הקמיקאזה של ויצ"ו

זעקת ארגוני הנשים היא עשיית פוליטיקה קטנה על ראשי הנרצחות, מדובר בפופוליזם זול במקרה הטוב או פאשיזם מסוג חדש.

איתמר סג"ל , י"ב בחשון תש"פ

הזעקה של ארגוני הנשים אל מול אירועי הרצח נשמעת היטב. נשים נרצחות ברחוב, המדינה עסוקה בזוטות והקולר בצווארי הפוליטיקאים.

עם כל הצער, מדובר בשקר. כולם הרי יודעים, שאת רצח מיכל סלה כמעט בודאות לא היה ניתן למנוע, בשום דרך. שום תקציב לא היה מונע גם את רצח אסתי אהרונוביץ', אלא אם כן כוונתכן, ארגוני הנשים, שהמדינה תשים חייל, שוטר, או לפחות מצלמות אבטחה מטעם מדינת ישראל בכל בית ובית.

מדובר בפוליטיקה קטנה על ראשי הנרצחות, בפופוליזם זול במקרה הטוב או סוג של פאשיזם מסוג חדש המצפה ודורש מהמדינה לפתור כל עניין, גם במקום בו התערבות חודרנית שלה עלולה רק להזיק.

כל רצח כואב, כל אדם עולם ומלואו, ודמיהם צועקים מן האדמה. ובכל זאת, המספרים לא משקרים. זה לא תמיד נעים, זה לא תמיד מה שחשבנו, זה בעיקר מה שלא רוצים שנחשוב, אך זו האמת – כי כפי שהצביע קלמן ליבסקינד במאמרו בשבת האחרונה בעיתון מעריב, בעוד האוכלוסייה בישראל גדלה באחוזים ניכרים, רמת האלימות בקרב האוכלוסייה היהודית, בפרט נתוני מקרי רצח נשים בתוך המשפחה, הולכים ופוחתים.

ארגוני הנשים מכירים את הנתונים הללו היטב. גם ב'ויצו' יודעים בדיוק במה דברים אמורים. אך כל זה לא מפריע להן לטשטש, לעקם מספרים, להוסיף לנתונים מקרי רצח שאינן על רקע משפחה כלל וכלל, ובעיקר לזרוע הרבה פחד, שנאה ומדון בין נשים וגברים, תוך יצירת אוירת בהלה ופחד והעמדת תמרור אזהרה בפני כל אשה ואשה מפני בעלה הרוצח בפוטנציה. המטרה, ככל הנראה, נעוצה בשורת התקציב. 

ישנם מקרי רצח בעולם, מאז רצח קין את הבל אחיו. זה עצוב וכואב, אך לא חדש. וברוך ה', זה נמצא בירידה תלולה. ובכן, אם המטרה למגר את מקרי הרצח כליל, איני סבור כי קיים אדם מטורף שהחליט בטירופו לרצוח את אשתו שיראה את זעקות השבר בעיתונות, את מאמרי הדעה וההפגנות ויעצור בו.

הנזק לעומת זאת, גדול מנשוא. בישראל למעלה ממיליון זוגות, רובם המוחלט חי בשלום, שלוה ונחת, אינם חוששים זה מזו, אוהבים זו את זה והיו שמחים לחיות יחד עד יום מותם. אגב, הרבה זוגות מתגרשים בישראל, יותר מאשר פעם. גם כאן, רוב מוחלט מבין המקרים מסתיים בדרכי נועם, לאחר דין ודברים, אומר ופשרה. מיעוט קטן מבין המקרים נגמר בפיצוץ מכוער, בשנאה ומדון ובסכסוך ארוך שנים. מיעוט אפסי מבין כל אלה נגמר באלימות.

כוונתן של ויצו, שדולת הנשים וכל השאר אולי רצויה, אך מעשיהן פסולים ביותר. אם הן חושבות כי קידוש מלחמה על כל גברי העולם תסייענה להן או תמנענה מקרי אלימות, יש להן טעות. הקמפיין להפיכת כל גבר למסוכן, מטריד או רוצח בפוטנציה, מזיק וכבר גובה מחיר כבד מהערכים היקרים ביותר לכולנו – האהבה והמשפחה. זוהי מלחמת קמיקאזה שיורה לכל כיוון ואינה חשה לאבידות שהיא עצמה משלמת. העמדת הגברים והנשים כשני מחנות הנלחמים ונאבקים זה בזה על כח שליטה וכבוד מסוכנת. זוהי מלחמה שאין בה מנצחים, וגם לא מנצחות, אלא אם כן המטרה נגמרת בתשומת לב ובתקציבים.   

שלמות המשפחה חשובה עבורכן? מצוין. יש הרבה מה לעשות. מעמד המשפחה בישראל סובל מפיחות מחריד, וישמח לכל חיזוק, כלכלי או נפשי. מרכזי חוסן למשפחה, קורסים להורות וזוגיות וסיוע במיסוי מוצרים כגון רכב בעל 7 מקומות, מטרנה או חיתולים, כל אלו בהחלט עלולים להועיל.

מעמד האשה חשוב עבורכן? מעולה. פעלו להפסקת ההחפצה וחסימת אתרי הפורנו. המשיכו בפעילות הברוכה לסיוע לנשים לצאת ממעגל הזנות, פעלו להארכת חופשת הלידה בתשלום והרחבת הדרכות הורים בגידול תינוקות, זה עדיף בהרבה משפיכת התינוק עם המים.