האם 'החגורה השחורה' מרתיעה?

הרב חיים מרקוביץ מסביר על הרתעה ומדוע אי אפשר לומר שהיא קיימת בעימות שלנו מול המחבלים בעזה.

הרב חיים מרקוביץ , ל' בחשון תש"פ

ירי הרקטות מעזה שהתרחש אתמול הביא אותי להרהר שוב במשמעות המילה "הרתעה".

"הרתעה" זו מילה גדולה, משום שאנחנו יכולים להשתמש בה בכל עת, תמיד אנחנו יכולים לומר "עכשיו זה יקרה", ואף אחד לא יוכל להוכיח שאנו טועים, עד לסבב הבא, והאם אז מתברר למפרע שאנו טועים? לא. משום שגם אם הסבב התרחש שבועיים אחר הסבב הקודם, תמיד אפשר לומר: "ההרתעה החזיקה מעמד שבועיים..."

אבל לא זה העניין. העניין הוא אחר לגמרי, משום שבאמת המעמיק לחשוב יבין עד מהרה, שבכלל לא בהרתעה עסקינן, אלא פשוט באירוע שיותר דומה לעסקה כלכלית – תן וקח! הא כיצד?

הרתעה היא עניין נפשי, אדם מורתע הוא אדם מפוחד. אדם פוחד מהבלתי נודע, ממה שברור וידוע לא פוחדים, איתו מתמודדים. 

בתקופה האחרונה תגובת צה"ל לירי הרקטות צפויה וידועה מראש: תקיפות מהאוויר, ירי תלול מסלול, ולכל היותר בירי שטוח מסלול מטנקים וכד', למטרות שהם בדרך כלל ריקות מאדם. הם יכולות להיות "אתרי ייצור של אמצעי לחימה", אזורי אימונים שונים, עמדות ריקות, אולי ספינה נוספת של כח ימי, ובמקרה הקיצוני – מנהרה. ובכן החשבון שלהם הוא אפוא פשוט: אנחנו יורים שתי רקטות, צה"ל משיב בירי על מספר לא ידוע של מטרות שינוע אולי בין ארבע לשמונה. 

האם הירי הזה משתלם? התשובה היא כנראה כן... עובדה, הם יורים, אנחנו מגיבים. הכל בדיוק לפי הספר... מה מפתיע ומה מרתיע כאן? בנוסף על כך, לא רק שתגובה כזאת לא מרתיעה, היא אפילו מעוררת זלזול, האמירה שלהם היא פשוטה: האויב פוחד מאתנו ולכן הוא יורה רק מלמעלה. אנחנו מוכנים להתעמת אתו ישירות על הגדר, אבל הוא מופיע רק באוויר.

יתירה מכך, אותם ארגונים, (בין אם מדובר בחמאס, בג'יהאד או בכל ארגון אחר), הם אלו שקובעים את התזמון, את הטון ואת הקצב. הם מחליטים מתי הגיע הזמן לפתוח באש, הם מחליטים מה תהיה עוצמתה וממילא גם את מנעד התגובה הצפויה, הכל כבר ידוע מראש וניתן להיערך אליו, ממש כמו מבצע צבאי מתוכנן לכל פרטיו. המסקנה הפשוטה היא שבאמת מדובר במשהו שדומה לעסקה – קח ותן. קח ממני שתי רקטות ותן בתמורה ארבע או יותר... אם זה משתלם לי  סגרנו עסקה, לעתים זה אפילו במבצע...

אז מה היא באמת הרתעה? הרתעה היא יצירת מהלך שלא דומה לשום דבר אחר שהיה כבר, משהו שיהיה ברור לכולם, שיד צה"ל ועזרת ה' עשתה זאת. משהו שלא תלוי בפעולה מוקדמת של אחרים, משהו שעומד בפני עצמו והוא זה שקובע את סדר היום; משהו מפחיד, משום שהוא לא צפוי, ובעיקר, הוא מבטא אומץ לב ומוכנות לכל תרחיש. הוא מבטא מוכנות לעימות ישיר, הוא מבטא את השליטה המוחלטת שלנו בשטח, ואת ידינו הארוכה והמדויקת.

כשהמשהו הזה יגיע נוכל לשוב ולדבר באמת על "הרתעה".