גם לראש הממשלה עומדת חזקת החפות

הרב ד"ר חיים שיין , כ"ו בחשון תש"פ

אכן יום עצוב בישראל. החלטת היועץ המשפטי להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה כולל בעבירת שוחד, אין להקל בה ראש. למען האמת לא הופתעתי.

למנדלבליט לא היתה באמת אפשרות אחרת. כל החלטה לסגור תיקים או לרדת מעבירת השוחד היתה גוררת - ואפילו מחייבת - התפטרות  פרקליטים שבזבזו מיליוני שקלים לריק וניהלו חקירה מגמתית ורשלנית.

שיתוף פעולה בין משטרה, פרקליטות וכלי תקשורת, השיג את מטרתו. בכפוף להוראות החסינות, ייתכן שיוגש כתב אישום. ההכרעה לאחר דיון בבית המשפט לא מעניינת. 

מנדלבליט, שי ניצן וליאת בן ארי, כמו גם בכירי המשטרה, לא יכהנו בתפקידיהם בעוד שנים, כשהדיון בבית המשפט יסתיים. הם לא יצטרכו לענות על שאלות שיהיו בוודאות קשות ומביכות.

למרות הסברי היועמ"ש באשר לאופן קבלת החלטתו, אינני מצליח להשתחרר מתחושה מעיקה שאינטרסים פוליטיים, יהירות ושיכרון כוח, צדקנות וטהרנות מזויפת חברו יחדו על מנת להוכיח לציבור מי שולט במדינה. 

אין עוד צורך בקלפי - בחדרי חקירות ובמשרדי פרקליטים מתקבלות הכרעות כחלופה לדמוקרטיה מתוקנת. גורמים  במערכת אכיפת החוק שיתפו פעולה זדונית ומרושעת עם כלי תקשורת, והזינו אותם בהדלפות בלתי פוסקות. 

מדי ערב אזרחי ישראל נחשפו לתמלילי חקירות, לדיווחים מגמתיים ולמידע רקע, מתוך מגמה אחת ויחידה, לבצע סיכול ממוקד לראש הממשלה ולהרשיע אותו בחוצות העיר ובשווקים. הם היו בטוחים שנתניהו יוכנס לתוך צוללת וישקע, משעניין הצוללות לא צלח, הם עברו לתיק 4000 בתקווה שהסיבים האופטיים יגרמו לו כוויות פוליטיות קשות. 

התביעה אמורה להוכיח בבית המשפט מעל לכל ספק סביר את אשמת הנאשם. בעניין נתניהו התנהלות מערכת אכיפת החוק, שללה ממנו את הזכות היסודית לחפות, ופגעה נואשות במהות הגדרת כבוד האדם. שי ניצן וחבריו, בשליחות הכל שפיט והכל שליט, העבירו את המערכה לשווקים ולרחובות. ביחד עם התקשורת שפטו, גזרו את הדין והוציאו אותו לפועל. 

רק לאחרונה התבררו עובדות חדשות באשר לאופן שבו גויסו עדי המדינה. שיטות חקירה שהובאו למשטרה מהשב"כ, גרמו לאנשים קרובים לראש הממשלה, שנסחטו באיומים, להיות עדי מדינה. הכל הוכשר על מנת להפליל את ראש הממשלה, תוך התעלמות ממעשים פליליים לכאורה. כולל התעלמות ממכתב הזוי ששלח שי ניצן לשופטים מכהנים בבית המשפט שבו יתנהל התיק נגד ראש הממשלה. מדהימה לא פחות העובדה שהמערכת סירבה לחקור את המעשים הפליליים לכאורה שבוצעו על ידי אנשיה.

לראש הממשלה, כמו לכל אזרח, עומדת חזקת החפות. כל אלה שרוממות החוק בגרונם חייבים גם להפנים שיש חוקים ברורים העוסקים בחסינות ובחקיקה המיוחדת שנוגעת לראש הממשלה. חקיקה שלפיה ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום אינו חייב להתפטר. 

כתב האישום נגד ראש הממשלה מעלה שאלות ראייתיות ומשפטיות כבדות. יש לקוות שראש הממשלה ייאבק על חפותו. אם ראש הממשלה ירים ידיים, גם אלה שיבואו אחריו יאוימו בהגשת כתבי אישום אם ההתנהלות שלהם לא תמצא חן בעיני בעלי העניין בפרקליטות ובתקשורת. הממד החמישי, עסקאות נשק, עבריינות מין, וסוגיות מתחום הקרקעות יצוצו מיד. אם לא נגן על הדמוקרטיה - היא לא תגן עלינו.  

באדיבות ישראל היום