הערה על יוהרה

אל"מ במיל' טל בראון , י"ב בחשון תש"פ

בשבוע שעבר, עת שבתי לביתי משירות מילואים לאחר התנתקות מהחדשות, מהתיקים ומהמספרים לאלפיהם, כפי שעשו רבים וטובים מבניה ובנותיה של הארץ הזו בסדיר ובמילואים, גיליתי לפתע שאם אני חושב חו"ח אחרת ממפקדי בעבר, האלוף במילואים יאיר גולן, אזי יש סיכוי סביר שאחשב מעתה בעיניו ובעיני תומכיו ומצביעיו כ"לא יהודי ולא ציוני" לכאורה. הכצעקתה?

הסתבר לי שהאלוף במיל' והח"כ בהווה מטעם המחנה הדמוקרטי, המוכר בזכות אמירותיו השנויות במחלוקת מאז היותו לובש מדים ועד לאחרונה כלובש חליפות, התראיין ביום רביעי האחרון, לכתבה של בר שם אור בתכנית "הצינור" שזכתה לתהודה רבה באמצעי תקשורת רבים.

בכתבה התבטא ח"כ יאיר גולן בלשון יהירה למדיי המעידה על אופיו יותר מכל, להלן כמה דוגמאות לשיפוטכם:
בתגובה לביקורות לגיטימיות להן זכה בהיותו שליח ציבור במדינה דמוקרטית מפי תומכי ימין ופוליטיקאים, בגין התבטאויותיו בנאומיו הפומביים אודות מצב החברה והמדיניות הישראלית, הגיב הוא באלו הדברים: "תקן אותי אם אני טועה, אף אחד מהמבקרים האלה לא השתתף בכמות המעצרים שאני או השתתפתי בהם או הובלתי אותם".

האלוף במיל' גולן שכח, במקרה הטוב, שהוא לא מנהל דיונים ונושא נאומים בצבא בפני קהלים "שבויים", המחויבים לשבת בטקסים או סביב לשולחן הדיונים בראשותו. אירועים ומופעים בהם יכול היה הוא, מתוקף סמכותו, להסות את הנוכחים. יאיר גולן בחר שוב שלא להתמודד עניינית עם הביקורת המופנית כלפיו וברח לאזור הנוחות שלו, הנשען על עברו הצבאי, במקום להתמודד נכוחה עם ביקורת עניינית יותר או פחות ולגיטימית בוודאי, מפי אנשים שיתכן ויש ביניהם לפחות אינטליגנט ימני אחד רחמנא ליצלן, בעל זכויות שאינן נופלות משל יאיר גולן שאינו מצטיין בהלכות צניעות לכאורה, כיאה למפקדים ברמתו. 

כשנשאל יאיר גולן על ידי המראיין באם הוא מתחרט על אמירותיו כסגן הרמטכ"ל בנאום "התהליכים" הידוע, שנשא בערב יום השואה 2016, בו אמר: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט ומציאת עדויות להם כאן בקרבנו היום, ב-2016", ואף לא חזר בו מדבריו אלו, אך כן חזר עליהם במסגרת מסע הבחירות של המחנה הדמוקרטי לכנסת ישראל, השיב האלוף במיל' בביטול ובנפנוף יד מזלזל: "לא מתחרט על כלום". 

"כשאני מסתכל על פעילי הימין האלה אני אומר להם דבר אחד: שכחתם מה זה להיות ציונים כי אתם לא רוצים מדינה עם רוב יהודי מוצק. שכחתם מה זה להיות יהודים כי דיכוי של עם אחר זה לא יהודי בעיני. אתם לא יהודים ולא ציונים". דברים קשים אלו נשא יאיר גולן בנחרצות ובתקיפות, תוך נפנוף ידיים ושפת גוף המזכירה נחרצות ודמגוגיה מתקופות אחרות בהיסטוריה... אפרופו זיהוי מגמות.

ההנחה היחידה שקיבל מי ש"אינו יהודי או ציוני" לשיטתו של פוסק הדור במחנה הדמוקרטי וצייד הנאצים הישראלי בפוטנציה לכאורה, היא כי אדם זה לא יקרא או יחשב כבוגד בעיניו. ממש נחמה פורתא, שהרי את המילה "בוגד" אל לו לאיש מחנה השמאל להזכיר, בוודאי שלא בשבוע בו חל יום הזיכרון לרצח רבין, בכדי שלא ייתפס חלילה כעושה שימוש במושג המזוהה עם התקפות הימין וההסתה כנגד ראש הממשלה המנוח. 

בהמשך הריאיון, כשחרצובות לשונו של יאיר "מאירות" את המסך ואת פניו של המראיין, קוטע דוברו המלומד של חבר הכנסת גולן את הריאיון ומנסה ללמד את הכתב המיומן הלכות בשאלת שאלות עומק, כך שיאפשרו לאלוף במיל' ההולך ומסתבך, שלא לומר מתבוסס באימרות פיו, להיחלץ מהבוץ שיצר ולדברר את רעיונותיו הציוניים והיהודיים האמיתיים לכאורה, טוב יותר.

לסיכום, יאיר גולן היה ויישאר לוחם ומפקד עתיר זכויות. על מנת שהישגיו בעבר לא ימחו או ישכחו במהירה, ודבריו ישמעו באוזן כרויה ונפש חפצה, גם אם ללא הסכמה, מוטב שיסגל לעצמו תכונה של צניעות ופחות יוהרה. מוטב לכולנו שהח"כ הצעיר ייזכר כיאיר ולא כיהיר גולן.