עצה חינוכית להורים: לקחת את הסוכות לכל השנה 

אבינועם הרש , כ' בתשרי תש"פ

הערב סיפר לי חבר טוב שבגלל הילד המתבגר שלו כל חג הסוכות שלהם נראה אחרת לגמרי.

בתחילת החג ניגש הילד לאביו וביקש ממנו בקשה מוזרה ודי מדהימה בטח בהתחשב במאפייני דור הZ שהוא משתייך אליו:

אם אפשר בבקשה, אז בכל פעם שהם יהיו בסוכה, להשאיר את הסמרטפונים בחוץ.

בהתחלה הבקשה המוזרה נראתה לאבא כלא קשורה: הוא לא יודע כמה פעמים הוא מתכוון לאכול בסוכה ומתוקף עבודתו כראש צוות בחברת הייטק הוא לא בטוח שהוא יוכל לעמוד בבקשה הזו אבל במחשבה שנייה, הוא החליט לזרום עם הילד שלו ולכבד את הבקשה. 

"זה היה אחד מחגי הסוכות המשפחתיים היותר טובים שאי פעם היו לנו" אמר לי "והכול בגלל הבקשה הזו של הילד שלי".

התברר שהמשפחה הצליחה מזה הרבה זמן לנהל ביום חול שיחת חולין רציפה מבלי שמישהו מבני המשפחה יהיה שקוע בסמרטפון שלו. כל מיני נושאים שהיו יכולים להעלות רק בארוחות ערב שבת שמנטרלות באופן טבעי את רעשי הרקע הכל כך מוכרים והורסים של המדיה עלו הפעם בארוחות הסוכה.

השיא היה שחבר שלי אמר לי שלא נעים לו אבל רק עכשיו הוא ידע באיזה שבט בדיוק הילד שלו מדריך ושהוא רוצה בכלל להתנדב בנוער מד"א.

דברים שאם היה לו קשר קצת יותר טוב בשוטף עם הילד שלו הוא היה אמור לדעת אותם.

בסוף השיחה הוא אמר לי שהוא מרגיש עכשיו תחושה של עצב בגלל שסוף החגים מתקרב ולמרות הבדיחות המוכרות על ההורים שרק רוצים לשחרר את הילדים שלהם לבית הספר הוא דווקא מרגיש שעד שכבר סוף סוף הייתה לו הזדמנות לבלות זמן איכות אמיתי עם הילד שלו, עכשיו שוב פעם הוא הולך לשקוע בשגרה ובעומס ולך תמצא לך זמן איכות לבלות ביחד עם הילד

ואז הוא הדהים אותי בפעם האחרונה ואמר לי שהוא שיתף את הילד שלו בקושי ובמורכבות הזו, הילד המתבגר שלו הסתכל עליו ואמר לו:

"אבא, לא חייבים כל יום לשבת כמו בסוכות חצי שעה ביחד...בוא ננסה לשריין לעצמנו רק עשר דקות ביום אבל העשר דקות האלו יהיו כמו הסוכה שלנו: בלי רעשי רקע וסמרטפונים"

חבר שלי, האב המאושר קיבל מיד את עצת הזהב הזו ואמר לי שהוא מתכוון בעקבות מה שאמר לו הילד שלו לקחת בכל יום את הסוכות גם למשך השנה ולהקפיד שה'הסוכה' הזו, זמן האיכות עם הילד, תהיה 'סוכה' כשרה:

רק הוא והילד. בלי סמרטפונים. בלי רעשי רקע.