צל"ש למאבטחי בית הכנסת

ההערכות המקדימה וקבלת ההחלטות תוך כדי הפיגוע בגרמניה, הצילו חיים של יהודים רבים.

מיכאל שרון , י"ב בתשרי תש"פ

דעות People lay flowers as they mourn outside the synagogue in Halle
People lay flowers as they mourn outside the synagogue in Halle
צילום: עצמי

הפיגוע שאירע השבוע בגרמניה החזיר אותנו לימיה השחורים של גרמניה. אני בטוח שכאשר כל יהודי שומע את צירוף המילים 'פיגוע נגד יהודים בגרמניה', מתעורר בליבו זעם וכעס בלתי נשלט. (כמובן לא רק בגרמניה)

לאחר פיגועים בארץ ובעולם אנחנו מנתחים את האירוע על פי חומרים שמועלים בדרכי התקשורת השונים: סרטונים ועדויות. גם בתקיפה זו ניתן ללמוד ולהפיק לקחים רבים ובמאמר זה נלמד איך הערכות מקדימה מצילה חיים.

מצפייה בסרטוני הפיגוע אנו רואים חמוש (לבוש במדים) אשר יורה לעבר אנשים חפים מפשע באמצע רחוב ולאחר מכן נצפה מנסה להיכנס לתוככי בית הכנסת בגרמניה בעיר האלה.

למרות התוצאות הקשות - 2 בני אדם שנרצחו בפיגוע הנפשע הזה, אני רואה לנכון לציין את "הניצחון" הגדול של מתפללי בית הכנסת, ניצחון האחריות הקהילתית. אנו רואים קהילה שאיננה חייה בשאננות וסומכת על כוחות ביטחון זרים אלא מודעת לסכנות ואף עושה ככל שעל ידה לספק אבטחה מיטיבית לקהילה ואולי זה סימלי, דווקא בגרמניה, שאנחנו עומדים לאחר פיגוע עם גב זקוף.

ניתן לומר שההערכות המקדימה וקבלת ההחלטות תוך כדי האירוע בוודאי הצילו חיים של יהודים רבים, וכעת אפרט:

הערכות מקדימה

מצלמות אבטחה - בבית הכנסת מותקנות מצלמות אבטחה, מעין "גדר וירטואלית", מה שסיפק את "ההתרעה" הראשונית על אודות המתרחש מחוץ לכתלי בית הכנסת.

דלת מסיבית - ניתן לראות בסרטון שדלתות בית הכנסת בנויות בצורה מסיבית, דבר זה מנע מהיריב להיכנס ולפרוץ בקלות לתוככי בית הכנסת.

קבלת החלטות לפני התקיפה ובמהלכה

מערך אבטחה חכם הפועל בצורה פרו אקטיבית הוכיח את עצמו ולא בדיעבד לאחר שחיי אדם כבר קופחו.

באבטחה צריך לנקוט את כל הפעולות הנדרשות לפני שמתרחש פיגוע, פעולה זו נקראת פעולה פרו אקטיבית.
כאשר נאמן ביטחון/ מאבטח של בית הכנסת זיהה את כוונת התוקף להיכנס לבית הכנסת הוא נתן הוראה לחסום את הדלתות בשולחנות ובכיסאות, דבר אשר מנע את כניסתו של המחבל לתוככי בית הכנסת.

כולנו מבינים את גודל הנס, במידה וחלילה התוקף היה נכנס עם 4 ק"ג חומר נפץ ורובה כאשר ישנם כ- 60 מתפללים.

אין ספק כי גבאי בית הכנסת/ נאמן הביטחון ומי שקבע את כל סדרי האבטחה ראויים לשבח. צל"ש מגיע לא רק למי שסיכן את חייו בקרב... ובחרת בחיים זאת דרך חיים. הלוואי ובתי כנסת בארץ ובעולם ילמדו, יפיקו ויפנימו את לקחי האירוע.