הגרמנים נכשלו שוב

המחבל האנטישמי הגרמני אמנם לא הצליח להרוג יהודים בבית הכנסת אך לצערנו גבה חיים של חפים מפשע

אבי נעים , י"א בתשרי תש"פ

בשנת 1999 הסתערו מאות מפגינים מוסלמים חמושים בגרזנים, סכינים, אלות ונשק קר, אל עבר בניין הקונסוליה הישראלית בברלין בעקבות לכידת מנהיג המחתרת הכורדית עבדאללה אוצ'לאן.

השוטרים הגרמנים, שנועדו לשמור על הקונסוליה וידעו כי יש צפי להפגנות אלימות, נעלמו מאזור הקונסוליה כלא היו.

במפגש שקיימנו כעבור זמן קצר סיפרו לנו המאבטחים הישראלים שהתבצרו בבניין, כיצד ראו כי דלת הקונסוליה נעקרת ממקומה והמון אלים ומוסת מתכוון לפרוץ פנימה, הם נלחמו בנחישות בפורעים ולאחר לחימה קשה שכללה ירי וקרב מגע בטווחים קצרים, הם הצליחו להניס את ההמון לאחר ששלושה מפגינים נורו ונהרגו ורבים נפצעו, מדובר בלוחמים מאומנים שגילו נחישות אמיצה ויוצאת דופן, מנעו פיגוע קשה והעבירו מסר נחרץ ונחוש למפגעים.

הפיגוע שהתרחש במהלך יום הכיפורים האחרון, בסמוך לבית הכנסת בעיר האלה ,הוא כישלון מבצעי חמור של גורמי הביטחון הגרמנים. מפגע ניאו נאצי חמוש בנשק חם ובאצעי לחימה רבים, הסתובב זמן רב, רצח אנשים חפים מפשע, ירה בדלת בית הכנסת וניסה שוב ושוב לפרוץ למבנה שבו התפללו יהודים את תפילת יום הכיפורים.

גלוי וידוע כי קיימת רגישות עצומה בקרבת בתי כנסת יהודים בעולם, קל וחומר בתקופת החגים בנושא החשש מפיגועי טרור אנטישמיים. 

המשטרה הגרמנית כשלה שוב, היא לא היתה שם ברגע האמת להגן על המתפללים היהודים ועל החפים מפשע שנרצחו ברחוב ובמסעדה הסמוכה, אירוע טרור שבו מהירות התגובה של גורמי הביטחון ונחרצותם הם המענה ההולם לטרור. 

אירוע טרור כזה אמור להסתיים תוך שניות עם הטרוריסט הרוג, הן כמענה מבצעי ראוי והן כהרתעה לארגוני הטרור ולמפגעים האנטישמיים שהשנאה ליהודים מעבירה אותם על דעתם.

מניתוח של סרט האירוע ניתן להבחין בטרוריסט חובבן, מרושל ועדיין האירוע מסתיים עם שני הרוגים, הצלחה של המחבל לירות על דלתות בית הכנסת וזמן רב עד שכוחות הביטחון מגיעים לזירה.

באירוע הירי בגרמניה היה גם מזל גדול, שכן אם המחבל היה מגיע בשעה בה המתפללים הגיעו לבית הכנסת או לחילופין התפזרו לבתיהם, התוצאה היתה יכולה להיות הרבה יותר טראגית.

נהוג לשבח את שיתופי הפעולה הטובים עם גורמי הביטחון והמודיעין בגרמניה, אבל צריך להודות שהגרמנים נכשלו פעמים רבות, הם נכשלו בפיגוע הקשה באולימפיאדת מינכן בשנת 1972, הגרמנים נכשלו בפריצה לבניין הקונסוליה הישראלית בברלין בשנת 1999 והגרמנים נכשלו באירוע שהתרחש בבית הכנסת ביום הכיפורים.

בין לבין סובלת גרמניה ממספר פיגועי טרור לא מבוטל ומעלייה תלולה באלימות הקשה ברחובותיה, הן מצד גורמים ניאו נאצים והן בעקבות קליטת המהגרים המוסלמים שחלקם מתחזק מאוד מבחינה דתית ומנתב את השנאה לפיגועים קשים בשטחה של גרמניה.

המחבל האנטישמי הגרמני אמנם לא הצליח להרוג יהודים בבית הכנסת במהלך יום הכיפורים המקודש כפי שתכנן, אך לצערנו גבה חיים של חפים מפשע ובהחלט הפיגוע יכול להוות השראה לטרוריסטים אחרים בטווח הזמן המיידי והבינוני.

הפיגוע בבית הכנסת על אדמת גרמניה צריך להוות תמרור אדום ,הן לשירותי הביטחון בישראל והן לגורמי הביטחון באירופה, גם בהיבט של היערכות מודיעינית ומבצעית נכונה יותר שבהכרח תביא לתגובה אפקטיבית מיידית נגד המפגעים והן בהבנה שהמציאות של חיי יהודים על אדמת אירופה הולכת ומשתנה במהירות בשל התחזקות הניאו נאצים ובשל התחזקות האיסלאם הראדיקלי שהולך ומרים ראש.