המלחמה על צביונה של המדינה

בחירות שלישיות עדיפות על פני ממשלה שכדי להקים אותה נצטרך לכרוע למשיחיות השקר והפגיעה בצביון היהודי של המדינה.

הרב יהודה מלמד , כ"ג בחשון תש"פ

מה שעומד כרגע זה הברירה בין להענות לדרישות המרחיקות לכת המזעזעות של ליברמן ולפיד לבין בחירות שלישיות.

הדרישות האלו משמעותן להפקיע את התוכן היהודי של המדינה להפוך את רשות הרבים לחילונית לגמרי. במצב זה ברור שאסור להיכנע והליכה לבחירות היא לא כורח אלא ביטוי לעמידה על עקרונות והכרה בערך של הזהות היהודית כמרכיב מרכזי בטעם הקיום של המדינה.  

אין מקום לפשרה. כיוון שהצד השני לא מחפש פשרות. ראינו את ההתנהגות של ליברמן ביחס לחוק הגיוס והוא הדין בשאר העניינים. בתוך המשא ומתן צוטט מנכ"ל ישראל חופשית באומרו שאסור להתפשר על כלום וצריך לעשות הכל כדי להרחיק את המדינה ממדינת הלכה. כלומר יש כאן מאבק עקרוני שכבר מזמן אינו עוסק בדאגה לנוחות של אנשים, אלא רצון לשנות את פניה של מדינת ישראל ולהפוך אותה לעוד מדינה כמו אירופה.

עלילה. בתוך כל זה צריך לשים לב שיש בכל הדיון הזה תעמולת כזב שגובלת בעלילה של ממש. בפועל מה שקרה בשנים האחרונות הוא שהסטטוס קוו בענייני דת שהיה קיים מאז קום המדינה נשחק מאד בעיקר לכיוון החילוני. למרות זו מוכרים לאנשים לוקש שאנחנו כאילו תיכף מגיעים למצב של מדינת הלכה. במשך החודשים לפני הבחירות כשהעיתונאים הדליפו שהחרדים מעוניינים לחוקק חוק שיאפשר הופעות נפרדות על פי הלכה, אמר ליברמן הנה רוצים לעשות פה מדינת הלכה. והרי כל האיסור על ההופעות נפרדות הוא חדש ממש. זוהי "חומרא" חילונית שבאה מההשקפה הפרוגרסיבית הקיצונית. המשפטנים דחפו אליה ויש איזו החלטת ממשלה מעורפלת שהם מנצלים אותה עד תום.  וכאשר בתגובה לזה יש ניסיון להגן על זכויות הדתיים, ולשמר את המצב שהיה קיים עד לפני שנים ספורות, לזה הוא קורה מדינת הלכה אין זה אלא תעמולת שקר. 

גאולה הפוכה. אלו שרוצים לבטל את כל החוקים בענייני דת לא באו לדאוג לנוחות של אנשים אלא יש להם אמונה כמעט משיחית, שאם נשיל מעלינו כל סימני היהדות לפחות ברשות הרבים, אז נגיע להיות מדינת מתקדמת אירופאית ויהיה כאן גן עדן עלי אדמות ממש כמו סקנדינביה. זה ממש כמו שבעולם הקומוניסטי האמינו שאם נמחוק את הדתות = הדעות הקדומות, תבוא הגאולה.

לכן המלחמה ב"הדרת נשים" שנעשית תוך רמיסת החופש של אנשים לעשות כרצונם. לכן ההתעקשות שאנשים לא רק יוכלו ברשות היחיד לעשות כרצונם בענייני זוגיות אלא שדווקא הדבר ייעשה ברשות הרבים באופן רשמי, ועוד. ואתה עומד ומתפלא באירופה הם מקנאים? במקום שיש ילודה שלילית? במקום שאין שום גבורה אמיתית להלחם נגד כוחות הרשע שבעולם? במקום שיש ניכור למדינת ישראל? מקום שיש גם היום קושי גדול לקיים חיים יהודים נורמאליים? במקום שמחק את הדת והביא לשתי מלחמות עולם נוראות? במקום שמבחינות רבות נמצא בשקיעה, בזה מקנאים? 

והרי לא גאולה תבוא מזה אלא צרה צרורה. כי טעם הקיום שלנו כיהודים בארץ ישראל, והסיבה העמוקה להיות כאן ולא במדינה מערבית ככל שתהיה, זו רק העובדה שאנו ממשיכים את מורשת אבותינו מגשימים כאן את חלומותיהם. הרצל הבין שההמונים שיזרמו לארץ ישראל לא יבואו מהמתבוללים שחולמים על תרבות אירופה, אלא מאלה שדבוקים במסורת. במידה רבה הבינו את זה גם מייסדי המדינה כאשר הסכימו לססטוס קוו ההסטורי. ובאמת זהו טעם הקיום של האדם בכלל, כאשר יש לו רצף, כאשר יש לו מורשת אבות, כאשר יש לו אלוקים. במובן זה האירופאים יש להם הרבה מה ללמוד מאתנו ולא אנחנו מהם. 

לכן ממשלת אחדות ששומרת על הקיים, ועוסקת בדברים שמוסכמים על כולם, ביטחון כלכלה בריאות חינוך וכו' זה מצוין תמיד ובוודאי במצבנו. אבל ממשלה שכדי להקים אותה נצטרך לכרוע להשתחוות לעבודה זרה הזו, למשיחיות השקר הזו, חס וחלילה, ובוודאי בחירות עדיפות על זה ואפילו תיקו נצחי של עשר שנים עדיף על זה. אנחנו נעשה את שלנו וננסה לשכנע את הציבור ולהסביר לו איך רוצים לקחת ממנו את הדברים הכי יקרים שיש לו. אם נצליח- טוב, ואם לא- זכינו שעשינו כל מה שיכולנו וד' יעשה הטוב בעיניו.