תרומתו האחרונה של נתניהו

בנימין שיינברג , כ"ו בחשון תש"פ

א. האם הפרקליטות שמאלנית? אינני יודע, אבל היא בהחלט שיכורת כוח.

קשה לומר על ארגון כל כך גדול שהוא שמאלני. אני מניח שהוא מורכב מאנשים רבים מכל גווני הקשת הפוליטית. אבל ההתנהלות שלהם כבר שנים רבות מראה שהם הפכו לשיכורי כוח.

כשמסתכלים אחורה רואים שבעשרים וחמש השנים האחרונות לא היה אף ראש ממשלה שלא נחקר במהלך כהונתו.

זה הזוי! 

האם המנהיגים שלנו באמת כל כך מושחתים? או שפשוט בפרקליטות התאהבו בעמדה של נקיי הכפיים, טהורי הדעת ומתקני העולם?

תחשבו איזה פיתוי זה, לדעת שיש לכם בידיים את הכוח לקבוע מי יהיה שר ומי יאלץ להתפטר, מי יכול לכהן כראש ממשלה ומי לא.

וכידוע, עם כוח גדול וביקורת מועטה עלולה להגיע שחיתות גדולה.

לנבחרי ציבור יש אמנם כוח גדול בידיים, אבל לפחות יש עליהם ביקורת שיפוטית מצד אחד וביקורת ציבורית מצד שני. אם יעברו על החוק יעמדו לדין; אם ימעלו בשליחותם לא ייבחרו מחדש.

למשפטנים אין לא את זה ולא את זה.

ב. במקרה של נתניהו, שכרון הכוח של הפרקליטות קיבל רוח גבית מהתקשורת. לעומת הפרקליטות, התקשורת בהחלט כן שמאלנית. כבר עשרים וחמש שנה היא מנהלת מלחמת חורמה בנתניהו כנציג מחנה הימין כולו.

רוב מוחלט של התקשורת מעוניין בהחלפת השלטון, וחלקים גדולים מידי ממנה גם פועלים בפועל לשם כך. השילוב בין המוסרנות של הפרקליטות לבין הלהיטות של התקשורת הוביל לתוצאה שקיבלנו בשבוע שעבר.

ג. לאור כל זאת, אסור לנתניהו לוותר על השלטון. זה ייתן לכל הגורמים המתנגדים לו את תמונת הניצחון שהם מחפשים.

כאמור, ההתנגדות לנתניהו היא במידה רבה התנגדות לימין, וויתור שלו יפגע במחנה כולו. ומה יחשוב המנהיג הבא של הימין, כשידע שזה מה שמחכה לו?

ד. אבל מצד שני, אולי באמת הגענו לנקודה שבה נתניהו יותר מזיק למחנה מאשר מועיל לו? נתניהו הוא מנהיג אדיר, בקנה מידה היסטורי. אבל אין לך אדם שאין לו תחליף.

יש במחנה הימין לא מעט אנשים טובים וראויים שיכולים להנהיג את המדינה למקומות שאנחנו רוצים. בחלק מן הדברים הם יהיו טובים יותר מנתניהו, בחלק פחות, אבל הם בהחלט מסוגלים.

ברמה הפוליטית צעד כזה עשוי לחזק משמעותית את גוש הימין, כאשר רבים מאנשי רק-לא-ביבי יחזרו הביתה. אז אולי באמת הגיע הזמן? דילמה קשה, אין לי תשובה טובה.

ה. ואולי אפשר להפוך את המשבר להזדמנות. להבהיר למועמד הימין הבא שאם הוא רוצה לקבל את קולותינו, הוא צריך להתחייב באופן ברור על שינויים עמוקים במערכת המשפט.

להעביר את פסקת ההתגברות, שתאפשר סוף סוף את חקיקת חוק ההסדרה וחוק הגיוס ותיתן יכולת לפעול לגירוש המסתננים. לשנות את שיטת מינוי שופטי העליון. להפריד בין תפקיד היועץ המשפטי לממשלה לתפקיד התובע הכללי. 

על זה צריך להיות הקמפיין הבא, כך שביום שאחרי הבחירות יהיה מנדט ברור לקדם את השינויים שכל כך נדרשים.

תקופת נתניהו ככל הנראה מתקרבת לסופה. אפשר לנסות להתכחש למציאות, אבל קשה יהיה לשנות אותה. נכון, לא כך זה צריך היה לקרות. מגיע לנתניהו סיום הוגן יותר אחרי כל מה שהוא פעל למען המדינה וקידם אותה.

אבל אם בזכות הדרך העקומה שבה הוא יורד מהבמה נצליח סוף סוף לעצור את הסחף המשפטי ולהחזיר את הריבונות לידי העם, אזי גם השבוע האחרון עוד ייזכר כפרק מפואר בתולדות תרומת בנימין נתניהו למדינת ישראל.