עוד תירוצים

תגיות: צבי פישמן
צבי פישמן , ד' בכסלו תש"פ

ליהודים במדבר ברוקלין, פאר רוקאווי, מונסי, לייקווד, מיאמי ביץ ', בוקה, ולוס אנג'לס, יש תירוצים חדשים למה לא לעלות לארץ - מערכת המשפט בישראל מנסה להרוס את הימין, ראש הממשלה הואשם בשחיתות והונאה, השמאל רוצה למחוק את הזהות היהודית של המדינה, אין חמאה בסופרמרקטים, ועכשיו יש שירות אוטובוסים בשבת בתל אביב.

בואו נעצור דקה אחת. האם זה לא נשמע מוכר? המרגלים במדבר אמרו כמעט את אותו הדבר - ארץ ישראל מלאה ענקים מסוכנים ועבדי אלילים. בנוסף נצטרך לצאת לעבוד כדי להתפרנס מבלי שנוכל לסמוך על המן מהשמיים. לא רק זאת - בלי ענני הכבוד שיגנו עלינו, נצטרך להקים ממשלה, וצבא סדיר עם מילואים, וכלכלה חזקה לקיים את האומה, עם מערכת תחבורה, בינוי ושכון, תשתיות, בתי חולים, מערכת בתי ספר לכל הגילאים, משטרה, רשות הנמלים, משרד רווחה, מחלקת האוצר, ומשרד לענייני חוץ ... גוועלד! 

מתי יהיה לנו זמן ללמוד תורה? עדיף להישאר באמריקה. כאן ממשלת ארצות הברית דואגת לצרכים שלנו, והם מטפלים בביוב ובזבל, ובצבא, ואנחנו לא צריכים לבנות גשרים, מנהרות, וכבישים. הגויים יכולים לדאוג לכל זה, ואנחנו נישאר חופשיים ללמוד תורה, להרוויח כסף לעצמנו, ליהנות מהחיים הטובים, לשלוח את ילדינו לאוניברסיטאות הטובות ביותר, ולא לדאוג שהם יהרגו בצבא חלילה. כשיגיע משיח, נעלה לארץ, כשאין שום שחיתות פוליטית ומלחמה ועוד, ויהודי יכול לשבת וללמוד תורה כל היום בלי שיצטרך ללכלך את ידיו בבניית המדינה.

כשמסתכלים על הדברים באור שטחי, יכול להיות שיהודי התפוצות, והמרגלים במדבר, צדקו. עם זאת, השם קרא למרגלים מורדים. אברהם אבינו יכול היה גם להתווכח עם השם, ולומר כי המגורים בארץ ישראל יהיו מסוכנים, עם עובדי אלילים בכל רחבי הארץ, ולא ניתן למצוא מאפייה כשרה או אפילו בית כנסת אחד. אבל אברהם לא הציע תירוצים. הוא ארז את חפציו ויצא לדרך.

כילדיו של אברהם אבינו, ירשנו את הגנים שלו. כל יהודי יכול לעלות ולהצליח, גם אם הממסד הפוליטי עמוס בבעיות ואין חמאה בארץ. אחרי הכול, הפוליטיקה של אמריקה אינה כשרה כל כך, ואם עולים חדשים לא יכולים למצוא חמאה לבייגלים שלהם, אז תנו להם לאכול חומוס!