להטיל סנקציות כלכליות על לבנון

ישראל צריכה להפעיל לחץ דיפלומטי כבד על לבנון, מגובה בסנקציות אמריקאיות זהות לאלו המופעלות על איראן.

צחי לוי , כ"ג בתשרי תש"פ

מערכת הביטחון מתייחסת ל-140 אלף הרקטות האיראניות של חיזבאללה המוצבות בלבנון, כאיום האסטרטגי המיידי והחמור ביותר על ביטחון ישראל.

לכן, מפליא שישראל שהצליחה להביא את האמריקאים והקהיליה הבינלאומית להטיל סנקציות כבדות על איראן, לא מנסה להוביל להטלת סנקציות כלכליות דומות על לבנון.

שרים בממשלה התבטאו פעמים רבות, בצדק, שאם חלילה תתרחש מלחמת לבנון השלישית, צה"ל לא יבחין בין "חיזבאללה" ל"לבנון" ויתקוף אותם ללא הבדל. אם אפשר להתנהל כך במלחמה, אין שום סיבה לא להתנהל כך גם בסנקציות וזאת כדי למנוע את המלחמה.

לבנון ש"מארחת" את חיזבאללה ואיראן, ומאפשרת את משטחה את האיום האסטרטגי המשמעותי ביותר על ישראל, צריכה לסבול כבר עכשיו, כדי שלאף לבנוני לא יהיה ספק מה יהיה המחיר הכבד שתשלם לבנון אם ישראל תותקף.

למרבה האבסורד, לא רק שאין סנקציות בינלאומיות על לבנון, ארה"ב אף מעניקה ללבנון סיוע צבאי קל בתמימות איומה, מתוך תפיסה שגויה שחיזוק הצבא הלבנוני יחליש את חיזבאללה, מה שכמובן לא קורה. נשק זה עלול להיות מופנה נגד חיילינו בשעת מערכה. 

סנקציות כלכליות אמריקאיות יש רק על חיזבאללה במישרין בעוד לבנון יוצאת נקיה. בעוד ישראל ביטלה את ההפרדה בין לבנון לחיזבאללה ורואה בהן ישות אחת, טרם השכלנו לשכנע את האמריקאים לאמץ מדיניות זהה.

המחדל הדיפלומטי הישראלי ביחס ללבנון מדהים, בפרט כאשר זוכרים את נאום 12 הדרישות של שר החוץ פומפאו, ממאי 2018, שכלל גם דרישה אמריקאית מאיראן להסיר את התמיכה מחיזבאללה, כלומר לדרישה ישראלית להסרת איום הטילים של חיזבאללה, יש תמיכה אמריקאית רשמית בדמות סנקציות אמריקאיות על איראן. עכשיו נותר להרחיב אותן, בהתאם למדיניות האמריקאית, גם ללבנון. המהומות הרחבות שאנו רואים בימים אלו בלבנון, על רקע מצוקה כלכלית של המדינה, רק מוכיחות שלחץ כלכלי יכול לעבוד.

האם סנקציות על לבנון יגרמו לחיזבאללה להתפרק מהטילים? בספק, אבל גם במקרה זה תועלתן של הסנקציות כפולה:

הסנקציות יהיו גורם ממתן על חיזבאללה ביחס להמשך קידום תוכנית הטילים, בדגש על פרוייקט דיוק הטילים, שמטרתו להפוך אלפי רקטות כבדות מנשק עם סטייה של קילומטרים לרקטות בעלות דיוק של מטרים בודדים.

ידוע לכל שטראמפ מעוניין בהסכם גרעין משופר עם איראן. לישראל אינטרס להבטיח שההסכם יסיר גם את איום הטילים מלבנון ולא רק את האיום הגרעיני. סנקציות על לבנון, יחייבו את האמריקנים לא להתפשר על הפסקת תוכנית הטילים של חיזבאללה בכל מו"מ עם איראן, ובכך יובטח האינטרס הישראלי. לבנון לא יכולה לפרק את חיזבאללה מטיליו, איראן – כן. הסכם אמריקאי איראני המטפל רק בבעיית הגרעין ומשאיר את בעיית לבנון ללא פתרון יהיה תבוסה מדינית לישראל.

מהו פרוייקט דיוק הטילים של חיזבאללה ומדוע הוא כה מסוכן? 

לפי פרסומים, ברשות ארגון הטרור הלבנוני-איראני כ-140,000 רקטות בטווחים שונים. רובן המכריע הן בעצם רקטות גראד פשוטות לטווחים קצרים של עד 40 ק"מ. כמה אלפי טילים בודדים הן בעצם רקטות כבדות "טפשות" ולא מדוייקות עם ראש נפץ כבד של מאות ק"ג. פגיעתם של אלו חמורה, אך הן כל כך לא מדוייקות, שכדי לפגוע במטרה אחת צריך לשגר 10 רקטות.

האיראנים רוצים להפוך את אלפי הרקטות הכבדות האלו למדוייקות באמצעות מפעלי הסבה על אדמת לבנון, כך במקום סטייה של מספר ק"מ, תהיה לרקטות האלו רמת דיוק של מטרים בודדים. הצלחה איראנית תכפיל פי 10 את האיום הרקטי הכבד על ישראל ותקל עליהם לפגוע בדיוק רב ביעדים אסטרטגיים בישראל.

זהו כמובן איום אסטרטגי שישראל לא יכולה לקבל ולכן חשוב לנסות לעצור את הפרוייקט גם באמצעים דיפלומטיים. ומה יקרה אם הניסיון הישראלי יכשל?

בשנת 2017, כתבו גדעון סער (טרם חזרתו לפוליטיקה) ורון טירה נייר עמדה למכון למחקרי ביטחון לאומי בדיוק בנושא זה. נייר העמדה מאפשר הצצה נדירה בעומקה, לעמדותיו של אדם שלדעת רבים, הוא המועמד המוביל להנהגת המחנה הלאומי, והמדינה, אחרי עידן נתניהו.

המסמך של טירה וסער מפורט מאוד, אך בתמצית נשען על שני עקרונות הנכונים גם היום:

ישראל חייבת להציב כקו אדום ברור את נושא פרוייקט דיוק הטילים של חיזבאללה ולא לקבל אותו בשום מחיר, כולל מחיר של עימות צבאי. הימנעות ישראלית מהסתכנות בהווה, עלולה לגבות מישראל מחיר בלתי נסבל בעתיד.

מאחר וחיזבאללה וישראל מקיימים מאזן איימה של הרתעה הדדית ביניהן, מכת מנע ישראלית על פרוייקט דיוק הטילים בלבנון, לא תוביל בהכרח למלחמה בהיקף מלא, כפי שיש כאלו המנסים להפחיד אותנו, אלא בסבירות גבוהה לעימות מוגבל, שכן גם החיזבאללה לא רוצה עימות מלא עם ישראל. ישראל לכן, תצא נשכרת מכזה מהלך – גם תסיר את איום דיוק הטילים וגם תיפגע באופן מצומצם יותר ממה שאחרים, שאולי מתנגדים לכזו פעולה, חושבים.

הוכחה מובהקת לנכונות הטענה של גדעון סער ורון טירה קיבלנו לפני כמה שבועות, כאשר חיזבאללה פעל מול גבול ישראל באופן מאוד מוגבל, בתגובה לפעולה שהוא ייחס לישראל בלב ביירות, נגד פרוייקט דיוק הטילים.

לסיכום: ישראל צריכה להפעיל לחץ דיפלומטי כבד על לבנון, מגובה בסנקציות אמריקאיות זהות לאלו המופעלות על איראן. הדבר יבטיח את האינטרס ישראלי בכל מו"מ אמריקני-איראני. במידה והאיראנים בכל זאת ינסו לקדם את פרוייקט דיוק הטילים הלבנוני זהו קו אדום, וישראל צריכה לפגוע בו בכל כוח.