הפייק ניוז בתקשורת ימשיך – ועל חשבוננו

מילכה אמיתי , כ"ט בתשרי תש"פ

עמרי מניב, כתב חדשות 13 הוחזר בשבוע שעבר לעבודה לאחר חודש בלבד של השעיה. ההשעיה הגיעה לאחר שנחשף כי מניב, כתב החינוך של חדשות 13, הציג קטע מדבריו של הרב אסף נאומברג ממכינת עצם, שכלל דברים קשים כנגד חילונים. מניב הקפיד להציג דברים אלו תוך השמטת דברי הרב נאומברג, כי אין מדובר בעמדתו אלא בהצגה מכוונת של עמדה לעומתית לצורך התמודדות עימה.

למי שצפה בשיעור, ואפילו לא בשיעור לכל אורכו, היה ברור הדבר: כי הרב סייג את דבריו היטב לפני ואחרי. אבל מניב חתך, ערך ואיך נאמר זאת הכי-בעדינות: סילף במתכוון.

אז אמנם הוא לא הוחזר עתה למשרת כתב החינוך, אלא לתחום התחקירים, שזה מילה מכובסת לכיבוס הפייק ניוז שהוא ניסה למכור לצופים, נכשל, והתנצל רק לאחר שאתר "פרספקטיבה" חשף את קלונו.

מילא מניב. הוא צריך להתפרנס. אבל מערכת חדשות 13, מה היא חושבת לעצמה כשהיא מחזירה אותו - ועוד לתפקיד רוחב כמו דסק התחקירים?! שאת המיומנות שלו בעריכת קטעים סלקטיבית, מכוונת, מגמתית ומסולפת, תוך הצגת שקרים כפשוטם, הוא לא ייקח איתו לתפקיד החדש?!

מתברר שמערכת חדשות 13, כמו גם מערכות תקשורת אחרות, פשוט מעוניינות בכתבים כאלו: נועזים, חצופים, רעבים להצלחה בכל מחיר, מוכנים לרמות, לשקר, לסלף בדרך למעט רייטינג.

רוצים עוד הוכחות? יש הרבה, ורק מהתקופה האחרונה.

נישאר בחדשות 13: מדי יום משודרת בערוץ זה התכנית כלכלית-צרכנית-חברתית "הכל כלול" בהגשתה של סיוון כהן. בתכנית כלכלית, בשונה מתכנית אירוח, מוסיקה, בישול או קוסמטיקה, חשוב מאד הדיוק. אסור להתבלבל בין 70 מיליון ל-75 מיליון, בין תשומות לתפוקות, ובין ריבית פריים לריבית רגילה. ואת מי הושיבו בחזית התכנית הימית הזו? – את סיוון כהן. שעוד בשנת 2002 זכתה שרה נתניהו בתביעת דיבה נגדה, נגד עיתון "כל העיר" שבו עבדה ונגד עורכו, בעקבות שתי ידיעות לא-נכונות שפרסמה כהן בטור הרכילות. ב 2012 רעשה כל הארץ כשהתברר שסיון כהן, ככתבת החדשות של ערוץ 10, טענה בשידור חי, בראש מהדורת החדשות, כי ילדה ישראלית נחטפה בפארק שעשועים בחו"ל, גולחה וסוממה. חיש קל נחשף כי מדובר באגדה אורבנית ישנה ולעוסה, שכהן כלל לא דיברה עם הילדה ומשפחתה כפי שטענה, לא שוחחה עם הנהלת פארק כפי שטענה, ושאר ירקות. פשוט בלוף.

ערוץ 10 הזדעזע. קשה מאד לטפח אמון אצל הצופים – קל מאד לאבד אותו. כהן הודחה, והערוץ פירסם כי היא תעזוב מידית את עבודתה...וכעבור חודשיים בלבד היא חזרה להגיש את תכנית הבוקר של הערוץ,. כעבור שנה בלבד היא קודמה לתכנית "הכל כלול".

היום, מדי יום, היא מספרת לנו מה יקר ומה זול, מי מנצל קשישים ומי נדיב ללקוחותיו. ממש מופת לדיוק והקפדה על פרטים.

רוצים עוד הוכחה? בבקשה.

ערוץ 2 פירסם לפני כשנתיים וחצי כתבה מזעזעת על הרגלי הבילוי המקולקלים והמושחתים של הישראלים בבוקרשט. הכתב, עמרי קרונלנד, ומערכת אולפן שישי, תכנית הדגל של ערוץ 2, עמדו בתוקף מאחורי הנתונים, אלא שבמהירות התברר כי המערכת והכתב הם שיזמו את כל האירועים, ביימו אותם, ואף הציגו עובדות לא נכונות, כשהם יודעים היטב כי מדובר בעובדות לא נכונות. בעקבות חשיפת האתר "המקום הכי חם בגיהינום", (שוב, רק בעקבות חשיפה חיצונית כלי התקשורת מתנצלים) הושעה הכתב מעבודתו ועורך "אולפן שישי" הוצא לחופשה.

חרטה? הפקת לקחים? הסקת מסקנות? הצחקתם את ערוץ 2. שלושה חודשי חופשה הספיקו אז, וגם הכתב וגם העורך, שהיו שותפים בשכירת, הפקת וביום האירועים בכתבה – כולם חזרו לתפקידם, וממשיכים גם כיום לעבוד בתחום. הכתב ממשיך לעבוד ברשת 13, והעורך, איתי דנקנר, אף קודם למנהל הפרוגרמינג בקשת 12, וממשיך לנהל פרויקטים עבור חברת החדשות, בהם ועידת המשפיעים.

לקינוח, עוד אירוע, אחד מני-רבים: בפברואר 2013 פרסמה הדס שטייף, כתבת הפלילים של גלי צה"ל בדף הפייסבוק שלה ובגל"צ מקרה אונס של ילדה בת חמש ממודיעין עילית. כעבור זמן קצר התברר שלא היה ולא נברא, אך שטייף סירבה להתנצל על הפרסום. לפני שנתיים בדיוק, שטייף פירסמה שמספר נשים התלוננו בפניה שהן הוטרדו מינית בידי איש התקשורת נתן זהבי. זהבי הכחיש את ההאשמות, והגיש נגד שטייף תביעת דיבה בסך 1.8 מיליון ש"ח. במהלך המשפט התברר כי שטייף כלל לא נפגשה עם המתלוננת לפני הפרסום, לא הצליבה פרטים עם גורמים אחרים שנכחו במקום לטענת המתלוננת, ואף לא ניתנה לזהבי אפשרות סבירה להגיב לדברים לפני הפרסום. באפריל 2019 קיבל בית המשפט את תביעתו של זהבי וחייב את שטייף לשלם לזהבי 390 אלף ש"ח כפיצויים, בתוספת הוצאות משפט. מי שילם? אנחנו, האזרחים, מכספי המיסים שלנו. בטענה כי היא פרסמה שקר זה במסגרת עבודתה בגלי צה"ל.

מדוע כלי תקשורת מובילים כערוץ 2, חדשות 13 (לא כל כך מוביל...) וגלי צה"ל ממשיכים להעסיק מי שנתפסו פעם אחר פעם באי דיוק, ולעיתים אפילו בבידוי ראיות?

פשוט מאד: הם רוצים כתבים כאלו, עם סכין בין השיניים, שמוכנים לרמות כדי להשיג רייטינג.

אבל מה איתנו, האזרחים והצופים, למה אנחנו ממשיכים לצרוך את השקר המתמשך הזה?!