סרט פלא "בשם הבת"

צבי פישמן התרשם עמוקות מהסרט 'בשם הבת': "הסיפור מתאר ברגישות רבה התמודדות של משפחות שכולות עם אובדן יקיריהן".

צבי פישמן , ט' בחשון תש"פ

אפשר להגיד שהרבה זמן חיכינו לסרט "בשם הבת" של הבמאי הצעיר לירן שטרית (22), בוגר מגמת קולנוע בתל אביב.

סרט עלילתי בן 40 דקות המבטא את הצער והמאבק של ההורים השכולים, נפגעי הטרור. הדרמה מגוללת את סיפורו של אב שכול שאיבד את בתו בפיגוע בירושלים וכעט יוצא למסע חסר פשרות על מנת למנוע את שחרור רוצחה במסגרת עסקה פוליטית.

הסיפור מתאר ברגישות רבה התמודדות של משפחות שכולות עם אובדן יקיריהן, ובדילמת התגובה לכאב הבלתי פוסקת.

אפשר בהחלט להגיד שהסרט הוא ימני ולאומי, אבל זה לא סרט תעמולה כמו הרבה סרטים ישראלים שמאלנים. אני לא חושב שהבמאי יצא לדרך עם הכוונה להפיק סרט "ימני", אלא להביע את הקושי הגדול להתמודד עם אי-הצדק הקיים אל מול הרגשות טבעיות של נקמה.

שטרית אומר: "כישראלי צפיתי פעמים רבות בהורים שכולים נאבקים בכל כוחם נגד שחרור מחבלים אשר רצחו את יקיריהם. הזדהיתי עם כאבם הנורא ותחושתם כי נעשה עוול ועיוות מוחלט של הצדק. בעוד הם מצולקים לעד בשל אובדנם, רוצחי יקיריהם יוצאים לחופשי בשם "טובת הכלל".

"כאדם וכיוצר מצאתי את עצמי מהרהר רבות במושג הצדק, מנסה להגדירו ולפעול על פיו בחיי האישיים, בהם לא אוכל לסבול מצב של חוסר צדק, ואעשה הכל על מנת שמי שפגע בי או שהיטיב עימי יבוא על גמולו. סרטיי הקודמים עוסקים כולם בעיוות של הצדק והצורך לתקנו בכל מחיר, וכך גם סרט זה".

לפלא הדבר ששחקנים מקצועיים הסכימו לשחק בסרט, שבאוריינטציה שלו הוא ההפך מהסרטים הישראלים שבדרך כלל בעד הפלסטינים ולעיתים בעד המחבלים.

במאמר של אלדד בק על הסרט ב"ישראל היום", הוא חשף: "לאחר שלא הצליח להשיג מימון מקרן קולנוע מסוימת (בטענה שהסרט לא עומד בקריטריון של סרט קצר, אף שהוא נשקל לקטגוריה הזו בפרס אופיר), מימנה משפחת היוצר את הסרט. מי יודע, אולי דווקא בזכות העצמאות, שטרית היה מוגן מהתערבות "תסריטאית" של לקטורים בועדות שיפוט.

השחקן נתן רביץ מופיע בתפקיד המאתגר של האב השכול. המשחק שלו מאוד משכנע. למרות שיש רגעים חלשים בתסריט, הם בטלים בשישים ביחס לעומק הסיפור והדרמה המוצלחת שמגיעה לשיא בלתי נשכח.

כעת שטרית עובר עם הסרט באופן עצמאי מעיר לעיר, כשהוא ורביץ מופיעים בסוף ההקרנה כדי לשוחח עם הקהל. אחרי הקרנת הבכורה בסינמטק תל אביב, הקרנות נוספות יתקיימו בקולנוע שדרות – 13.11 בשעה 20:00. קולנוע אילת – 5.11 בשעה 20:00. קולנוע דימונה – 6.11 בשעה 20:00. סינמה מעלות – 7.11 בשעה 21:00. בית יד לבנים רעננה – 11.11 בשעה 20:00. סינמטק ירושלים – 12.11 בשעה 20:00. סינמטק ירושלים – 17.11 בשעה 20:00. קולנוע באר שבע – 18.11 בשעה 20:00. קולנוע עממי חיפה -23.11 בשעה 21:00