מושגים של מלך

בראש השנה יש רגע מיוחד בו אנו ממליכים עלינו מחדש את הקדוש ברוך הוא למלך - זמן תקיעת שופר.

הרב שמואל רסקין , כ"ז באלול תשע"ט

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

מספר חברון גרנביץ: בבניין נאה ומטופח במרכז פריז מתגורר הרב דוד כהן. יחסי שכנות נפלאים שוררים בינו לבין שכניו הלא יהודים, ובפרט עם השכן הישיש והחביב, המתגורר בפנטהאוז שבמרומי בניין המגורים.

באחד הימים נפגשו בפתח הבניין הרב כהן והשכן מהפנטהאוז, השניים העמיקו בשיחה ערה ובמהלכה התברר לרב כהן כי העומד מולו הוא לא אחר מאשר חמיו של מלך מרוקו. 

כשארכה השיחה, נודע לר' דוד כי לפחות פעמיים בשנה מגיע 'החתן' לביקור חשאי בבית חמיו. "עשה לי טובה", העז היהודי לבקש, "כשחתנך המלך יגיע אליך לביקור, אשמח לפגוש אותו פנים מול פנים". 

ויהי היום, ובעוד המלך יושב בבית חמיו, סיפר לו הקשיש החביב על שכנו היהודי שמשתוקק פעם אחת בחייו לראות את המלך פנים מול פנים. "שיעלה, למה לא", הפטיר הוד מעלתו. הרב דוד כהן ומלך מרוקו ישבו בסלון הבית הפריזאי ושיחתם קלחה החלה להתגלגל אל מגוון נושאים מרתקים. לאחר זמן מה, עברו לשוחח על נושאים יהודיים, תורת משה ומצוותיה. היהודי סיפר למלך על חגיגת הבר-מצווה וקבלת עול תורה של כל ילד כבר בגיל 13.

המלך התפעל אך התקשה להבין. משכך, הציע לו ר' דוד: "בעוד חודש אני חוגג בר מצווה לבני. אם הוד מעלתו ירצה לחזות במו עיניו איך ילד יהודי מקבל עליו עול תורה ומצוות, הריני מזמין את כבודו להשתתף". 

המלך הנהן בראשו לשלילה וגילה דעתו כי בשל אילוצים שונים, תיבצר ממנו האפשרות להגיע פיזית לאירוע, אך הביע רצונו להעניק מתנה לבן שיחו היהודי לרגל המאורע. אומר ועושה, שלף המלך את פנקס ההמחאות מכיסו, הוציא את העט היוקרתי והחל משרבט בכתב ידו את ההמחאה. 

כשקיבל היהודי את הצ'ק לידיו, הביט בו ופער את פיו בתדהמה כלא מאמין למראה עיניו: חמישים אלף דולר טבין ותקילין, העניק מלך מרוקו ליהודי הפריזאי אותו הכיר דקות אחדות קודם לכן. מקבל המתנה, שחש באווירה הידידותית והנינוחה שאפפה את החדר, פנה אל המלך בשאלה כנה. "ראשית", פתח, "תודה רבה מעומק הלב על הסכום הנכבד. אך מדוע ראית צורך להעניק סכום כסף כה רב? גם מאה או חמישים דולרים, היו מכבדים אותי". 

המלך התמהמה מעט, הישיר את מבטו – והשיב: "מלך לא יכול להרשות לעצמו להעניק סכום פעוט כאחד האדם. אם תקבל סכום כסף פעוט מאדם רגיל, תכבד אותו. אך ממרום מעמדי, סכום של 50 אלף דולר, הוא המינימום שאני יכול להעניק בכדי להישאר מכובד בעיני המקבל". 

לאחר דברי ברכה ופרידה, נפרדו המלך והיהודי בידידות. הרב פרש לביתו ולאחר שהתאושש מעט, החל בהרהורים. "ריבונו של עולם, במשך כל-כך הרבה שנים אינני מבין את משמעות התפילה בראש השנה 'עשה למענך אם לא למעננו'. לא הבנתי אף פעם מדוע אנחנו מבקשים מהקדוש ברוך הוא שלא יעשה 'למעננו' אלא רק 'למענו'. רק עתה, לאחר הפגישה עם המלך, הבנתי! אנחנו מבקשים ממלך מלכי המלכים שיעניק לנו ביד נדיבה כמו מלך שעושה 'למענו', שפועל ממרום שבתו ומחשבתו הגבוהה ולכן מרבה לתת".

* * *

בראש השנה יש רגע מיוחד בו אנו ממליכים עלינו מחדש את הקדוש ברוך הוא למלך - זמן תקיעת שופר. אני רוצה להזמין כל אחד ואחת מכם באופן אישי, בכל הגילאים - מהתינוקות הקטנים ועד למבוגרים ביותר, לשמוע את תקיעת השופר אצלנו בבית חב"ד קרן אור, בבוקר היום הראשון והשני של ראש השנה. אם אתם לא נמצאים בחג בבודפשט, תוכלו למצוא בית כנסת ובית חב"ד בקרבת מקום - בואו לשמוע ולקיים את המצווה החשובה של תקיעת שופר, המליכו את הקדוש ברוך הוא, והתברכו בשפעים גדולים, כמו שמלך יודע לתת!

שבת שלום ומבורך
כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט