כשאריק שרון הציל את הממשלה

ממשלת האחדות והסירוגין (רוטציה) בשלטון של שנת 1984 הוקמה בסופו של דבר בזכותו של אדם אחד

חגי הוברמן , כ"ה באלול תשע"ט

לא היה פרשן פוליטי אחד שלא דיבר השבוע על 1984 ועל ממשלת האחדות שקמה אז, כשנוצר תיקו פוליטי בין הגושים.

ממשלת האחדות והסירוגין (רוטציה) בשלטון של שנת 1984 הוקמה בסופו של דבר בזכותו של אדם אחד: אריק שרון. פרס ושמיר אמנם נפגשו, והנשיא התערב, אבל מי שהביא להצלחת המשא ומתן היה שרון. 

כששרון ראה שהמשא ומתן מתקדם בעצלתיים ולא מניב תוצאות, הוא יזם פגישה חשאית עם שמעון פרס בביתו של איש העסקים עזריאל עינב, שהיה מקובל על שניהם – פגישה שהפכה לשלוש פגישות. הסופר מיכאל בר-זוהר כותב בביוגרפיה שלו על שמעון פרס 'כעוף החול' (הוצאת ידיעות ספרים, עמ' 519) כי בפגישות החשאיות הללו סוכמו כל ענייני ממשלת האחדות – הסירוגין (רוטציה), הקבינט ואיוש התיקים.

בנושא ההסכמה שפרס יהיה הראשון בסבב ראשי הממשלה, ה'רוטציה' המפורסמת, מספר בר-זוהר: "בשיחה החשאית בסביון, אמר שרון לפרס: 'תשאיר לי את זה. אני אדבר עם שמיר ואסגור איתו את העניין'. פרס היה סקפטי ביותר, אך כעבור שעתיים טילפן לו שרון מירושלים. 'הכל בסדר', אמר, 'שמיר מסכים'. פרס התקשה להאמין למשמע אוזניו..."

11 שנים אחרי מלחמת יום הכיפורים, אריק שרון שוב הציל את המדינה. גם היום אנחנו זקוקים לאריק שרון כזה, שרון מימיו הטובים ולא שרון עוקר היהודים ומשמיד היישובים, שיידע לשבת בחדרי חדרים הרחק מהזרקורים ולתפור את כל ההסכמות.