הפרד והשמד

המדיניות הישראלית שראתה בחמאס ארגון טרור האחראי על כל הנעשה ברצועת עזה השתנתה במשהו בסבב הנוכחי.

תגיות: טל בראון
אל"מ במיל' טל בראון , י"ז בחשון תש"פ

בעזה יש מספר ארגוני טרור, מלבד החמאס והג’יהאד האסלאמי, שמבליחים מעת לעת ומשגרים ציוץ או רקטה לחלל האוויר.

חלק מאותם ארגוני טרור נחשבים כקטנים יחסית ולפיכך פחות מוכרים לציבור הרחב. חלקם סרים למרותו של ארגון החמאס, בדרך כלל מפאת פחד ויראה, יותר מאשר אהדה, הסכמה והקשבה למנהיגיו.

חלק מהארגונים הינם פלגים, שכשמם כן הם- התפלגו מארגון הגג לאור אי הסכמות על דרכי פעולה מסוימות ומאבקי הנהגה וכוח פנימיים, עם רעיונות ושאיפות שעלו בדעתם או הוכוונו על ידי גורמי חוץ, יחד עם מקורות תמיכה ומשאבים ממקורות זרים ושונים. 

במצב דברים (או שברים) שכזה, המזכיר ולו במעט מצב דברים אחר במקומות אחרים באזורנו, תמיד יהיה מישהו לא מרוצה, שלא קיבל את מבוקשו או שלא הקשיבו לו, העלו בו את חמתו ופגעו בכבודו, עד כדי ש״אילצו״ אותו לפרוש מביתו האידאולוגי והפיזי ולהקים ארגון אחר, שלעיתים יחשב כ"מיותר" או "סורר", שיעשה כאוות נפשו כשעתותיו בידו, ויגרור את כולם לסבב מהלומות ולהתמודדות מסוג זה או אחר, שאינה אחראית או רצויה בהכרח באותה שעה או שנה. 

כך ככל הנראה נשברה הפסקת האש עליה דווח ביום חמישי ה-14 בנובמבר, בין ישראל לג’יהאד האסלאמי בעזה, שעה שהחל ירי של ״חוליות לא מרוצות של הג’יהאד״ או "חוליות סוררות" כפי שהגדירו זאת אי אילו פרשנים ויודעי דבר בערוצי התקשורת השונים. 

או אז נשאלת השאלה מדוע זה לא לפגוע רק בפעילי החוליות שאינן מרוצות? כך יישארו רק אלו שמרוצים והשלום יפרוץ היישר מהפינה הדרום מערבית של מדינת ישראל תוך זמן קצר. 

המדיניות הישראלית שראתה בחמאס ארגון טרור האחראי על כל הנעשה ברצועת עזה ובכלל זאת ירי, ניסיונות חדירה לשטח ישראל ופעולות טרור עממי, ניכר שהשתנתה במשהו בסבב הנוכחי. האם זהו צורך או הכרח? האם זה טוב או רע לישראל?

מחד, יש בתגובה הישראלית הוכחה לארגון החמאס שאפשר לנהוג בהם אחרת, לטוב ולרע. בהתנהלות מושכלת ואחראית מצדם, עשויה ישראל לסייע בידם להיפטר מאויביהם הפנימיים ולבסס את שלטונם ומעמדם בקרב התושבים, בעוד ידיהם יישארו נקיות מדם הסוררים מבני עמם.

בהתנהגות פחות אחראית עלולים אף הם לשלם בראשי מנהיגיהם במסגרת הסיכולים הממוקדים. שהרי ישראל הוכיחה כי כשצריך אז צריך והדבר יתבצע ללא התראה מוקדמת בהכרח, כאמרת הקלישאה הידועה: "כל האופציות מונחות על השולחן" או תלויות מתחת לכנף המטוס.

מאידך, התנהלות ישראל מעצימה את החמאס ומעניקה לו מעין "פטור רשמי" מנשיאה באחריות הכוללת לנעשה בשטחו, כפי שהועבר לו במסרים ברורים עד לא מכבר.

בהינתן אפשרות זו יש לשאול מה יהא בעתיד הקרוב לכשיקום פלג חדש של ״המדוכאים עלי אדמות״ וירה עלינו רקטה מסוג "בטטה 1" לזכר השהיד "אנעל אבו"? האם אז נצוד ונפגע רק בקרקעות, תשתיות וראשי הארגון הסורר החדש? הדבר עלול לחשוף את ישראל, למרות יכולותיה הגבוהות והמודיעין האיכותי, למניפולציות ערביות שיהפכו את ישראל לפותר הסכסוכים הפנימיים וזרוע אכיפה, בעל כורחה.

כן עלול הדבר להצר ולהגביל את מנעד אפשרויות הפעולה ההתקפית הישראלית לאור אילוצים אובייקטיביים וקיימים אליהם ייווסף הרצון להימנע מפגיעה בחברי ארגון טרור אחר, שיושב על הגדר תרתי משמע, בשקט לעת עתה, לכאורה. 

אחרי שהזכרנו את כל זאת, יש בי את האמון המלא בראשי מערכת הביטחון, ברמטכ"ל ובראש השב"כ בפרט, המציגים בפני ראש הממשלה דרכי פעולה אפשריות ורצויות, הכוללות את מירב המשמעויות והנגזרות. הפועלים בתבונה, בנחישות ובתקיפות למען בטחון וניצחון ישראל.

*הערה- אין לייחס בכתוב במאמר זה כוונה להשוות חו"ח את מצב הדברים בעזה לארגון, תנועה או מפלגה דמיונית, לגיטימית ונאורה ככל שתהיה בפוליטיקה הפנימית המופלאה של מדינת ישראל הדמוקרטית.