קריאת השכמה

אם לא נתעורר, נקום ביום רביעי עם ראשי הממשלה לפיד וגנץ, שר האוצר אבי ניסנקורן, שרת החינוך סתיו שפיר ושר הפנים איימן עודה.

אופיר דיין , ט"ז באלול תשע"ט

יום אחד לבחירות והאווירה בחוגי הימין כמעט מנומנמת, כאילו הדמוקרטיה הישראלית ושלטון הימין כבר מובנים מאליהם.

במקום הלהטת הרוחות ועידוד הצבעה, הימין מתעסק במלחמות בוץ בין-מפלגתיות וירי ללא הבחנה בנגמ"ש. נדמה שמטרת בחירות 2019ב' במחנה הימין היא להכפיש את המפלגות האחרות ולא, חס ושלום, גם לנצח בבחירות.

בעיון זריז בדף הבית של אחד מאתרי החדשות הבולטים בימין, הכותרות הניבטות אליי הן נתניהו נגד עוצמה יהודית, משפחת גולדין נגד נתניהו ועו"ד שפטל נגד בני בגין, מיכאל איתן ודן מרידור, חברי כנסת לשעבר מטעם הליכוד. 

תמונה שונה לחלוטין נשקפת אליי מדף הבית של "הארץ", אחד מכלי התקשורת הבולטים של השמאל הישראלי שנראה דרוך ומוכן לקרב. "עלי בריקדות" הייתי אומרת אם זה לא היה הקשר ימני מדי.

מראש העמוד מישירים אליי מבט חברת הכנסת סתיו שפיר, חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ ועל תקן הגורו הרוחני והפוליטי, מרן אהוד ברק. ברק, אגב, ממוקם בחזית התמונה כשהורוביץ ושפיר מאחוריו כמו מבינים את מי באמת המצביעים רוצים לראות. 

הכתבות מתחת לפרסומת של "המחנה הדמוקרטי" כמעט לועגות למה שנהיה ממחנה הימין. הכותרת הראשית מדברת, איך לא, על נתניהו נגד בן גביר, ומתחתיה כתבות המספרות על השינוי התודעתי בחברה החרדית שהופך אותם להיות כבר לא לשון המאזניים, על איך נתניהו "מקריב את הזהירות הבטחונית למען הקמפיין" ואפילו כתבה המתארת איך בכנס ימין האווירה "מנומנמת ועצלה". ממש ככה, רק כמה ימים לפני הבחירות. 

זו, אם לא המציאות, צריכה להיות קריאת השכמה עבור מחנה הימין הישראלי. הניצחון בבחירות לא מובטח לנו ולא יוגש לנו על מגש של כסף. מולנו עומדים אנשים עם בסיסי תמיכה רחבים בגבם ואידיאולוגיות שונות משלנו בראשם. אם לא נתעורר, נקום ביום רביעי בבוקר לראש הממשלה גנץ ולראש הממשלה לפיד, אם יצליחו להרכיב קואליציה. 

קואליציה כזו לא רחוקה מהמציאות כמו שאנו מספרים לעצמנו על מנת לשמר את אדישותנו. קואליציה כזו יכולה להיות אסון לימין בכל מובן ועלינו להבין זאת כמה שיותר מוקדם ובוודאי לפי יום שלישי הקרוב. 

בקואליציה כזו שר האוצר יכול להיות אבי ניסנקורן, שהיה יושב ראש ההסתדרות ודוגל בכלכלה סוציאליסטית, כזו שהוכיחה עצמה כל כך טוב בוונצואלה רק בשנים האחרונות. לידו יכולה גם לשבת שרת החינוך סתיו שפיר שעלולה לשנות את מערכת הלימוד ולעקור ממנה תכנים יהודיים חשובים.

אין לי ספק ששר הפנים בפוטנציה איימן עודה, שכבר הפגין מוכנותו להיכנס לממשלת שמאל, ישמח לאפשר איחוד משפחות ומתן אזרחות לאלפי פלשתינים שלא מכירים בקיומה של מדינת ישראל. 

ימנים, זו היא הדקה התשעים ותשע וחצי, התעוררו. מחר, לכו אל הקלפי הקרובה לביתכם והצביעו למפלגת ימין. אפשר להתווכח על איזו אך קודם כל, צאו מהשאננות – הצביעו!