבוצות משמעותיות ייצוג בכנסת, ומאידך הוא לא מכריח את הציבור להתכנס לשתיים או ארבע מפלגות גדולות. באידיש קורים לזה : "נישט אהין, נישט אהער", וזו לא מחמאה.

ט. האתגר: כל ממשלה שתבחר, ובעז"ה תבחר זו שתפעל לטובת ארץ, עם ותורת ישראל, כמיטב יכולתה, תהי חייבת לפעול ומהר. הפרובוקציות האין סופיות של האויב בצפון ובדרום, הנשיא בבית הלבן שיתכן ומסתמן למרות הכל (ודי כצפוי) כמשענת קנה רצוץ, הבור הכלכלי המאיים, כל אלו לא מותירים זמן למשחקי קואליציה. אנא, מישלו –ומהר.

י. אבינו שבשמים, צור ישראל וגואלו, ברך את מדינת ישראל ושלח אורך ואמיתך לראשיה, שריה יועציה ובוחריה ותקנם בעצה טובה מלפניך.